Minister rolnictwa wydał wyrok na pszczoły. Zielone światło dla Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na czasowe użycie w uprawie środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów. Ekolodzy alarmują, że substancje są bardzo niebezpieczne m.in. dla pszczół.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, zezwolił rolnikom na czasowe użycie (okres do 120 dni) środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów - Modesto 480 FS i Cruiser OSR 322 FS.

Substancje mogą być wykorzystywane w uprawie rzepaku do zwalczania m.in. pchełek ziemnych, chowacza galasówka, miniarki kapuścianej i gnatarza rzepakowca.

Rolnicy apelowali o pozwolenie twierdząc, że doszło do "sytuacji nadzwyczajnej, spowodowanej panującymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wzrastającą presją organizmów szkodliwych". Ich zdaniem stosowane metody niechemiczne "są mało skuteczne".

Ministerstwo rolnictwa w komunikacie wskazało, że ze względu na bezpieczeństwo zapylaczy, czyli głównie pszczół, używanie środków ma odbywać się zgodnie z normami Europejskiego Stowarzyszenia Nasiennego. 

Ekolodzy: Pszczoły są zagrożone

Decyzją ministra Krzysztofa Ardanowskiego zaniepokojeni są ekolodzy. Organizacja Greenpeace zwraca uwagę, że neonikotynoidy to pestycydy toksyczne dla zwierząt.

- Neonikotynoidy stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla pszczół miodnych, ale także dla innych gatunków: pszczół dziko żyjących, różnych gatunków motyli, bezkręgowców wodnych, a nawet ptaków - mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska.

- Na dodatek neonikotynoidy mają działanie systemiczne. Znajdujące się w zaprawie nasiennej pestycydy znajdą się w każdej komórce rośliny, w tym w atrakcyjnym dla pszczół pyłku. To oznacza, że przyszłym roku polski rzepak będzie wysoce szkodliwy dla pszczół - dodaje Jagiełło.

W kwietniu Komisja Europejska jednoznacznie opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu stosowania trzech środków ochrony roślin. Dotyczy on trzech neonikotynoidów - tiametoksamu, imidakloprydu i klotianidyny - które są groźne dla pszczół i powodują ich wymieranie. Dotychczas od 2013 r. obowiązywały jedynie częściowe ograniczenia w stosowaniu tych środków.

Czy pszczoły zostaną zastąpione przez mechaniczne odpowiedniki?

Więcej o:
Komentarze (268)
Polskie pszczoły zagrożone. Minister rolnictwa zezwolił właśnie na użycie pestycydów
Zaloguj się
 • brave48

  Oceniono 99 razy 83

  nastała w Polsce epoka wandali, niszczą wszystko - przyrodę, krajobraz, kulturę, stosunki międzyludzkie, sądownictwo, szkolnictwo, naukę ... "Polska w ruinie ..."

 • remo29

  Oceniono 73 razy 61

  Matoły... Najpierw jeden wyciął puszczę jak leci, bo to przecież odrośnie (polska wersja energii odnawialnej), potem drugi ściągnął z trzeciego świata tony śmieci, które poszły z dymem (bo przecież smog nie od tego się robi), teraz trzeci wytruje pszczoły, bo kuwra latają, żądlą i wku...ają tylko Polców i Polaków. Następny wystrzela ptaki, psy, koty, kury, krowy, konie (te co się ostały), bobry, żubry, kuwra, ryjówki i będzie nam jak w niebie.

 • dominik.olsztyn

  Oceniono 69 razy 55

  Najwiekszym chwastem utrudniajacym innym zyc jest PiS. Jedynym skutecznym pestycydem bedzie kartka wyborcza.

 • dama_z_bagien

  Oceniono 57 razy 47

  Budzę się rano i zaczynam zastanawiać - co dzisiaj usłyszę , co zostało zniszczone, spieprzone, pozabijane, do kogo będą strzelać , co uśmiercą ... Powiem Wam , że ta dawna Polska rządzona przez socjalistów tyle złego nie zrobiła, co robi obecna władza nieudaczników, dyletantów, wandali .... Ludzie !! obudźmy się z tego letargu , bo po nich tylko potop....

 • zloty_cielec69

  Oceniono 46 razy 36

  mini-ster środowiska na wojnie ze środowiskiem! tylko w wolsce takie "cuda"!

 • g.lem

  Oceniono 46 razy 36

  Paranoja! Pestycydy szkodliwe dla organizmów i zabijające tak pożyteczne i niezbędne owady są OK, ale GMO jest be!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX