Wielkopolska: martwy nietoperz miał wściekliznę. Jest ostrzeżenie dla okolicznej ludności

W miejscowości Krotoszyn w województwie wielkopolskim znaleziono martwego, zarażonego wścieklizną nietoperza. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał ostrzeżenie dla okolicznej ludności i wyznaczył teren, który jest zagrożony występowaniem niebezpiecznej choroby.

Znaleziony w Krotoszynie nietoperz był chory na wściekliznę – potwierdziły to badania przeprowadzone w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej. Według opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii, który wydał rozporządzenie o zagrożeniu, wścieklizna może być problemem zarówno całego Krotoszyna, jak i kilku okolicznych miejscowości, takich jak Osusz, Salnia, Durzyn, Biadki, Smoszew, Chachalnia, Perzyce oraz Konarzew.

Wścieklizna w Wielkopolsce (Krotoszyn). Odwołano wszelkiego rodzaju targi i pokazy, w których udział brałyby psy lub kotyWścieklizna w Wielkopolsce (Krotoszyn). Odwołano wszelkiego rodzaju targi i pokazy, w których udział brałyby psy lub koty Fot. Adam Stępień / Agencja Ga

W związku z rozporządzeniem wydanym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii na terenie ww. miejscowości odwołano wszelkiego rodzaju targi, wystawy czy konkursy, które są związane z udziałem zwierząt domowych, takich jak koty czy psy. Co więcej, wydano nakaz trzymania psów i kotów na uwięzi lub w zamknięciu oraz poddanie szczepieniu na wściekliznę wszystkich psów, które nie mają aktualnych szczepień.

Wścieklizna w Krotoszynie. W jaki sposób przenosi się niebezpieczny wirus?

Zagrożenie zarażeniem wścieklizną dotyczy wszystkich stałocieplnych zwierząt, w tym także ludzi. Szczególnie podatne na zarażenie wścieklizną są m.in. nietoperze, ale także lisy, borsuki oraz gryzonie.

Najbardziej zagrożonymi wścieklizną zwierzętami są lisy, borsuki, gryzonie, ale także psy i kotyNajbardziej zagrożonymi wścieklizną zwierzętami są lisy, borsuki, gryzonie, ale także psy i koty Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Wścieklizna to zakaźna choroba wirusowa, która przenosi się podczas bezpośredniego kontaktu z zarażonym zwierzęciem, np. poprzez pogryzienie czy oślinienie uszkodzonej skóry lub śluzówki. Choroba ta charakteryzuje się długim okresem utajenia, który trwa średnio od jednego do trzech miesięcy. Do pierwszych objawów wścieklizny obserwowanej u ludzi należą mrowienie wokół ugryzionego miejsca, osłabienie, gorączka, ból potylicy, a czasem także halucynacje i torsje.

Więcej o: