Zamek w Puszczy Noteckiej. Ekolodzy odbijają piłeczkę: winni są urzędnicy, a budowla do rozbiórki

Za "przegapienie" sprawy budowy zamku w Puszczy Noteckiej cięgi mogliby zbierać ekolodzy, ale czy słusznie? Oni sami apelują: to nie czas na polowanie na czarownice, a okazja do naprawienia przepisów. Natomiast co do przyszłości zamku w Stobnicy nie mają wątpliwości: jeśli były nieprawidłowości, nadaje się do rozbiórki.

Zamek w Puszczy Noteckiej, który powstaje w Stobnicy, widoczny jest na zdjęciach satelitarnych, wyróżnia się także wśród gąszczu drzew. Żeby móc go wybudować potrzebne było sztuczne rozbudowanie wyspy, na której jest wznoszony. Sprawa budowli na razie poza zainteresowaniem mediów i opinii publicznej zyskała też kontrolę CBA i uwagę prokuratury.

Jak doszło do tego, że pozwolenie na budowę zamku wydano w połowie 2015 roku, a dopiero, gdy budynek zaczął nabierać kształtów, sprawa nabrała rozgłosu? Na to pytanie nie do końca potrafią odpowiedzieć m.in. polscy ekolodzy i działacze na rzecz ochrony przyrody.

Budowa zamku w Stobnicy. Dlaczego nikt nie zauważył molocha?

- Sam się tym dziwię i jestem mocno zszokowany. W naszej organizacji pracują trzy osoby. Zajmujemy się bardziej ścianą wschodnią, np. Puszczą Białowieską i Knyszyńską. Sygnałów alarmowych dotyczących środowiska jest wiele, spraw jest tysiące, trudno jest ogarnąć całą Polskę - mówi Gazeta.pl Dawid Kaźmierczak, prezes Fundacji Dzika Polska, ornitolog.

Jak wskazuje Kaźmierczak, w Polsce jest wiele NGO-sów (organizacji pozarządowych) zajmujących się środowiskiem i ekologią, porozrzucanych po całym kraju, dlatego dziwi go, że żaden z Wielkopolski nie podjął tematu zamku w Puszczy Noteckiej. Jednak jego zdaniem wina nie spoczywa tylko na NGO-sach.

- Przecież po to powołano Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, by interweniowały, stały na straży tego wszystkiego - dodaje.

Stobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamekStobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamek Google Maps

Greenpeace: Nie róbmy polowania na czarownice. Gdzie było państwo?

Marek Józefiak, ekspert z Greenpeace Polska, apeluje natomiast, by nie rozpoczynać "polowania na czarownice" i obarczać winą NGO-sy.

- To nie jest pierwsza tego typu sytuacja, takich przypadków jest wiele. To, co w tej sytuacji bulwersuje, to pozwolenie RDOŚ na tę inwestycję. My sami dowiedzieliśmy się o budowie z mediów, nie docierały do nas protesty mieszkańców, gdyż takich protestów - jak wynika z doniesień medialnych - nie było - wyjaśnia.

Józefiak dodaje przy tym, że to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu powinna być pytana, jak doszło do tego, że ktoś wydał zgodę na budowę zamku w Puszczy Noteckiej. - NGO-sy działają w większości niewielkimi zespołami, nie można pozwalać na "państwo z dykty", które nie ma mechanizmów kontroli. Pytanie w tej sytuacji powinno brzmieć: gdzie było państwo? - mówi.

Budowa w Stobnicy trwa. Co dalej według ekologów?

Kaźmierczak pytany, czy jego organizacja planuje jakąś aktywność w sprawie zamku w Puszczy Noteckiej, odpowiada, że czeka na działania władz krajowych, które już się tym zajęły.

- Liczymy, że budowa zostanie wstrzymana, ale teraz trzeba poczekać na ocenę, czy te procedury przebiegały zgodnie z prawem. Nie chcemy wyprzedzać działań państwa. Jeśli jednak były nieprawidłowości, jest tylko jedno wyjście: rozebranie zamku i przywrócenie tego terenu do stanu sprzed rozpoczęcia budowy - ocenia Kaźmierczak.

- Przez 10 lat nie powstał kodeks urbanistyczno-budowlany, który mógłby unormować kwestię planowania przestrzennego. Za czasów koalicji PO-PSL była komisja kodyfikacyjna, ale nie ukończono prac nad kodeksem, natomiast PiS je zawiesił w maju tego roku - wskazuje Józefiak i zapowiada:

W świetle tych wydarzeń zaapelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego, by zajęto się na poważnie kwestią planowania przestrzennego w Polsce i wypracowano spójną politykę ekologiczną państwa. Bez działań u źródła problemu, zamek w Puszczy Noteckiej nie będzie, niestety, ostatnim przypadkiem toczącej nasz kraj choroby.

Stobnica. Budowa zamku w Puszczy NoteckiejStobnica. Budowa zamku w Puszczy Noteckiej ROBERT WOZNIAK

Zamek w Stobnicy a prawo

Kaźmierczak nie kryje, że sama sprawa jest mocno skomplikowana, zwłaszcza w świetle obowiązującego prawa. Jako przykład podaje budowę domu jednorodzinnego, nawet niewielkiego, który miałby powstać na obszarze Natura 2000. W takim wypadku jest do spełnienia konkretna procedura, bardzo rygorystyczna.

- A tutaj powstało zamczysko, powstała nawet wyspa, gdzie pominięto szereg badań. Wygląda na to, że nie zbierano danych bieżących, a oparto się na archiwalnych. Przecież taka inwestycja wymaga ogromnej staranności, raport powinien powstawać w terenie. Dane, które w nim wykorzystano, powinny pochodzić z całego roku, z każdego okresu fenologicznego - mówi Dawid Kaźmierczak.

Sprawa zamku w Puszczy Noteckiej. Winne przepisy?

Obecne przepisy - jak mówi Marek Józefiak - sprzyjają takim sytuacjom jak ta w Stobnicy. - To inwestor zleca i finansuje raport środowiskowy, on też wybiera wykonawcę raportu. Taki wykonawca siłą rzeczy staje wobec konfliktu interesów. Dopóki nie zmienimy prawa, takich przypadków będzie więcej - ocenia.

W podobnym tonie wypowiada się Kaźmierczak, który wskazuje, że inwestorzy, zwłaszcza ci najbogatsi, są "na tyle bezczelni", że najpierw stawiają budynki, a potem próbują legalizować te inwestycje. - Mają pieniądze, prawników, wiedzą, jak się odwoływać, i nawet gdy sąd zasądza rozbiórkę - wręcz śmiejąc się w oczy - dalej prowadzą interesy - kwituje.

Przeczytaj także:  W Puszczy Noteckiej powstaje zamek. Budują go Kulczykowie? Rodzina miliarderów wydała oświadczenie

Więcej o:
Komentarze (239)
Zamek w Puszczy Noteckiej. Ekolodzy komentują sprawę budowy w Stobnicy
Zaloguj się
 • iffa4

  Oceniono 56 razy 42

  A jakiś komentarz do "ekspertyzy" prof Tryjanowskiego?
  Przecież napisał, że wpływ na środowisko będzie 'nieznaczny'?
  Nadal, szanowni ekolodzy, będziecie się z nim kolegować?

 • volongoto41

  Oceniono 39 razy 35

  Panie prof Tryjanowski?
  Proszę o pozytywna opinię odnośnie budowy elektrowni atomowej na mojej 200 metrowej działce położonej na osiedlu mieszkaniowym zaraz obok szkoły.
  Uran będę wzbogacał w szopie w pralce wirówce. System chłodzenia reaktora zostanie oparty o szambo. Zużyte pręty grafitowe wykorzystam na budową ogrodzenia. Pozostałości z reaktora będą służyły w aparatach Roentgena i do oświetlenia działki. Zapewniam Pana iż bardzo dbam o ekologię i po godzinie 16 nikogo na działkę nie wpuszczę.
  Z poważaniem
  miłośnik licznika Geigera

 • saves

  Oceniono 31 razy 27

  Podejrzewam, że ekoterroryści oślepli i ogłuchli po w płynięciu na ich konto "darowizny na cele statutowe".
  PS. Czy ja mogę postawić sobie obok małego letniaczka? Ptaszki nie ucierpią.

 • fields1

  Oceniono 29 razy 25

  Ekologom zamknięto gęby jakimś "grantem".

 • felicjan.dulski

  Oceniono 43 razy 21

  Która władza wydała niezbędne zezwolenia?
  Proszę o informację i proszę mi nie wpierać, że kogoś popieram.
  Kto dał, kto wziął, nieistotne ile.
  Dziennikarze chyba potrafią to ustalić. z

 • sidamo

  Oceniono 30 razy 20

  Zieloni i Greenpace to tez wielka mafia,dzialaja i robia szum gdy widza kase dla siebie.A zeby dzialac i protestowac bo sa zwozone smieci,sa potem palone czy jak tu gdy powstaje cos w obszarze chronionym to siedza cicho bo nie widza kasy ktora mogli by wylupac...

 • saves

  Oceniono 29 razy 19

  HAHAHAH Jacy się nagle ekolodzy świętojebliwi zrobili...

 • g.m.jackie

  Oceniono 22 razy 18

  Tratata. Najpierw "obrońcy puszczy" wykonali "zleconą" im "ekspertyzę" w której udowadniali, że zamek nie wpłynie negatywnie na chroniony obszar a teraz udają oburzonych budową.

 • art_102

  Oceniono 25 razy 17

  Nigdy n ie przeklinam, ale są sytuacje, w których brakuje słów, i taka kur...a, to jedyne co wydobywa się z gardła!
  CO TO KUR...A JEST!!!!!!!
  Połowę jeziora zalano betonem, a gdzieś po drodze programy, kasa z Unii na ochronę przyrody, NATURA 2000, a po środku tego wszystkiego koszmarny, gigantyczny gargamel!
  Osoby, które się do tego przyczyniły powinny trafić do pierdla, i te z urzędu, i z fundacji, i pesudoekoeksperci, i właściciele - bo to gigantyczny przekręt jest ze wszystkich tych stron.
  O spółce D.J.T. nie poza piecioma zdaniami i adresem w Pozaiu, nie wiadomo nic. Piszą, że inestują na rynku nnierucomości, ale przyjkładów brak. Moze to nie jedyny "zamek" jaki stawiają w odstępach puszczy, trzeba wiecej dronów rozesłać. Co ciekawe, jedno z tych pięciu zdań brzmi - "Prowadzimy też proekologiczną działalność związaną z produkcją leśną". Czy mam rozumiec, że to architektonicze gó..wno, to włąśnie ta proekologiczna działalność leśna, a może prowadzą wycinkę na mairę szyszki w ramac walki ekologicznej z kornikiem? Prezesem spółki jest Dymitr Paweł Nowak lat 29, a jej wiceprezesem Tymoteusz Paweł Nowak lat 25. Dymitr skończył studia na Politechnice Poznańskiej i specjalizował się w tworzeniu makiet architektonicznych, a teraz postanowił zrealizować jedną z nich w skali 1:1. Takie gó... w takim miejscu! Powinni mu dyplom odebrać, jeśli go ma. Budowa zaczęła sie w 2015 roku, czyli panowie, którzy wydymali polskie społeczeństwo niszcząc takie połacie jeziora i w przyszłosci również okolicznych lasów, mieli odpowiedniop 25 i 22 lata. Świetny kraj, świetna władza jak dla kasy wchodzi w takie układy i nawet siusiumajtki potrafią zrobić z nimi co chcą. No cóż, era misiewiczów ma sie dalej dobrze. Na "zamku mają być mieszkania dla ok. 100 osób plus 10 osb o obsługi. Kanalizacji tam raczej nie pociąną, to sr....ć będą chyba do jeziora, a okololiczne lasy zamienią się w rozjazdówkę dla tej setki zmotoryzowanych miśków.
  ROZEBRAĆ, ROZEBRAĆ W CHOLERĘ I PRZYWRÓCIĆ DO STANU WYJŚCIOWEGO!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX