Zamek w Puszczy Noteckiej. Ministerstwo sk豉da zawiadomienie do prokuratury

Zamek w Puszczy Noteckiej budzi coraz wi璚ej emocji. Ministerstwo 字odowiska zdecydowa這 si zawiadomi o sprawie prokuratur. - To niebywa貫, 瞠by w takim miejscu mo積a by這 wybudowa takie zamczysko - powiedzia w programie "Min窸a dwudziesta" S豉womir Mazurek, wiceminister 鈔odowiska.

Ministerstwo Środowiska zdecydowało się zawiadomić prokuraturę we wtorek. Informację przekazał w TVP Info w programie "Minęła dwudziesta" wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek. - Decyzja, która została wydana, dotyczyła 2 hektarów. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnego Geoportalu, żeby zobaczyć, że inwestycja przekracza obszar, na który została wydana, pomijając fakt, że budowie takiego obiektu na pewno towarzyszył hałas, towarzyszyły temu prace - tłumaczył Mazurek.

Autorytety naukowe poprały budowę zamku

Zwrócił uwagę, że pod pozwoleniem na budowę zamku w Puszczy Noteckiej podpisały się autorytety naukowe, które w wielu wcześniejszych przypadkach głośno broniły przyrody. W programie wymieniono nazwisko prof. dr. hab. Piotra Tryjanowskiego, dyrektora Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który swego czasu dał się poznać jako obrońca Puszczy Białowieskiej i podpisał list naukowców do premiera Mateusza Morawieckiego przeciwko wycince drzew tam prowadzonej. - Eksperci często wypowiadają się bardzo różnie, w zależności od tego, kto płaci - skomentował Sławomir Mazurek.

- Czy fakt, że znamy inwestora, ma od razu oznaczać, że byliśmy nierzetelni, nieobiektywni? Tak jak napisaliśmy – każda inwestycja ma wpływ na środowisko, ważne, by nie był to wpływ znacząco negatywny. W tym wypadku nie dopatrzyliśmy się takich zagrożeń - skomentował sytuację dla Gazety Wyborczej 9 lipca prof. Piotr Tryjanowski.

Budowa zamku w Puszczy Noteckiej

Zamek przypominający wyglądem średniowieczną twierdzę budowany jest na obszarze chronionym Natura 2000, w miejscowości Stobnica w województwie wielkopolskim. Chociaż prace trwają od 2015 roku, dopiero teraz zrobiło się o sprawie głośno. Stało się to dzięki jednemu z internautów, który podzielił się w serwisie Wykop.pl zdjęciami budowy zrobionymi przez siebie z lotu ptaka. Szybko okazało się, że jest to inwestycja poznańskiej spółki D.J.T., którą zarządzają Dymitr Paweł i Tymoteusz Paweł Nowakowie. Pozwolenie na budowę złożyli już w 2009 roku. Zgodę wydały wszystkie organy po drodze - radni, przedstawiciele Izby Rolniczej, Urząd Marszałkowski i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).

W zamku, który ma mieć 14 nadziemnych kondygnacji, jedną podziemną i kilkudziesięciometrową wieżę, ma się znajdować około 50 mieszkań, które pomieszczą do 2 tys. osób. Na stałe ma mieszkać tam około 110 osób, w tym 10 z obsługi.

Zamek w Puszczy Noteckiej kontrolowany

Zanim minister środowiska Henryk Kowalczyk zdecydował się powiadomić o sprawie prokuraturę, zlecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska sprawdzenie, w jaki sposób została wydana zgoda na podobne przedsięwzięcie.

Do RDOŚ wystąpiła również poznańska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego, prosząc o dokumenty dotyczące postępowania w sprawie uzgodnienia warunków budowy zamku w Stobnicy.

Wi璚ej o:
Komentarze (79)
Sprawa zamku w Puszczy Noteckiej w prokuraturze. Ministerstwo z這篡這 zawiadomienie
Zaloguj si
 • lizun9

  Oceniono 33 razy 29

  Tyle zdewastowanych pa豉c闚 stoi po s御iedzku, w lubuskiem i na Dolnym 奸御ku, a nowobogaccy uparli si 瞠by zbudowa nowy - syfi帷 przy okazji w 鈔odku lasu. No pogratulowa wyobra幡i...

 • gazeta1960

  Oceniono 22 razy 22

  "To niebywa貫, 瞠by w takim miejscu mo積a by這 wybudowa takie zamczysko - powiedzia w programie "Min窸a dwudziesta" S豉womir Mazurek, wiceminister 鈔odowiska.

  A dla mnie to "niebywa貫", 瞠 dopiero teraz si tym zainteresowano i ZAUWA烙NO taki "ma造" obiekt.Aby powsta這 to, co wida, musia這 up造n望 duuu穎 czasu.To nie sza豉s postawiony przez harcerzy w lesie.

 • baby1

  Oceniono 19 razy 19

  Nie wiem sk康 si bierze ta kompletnie bezsensowna sk這nno嗆 do budowy zamczysk i pa豉c闚 u nowobogackich.

 • autograff

  Oceniono 16 razy 16

  W ka盥ym mieszkaniu po 40 os鏏. No to ja dzi瘯uj za takie luksusy.

 • volongoto41

  Oceniono 13 razy 13

  Czy w podziemiach zamku b璠zie sala tortur?
  Kto w zamku b璠zie straszy, bo mam dobrego kandydata z rz康u?
  Czy zbrojni rycerze z zamku b璠 napada na Tiry czy tylko na przechodz帷ych obok?
  Kiedy i jak b璠 usuwane nieczysto軼i po turniejach rycerskich typu: uci皻a g這wa lub r瘯a?
  Jakie wymagania b璠 stawiane dworskim dziewkom /prosz o wymiary/?
  Tak tylko pytam, aby innym udziela wiarygodnych informacji a nie takich wyssanych z palca…

 • pan.szklanka

  Oceniono 35 razy 11

  No to zamek b璠zie trzeba odda.
  Akurat dobra baza wypadowa dla Caritasu na wyprawy krzy穎we.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 19 razy 9

  Niewa積e, czy s z lewej czy prawej, czy ze 鈔odka - z PO, PiS czy z Kukizu czy PSL - po dupie da za 豉manie prawa i dewastacj 鈔odowiska, podobnie jak wszystkim umoczonym w wydane decyzje

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 19 razy 9

  Burd Chalifa na miar naszych mo磧iwo軼i!

 • piotr332211

  Oceniono 12 razy 8

  PIS w poprzedniej swojej kadencji planowa pu軼i drog przez obszar Natura 2000 wtedy jako problemu nie widzieli. Dopiero po protestach ekolog闚 wycofali si z tego.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX