Fundacja naczelnego "Gazety Polskiej" jednak z dotacją. 7,2 mln zł z państwowej kasy

Fundacja redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza miała otrzymać od NFOŚiGW 7,2 mln zł na portal Puszcza.tv - podaje portal oko.press. Fundacja początkowo miała na swoje działania wykorzystywać fundusze unijne.

Fundacja Niezależne Media, której założycielem jest redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, pod koniec roku 2016 otrzymała 6 mln zł na projekt Puszcza.tv.

Stało się to za decyzją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (pieniądze miały pochodzić ze środków unijnych), ale dotacja najpierw trafiła pod lupę OLAF (Europejski urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych), a później (w 2017 roku) fundacja wycofała wniosek o dofinansowanie.

7,2 mln zł na portal o Puszczy Białowieskiej

Sprawę tych dotacji szeroko opisywał portal OKO.press, a jak poinformowali we wtorek jego dziennikarze Puszcza.tv jednak otrzymała dotację NFOŚiGW. Tym razem pieniądze jednak nie będą pochodzić z unijnej dotacji, a z funduszy NFOŚiGW.

Zgodnie z nową umową, fundacja Sakiewicza na realizację tego projektu dostanie z Funduszu łącznie 7.155.122 złotych.Wypłacono jej już 855 tys. złotych

- wskazuje OKO.press, a sama umowa miała być podpisana pod koniec stycznia tego roku.

Fundacja Niezależne Media ma w ramach projektu tworzyć serwis Puszcza.tv (wystartował w maju tego roku), szkolić redakcję, ale też po prostu - prowadzić portal. Serwis pozwala m.in. na oglądanie na żywo zwierząt w Puszczy Białowieskiej.

Na razie nie ma stanowiska Fundacji Niezależne Media w tej sprawie, natomiast przedstawicielka NFOŚiGW przekazała jedynie, że umowa z fundacją "została zawarta w ramach programu priorytetowego "Edukacja ekologiczna", nabór V 2017 – Ochrona środowiska i zrównoważony rozwój". NFOŚiGW niedawno zwiększył kwotę, którą rozdysponował w konkursie z 11 do 33 mln zł.

Bądź eko - zadbaj o siebie i środowisko. A zacznij od... domowych tabletek do zmywarki

Więcej o: