Zgodnie z zasadami z ustawy o zakazie handlu w ostatni dzień tygodnia niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu. Są to z reguły ostatnia oraz pierwsza zasada miesiąca, chyba że ze względu na wypadające w danym miesiącu święta zadecydowano inaczej. Przykładem takiej sytuacji może być np. tegoroczny grudzień, w czasie którego na naszych kalendarzach pojawią się aż cztery niedziele handlowe. Warto jednak pamiętać, że zasady dotyczące niedziel handlowych zmienią się już w następnym roku.
Możliwość sprzedaży w ostatni dzień tygodnia będzie ograniczany stopniowo – tak mówi ustawa o zakazie handlu w niedziele. W tym roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu, jednak zmieni się to wraz z nadejściem kolejnego roku. W roku 2019 niedziele handlowe pokażą się w naszych kalendarzach już tylko raz w miesiącu, a w roku 2020 tylko siedem razy w ciągu całego roku. Wyjątkowe niedziele wypadną m.in. przed Bożym Narodzeniem oraz przed Wielkanocą, a także pod koniec stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje wszystkich. W ustawie o zakazie handlu w niedziele znajdują się 32 wyjątki. Oznacza to, że niektóre sklepy mogą handlować bez ograniczeń. Są to przede wszystkim apteki, stacje benzynowe, placówki pocztowe, restauracje, piekarnie, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy z dewocjonaliami oraz hotele, sklepy przy dworcach i instytucje kultury.