Zamek w Puszczy Noteckiej. Ministerstwo Środowiska skontroluje pozwolenie na budowę

Coraz więcej wiadomo na temat zamku powstającego na sztucznej wyspie w Puszczy Noteckiej. Inwestycja jest w toku chociaż teren budowy znajduje się na obszarze ochrony przyrody Natura 2000. Sprawą zajmie się minister środowiska.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział, że skontroluje budowę zamku na terenie Puszczy Noteckiej. Kontrola MŚ ma być przeprowadzona natychmiast.

Zamek w Puszczy Noteckiej 

Jak podaje Radio Poznań, inwestor, czyli spółka D.J.T., złożył wniosek o pozwolenie  na budowę już w 2009 roku. Radni, przedstawiciele Izby Rolniczej, Urząd Marszałkowski i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - wszyscy dali zielone światło na przeprowadzenie inwestycji. Zamek ma liczyć aż 14 kondygnacji, czyli 50 mieszkań, które pomieści 100 osób, a nawet dziesięcioosobową służbę.

 

Pierwsze podejrzenia

Inwestycja była więc zgodna z prawem, ale w międzyczasie doszło do zmiany władzy samorządowej. Nowy burmistrz powiadomił o przedsięwzięciu ABW, a także RDOŚ. Sprawa jednak ucichła, a inwestor w spokoju zdobywał pozwolenia i trzy lata temu rozpoczął budowę. Pomimo uzyskanych zgód i pozwoleń, wielu komentatorów jest oburzonych tak dużą inwestycją na obszarze, który powinien być chroniony.

Jednak zdaniem Ewy Durasiewicz, naczelniczki wydziału rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska w obornickim starostwie, dzięki budowie "środowisko naturalne stało się bogatsze". W rozmowie z Radiem Poznań urzędniczka mówiła, że stuhektarowy staw ma "dawać możliwości dla innych gatunków, zwłaszcza ptaków, które żywią się rybami".

Kontrola zamku w Puszczy Noteckiej

W związku z kontrowersjami związanymi z budową zamku, minister środowiska zlecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska jak najszybsze zrewidowanie tego, w jaki sposób została wydana zgoda na podobne przedsięwzięcie. "Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną i dlatego wszelkie postępowania w takich sprawach powinny być prowadzone w sposób przejrzysty i niepozostawiający pola do żadnych wątpliwości" - dodał minister.

Kto stworzył raport?

Wiemy, że zgoda została wydana w 2015 roku na podstawie raportu okazanego przez spółkę inwestora. Jednym z autorów tego dokumentu jest prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który pracuje wraz z ojcem inwestora w fundacji Fauna Polski.

Więcej o:
Komentarze (136)
Puszcza Notecka. Kontrola zamku na obszarze Natura 2000
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 32 razy 18

  "Jednak zdaniem Ewy Durasiewicz, naczelniczki wydziału rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska w obornickim starostwie, dzięki budowie "środowisko naturalne stało się bogatsze".
  ==========================================================================
  Czyżby rzeczona pani pomyliła siebie ze środowiskiem naturalnym, bo że ona stała się bogatsza, to bardzo prawdopodobne...

 • zacisze16

  Oceniono 24 razy 18

  W środku lasu, parę pięter, o powierzchni nie wspomnę, no zapomniałem dodać że to na wyspie... No i nie las tylko puszcza... Ja chcą dobudować garaż przy domu sram po gaciach a tutaj... Fiu fiu...

 • krynolinka

  Oceniono 36 razy 12

  Już na poważnie, pisiorki rządzą prawie trzy lata, i co mają klapki na oczach? I dziś dziesiąty, gdzie są apele smoleńskie. Kto pamięta o ofiarach. Nikt. Zero imprez, marszów. Śmierdziele zapomniały, bo tuczą się milionami na państwowym.

 • mietekkowalski

  Oceniono 21 razy 11

  Sprawdzić od A do Z, skontrolować, wygrzebać każde zezwolenie - będzie wesoło!

 • futon

  Oceniono 11 razy 9

  Rozebrać i przywrócić oryginalny stan wyspy, linii brzegowej i lasu sprzed budowy.

 • krynolinka

  Oceniono 41 razy 9

  "Ochrona polskiej przyrody jest kwestią nadrzędną"
  Ogłosił pan Szyszko, zakąszając bażantem..

 • wg70

  Oceniono 14 razy 8

  A gdzie EKOterroryści? Wzięli w łapę i siedzą cicho?

 • mona_3

  Oceniono 10 razy 8

  Rozebrać to!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX