Komentarze (274)
Zamek w Puszczy Noteckiej. Powstaje w obszarze Natura 2000
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kopanakopa

  Oceniono 10 razy 8

  Budowa wielkiego zamczyska w Puszczy Noteckiej, na obszarze chronionym Natura 2000, wzbudza ogromne kontrowersje. Portal Niezalezna.pl ustalił, że raport na temat oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne stwierdza, że budowa... "w związku ze stosunkowo niedużą powierzchnią" nie wpłynie negatywnie na przyrodę. Pod dokumentem podpisał się prof. dr hab. Piotr Tryjanowski - dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczniczego w Poznaniu i znany ekolog, który niedawno protestował przeciwko "niszczeniu" Puszczy Białowieskiej przez rząd PiS...

  "Pomimo iż użytkowanie terenu przeznaczonego pod inwestycję potencjalnie wiąże się z ryzykiem niepokojenia i płoszenia ptaków poprzez nadmierną jego penetrację, nie można wykazać negatywnego wpływu na żywotność ich populacji w rozpatrywanym obszarze Natura 2000"

  - czytamy w "Raporcie w oddziaływaniu przedsięwzięcia polegającego na wybudowaniu budynków gospodarczego i mieszkalnego wraz z zapleczem na terenach działek 109/2 i 123/2 w miejscowości Stobnica, gm. Oborniki, na Obszar Natura 2000 Puszcza Notecka".

  Pod dokumentem podpisało się sześcioro naukowców, z których najwyższym stopniem naukowym może poszczycić się prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczniczego w Poznaniu.

  Chodzi o kontrowersyjną zabudowę na chronionym obszarze. W Puszczy Noteckiej - jak wynika ze zdjęć satelitarnych - powstaje bowiem ogromne zamczysko z 15(!) kondygnacjami.

  Za inwestycją - jak wskazują dokumenty - stoi poznańska spółka D.J.T. Jak pisze portal money.pl, "choć plan zagospodarowania przestrzennego zmieniono w 2011 r., to kluczowe dokumenty wydano w roku 2014".

  W 2015 r. powstał wspomniany już przez nas raport. Został on przesłany Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu. W dokumencie sygnowanym przez prof. Tryjanowskiego czytamy m.in.:

  W budynku zaprojektowano 46 lokali mieszkalnych o zróżnicowanym kształcie i wielkości. Kondygnacje podpiwniczenia przeznaczono na garaże dla samochodów osobowych [...] W budynku przewiduje się pobyt stały mieszkańców lokali mieszkalnych w liczbie 97 osób.

  A w konkluzji:

  W związku ze stosunkowo niedużą powierzchnią zajmowaną przez planowaną inwestycję oraz nieznaczne wykorzystanie tych terenów przez istotne gatunki ptaków wnioskować można, że inwestycja nie przyczyni się do znaczącego ograniczenia przestrzeni niezbędnej do utrzymania obecnego stanu ochrony ptaków będących przedmiotami ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Notecka.

  Zwraca też uwagę inne zdanie:

  W związku z brakiem na omawianym terenie znaczących walorów przyrodniczych [sic!] nie planuje się wykonywać szczególnych działań minimalizacyjnych.

  Co ciekawe, ten sam prof. Tryjanowski - który nie widział przeciwskazań do budowy 15-kondygnacyjnego obiektu w Puszczy Noteckiej - protestował przeciwko rzekomemu "niszczeniu" przez rząd PiS Puszczy Białowieskiej. Podpisał się m.in. pod listem do premiera Morawieckiego, w którym można było przeczytać:

  Traktowanie Puszczy Białowieskiej jako źródła surowca na deski jest takim samym barbarzyństwem, jak traktowanie Wawelu jako składu materiałów budowlanych. [...] Kolejni ministrowie środowiska nie chcieli/ byli zbyt słabi, by skutecznie przeciwstawić się grupowym interesom ludzi zainteresowanych eksploatacją drewna, by działać na rzecz zachowania zasobów Puszczy. Korporacyjny interes administracji lasów państwowych okazywał się zawsze silniejszy niż interes państwa, niż dobre imię Polski w świecie.

  W wymierzonym w ministra opracowaniu 30 pytań o kornika, leśników i ekologów w Puszczy Białowieskiej autorstwa dr. hab. Rafała Kowalczyka, dr. Michała Żmihorskiego z PAN i właśnie prof. Piotra Tryjanowskiego czytamy zaś:

  [kornik] jest naturalnym elementem, ułatwiającym zmiany lasu, wynikające ze zmian klimatu. Bo W Puszczy jest więcej świerków niż być powinno a kornik usuwa ich nadmiar, naprawiając błędy leśników, i zostawia te najlepiej dostosowane

 • inenarrabilis

  Oceniono 9 razy 7

  Oskarżenia wobec Kulczyków były od razu bezpodstawne. Nie o to chodzi, że nie byłoby ich stać na taką hucpę - bo byłoby - ale jak można było podejrzewać progeniturę dra Jana o takie bezguście?
  Smutna prawda jest tak, że "zblatowanie elit", naginanie prawa, przepisów, planów zagospodarowania dla ludzi ze świecznika, kruchość prawa wobec wielkich pieniędzy i zakulisowych wpływów, to nie są rzeczy zmyślone przez "populistów". Tyle że PiS, czy Kukiz, nie tylko tego nie uleczy, ale jeszcze pomnoży. Co najwyżej beneficjenci - niektórzy - się zmienią.

 • si4mano

  Oceniono 8 razy 6

  zgodę podpisał ten sam który bronił kornika..."ekoterroryści" to straszne sprzedajne gó*no

 • ptak_dodo

  Oceniono 5 razy 5

  Wszystkim zastanawiającym się nad tym jak to możliwe zadaję pytanie - jak to możliwe, że ten sam człowiek, który "broni Puszczy Białowieskiej przez zachłannymi na kasę leśnikami" - tutaj nie widzi problemu i podpisuje pozytywną opinię o inwestycji - prof. dr hab. Piotr Tryjanowski.

  Da się? No ba!

 • e50504

  Oceniono 9 razy 5

  HAHAHAHA A JA DRZEWA WALĄCEGO SIĘ PRZED CHATĄ NIE MOGĘ WYCIĄĆ BO DZIĘCIOŁ SIĘ ZADOMOWIŁ xD

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 7 razy 5

  Abstrahując od tego, "że budynek ma mieć nawet 15 kondycji (jedną podziemną i 14 naziemnych) " [zapewne dowiemy się kiedyś co to są kondycje budynku], to trzeba zauważyć, iż skoro to budują Lepsi Panowie tudzież rodzimi oligarchowie to to im się zwyczajnie należy i nie ma znaczenia na jakich terenach jest budowa-może być w samym rezerwacie. Poza tym ja to poświęci dowolny klecha albo wpłacą na Rydzyka to będzie to ubłogosławiona inwestycja, co w kraju poddanym wszelakim matkom boskim to jest zjawisko pożądane.

 • aerofan

  Oceniono 17 razy 5

  Śledztwo Gazety wykazało, że tak naprawdę nie wiadomo kto to buduje i po co.

 • rezun-one

  Oceniono 10 razy 4

  Takimi działkami na jeziorach to CBA handluje, Leperowi coś takiego oferowali.
  Może to Kamiński buduje sobie zamek? Dla wiernej gwardii Kaczyńskiego.

 • petruss_77

  Oceniono 14 razy 4

  Czyste sku...synstow. Panowie szlachta z PiS zostaniecie rozliczeni za niszczenie Polski !!!

 • wtyka82

  Oceniono 4 razy 4

  Dziś widać po co obalono PRL aby tacy cwaniacy z forsą mogli robić co zechcą

 • mona_3

  Oceniono 8 razy 4

  Puszcza Notecka - prawie nikt o niej nie wie, a szczególnie Warszawiacy zakochani w swoich Mazurach.
  Wyobraźcie więc sobie, że na wyspie, gdzieś koło Giżycka, w obszarze chronionym Natura 2000 ktoś buduje wielki zamek! Zmienia nawet ukształtowanie brzegu jeziora aby tą budowlę postawić. Ogromny zamek - hotel, jak sądzę, stojący w środku Puszczy Noteckiej będzie potrzebował dróg i wielu gości. A naokoło znajdują się rezerwaty - jest ich 16 - roślin, drzew i zwierząt - w tym wilków.
  Ta inwestycja jest niesłychaną bezczelnością wobec samej natury, programu Natura 2000, i wszelkich obowiązujących norm i przepisów.

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 6 razy 4

  Polska - jeden z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. Chcesz znaleźć najbardziej głupich urzędników? Zapraszamy do Polski, tu ich znajdziesz na pewno.

 • borsuk07

  Oceniono 4 razy 4

  na terenie budowy musi być tablica informacyjna na temat inwestycji. W dziesiątkach instytucji są dokumenty na temat tej budowy z powodu potrzeby uzyskiwania pozwoleń na budowę - więc jak to może być tajna " wojskowa inwestycja "

 • starczypl

  Oceniono 8 razy 4

  nie widzę palm i bananowców choć na pierwszy rzut oka widać, że to republika bananowa...

 • kanonik-dzielnicowy

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo dobrze. Niech budują. Poczekamy, aż skończą,razem z lądowiskien dla helikopterów, drogą dojaudową i małym nabrzeżem dla motorówek. potem zawsze sią znajdzie jakiś powód, aby zarekwirować...czemu nie...

 • je-basia

  Oceniono 8 razy 4

  nowobogackie weszły z bałwana na pana i dobudowują sobie fasadę...bo chyba krwi na błękitną to nie przerobi...

 • vomitorium1

  Oceniono 8 razy 4

  " ... ktoś buduje sobie zamek w Puszczy Noteckiej, przy jeziorze ... "
  a to cwaniak
  (odpada problem ścieków)

 • alkoo3

  Oceniono 4 razy 4

  Brzozka mi sama wyrosla na polu , ma juz gdzies 5 m wysokosci.
  Prosilem ogrodnika aby przy okazji porzadkow wycial. Stwierdzil ze niestety juz nie moze , bo za duza i moze kare dostac.
  Czegos tu nie rozumiem.

 • Maciej Kloss

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejny piękny kawałek ziemi w Polsce zostaje bezczeszczony i za psie gó... istnieją zasady poszanowania przyrody. Chciwość i pazernosc nie zna granic!

 • vomitorium1

  Oceniono 8 razy 4

  "W Puszczy Noteckiej trwa budowa zamku."
  król bawarski ludwik II witelsbach
  też takie budował (np "Neuschwanstein")
  (tylko
  że to był wariat)

 • jakobhorner

  Oceniono 10 razy 4

  w Gdańsku zabudowują właśnie Wyspę Spichrzów. Przyjedźcie, zobaczcie jak. Architekt Kozikowski do spółki z WUOZ-em i układami w Urzędzie Miejskim rozwalają jedno z najważniejszych zabytkowych miejsc w kraju. I co? I najwyżej makabryła. Konserwator już nie pracuje w zawodzie. Prezydent milioner, takoż architekci.

 • 2majtek1

  Oceniono 6 razy 4

  A kto bogatemu zabroni ?

 • igour

  Oceniono 4 razy 4

  15 kondycji i wszystko jasne. Ale zupełnie poważnie: niby jakim cudem poza wieżą ma mieć 15 metrów wysokości? 15 metrów to jest maksymalnie 5 kondygnacji, a podejrzewam, że w wypadku tego przybytku, jak ktoś ma rozmach to i kondygnacje mogą mieć po 4,5-5 m wysokości. Gołym okiem widać, że to paskudztwo ma już znacznie większą wysokość.

 • ankawwa

  Oceniono 8 razy 4

  Do więzienia tych co wydali pozwolenia na zniszczenie tego terenu. Panie Zbyszku, działaj Pan. Suweren tego od Ciebie wymaga !!!

 • facio60

  Oceniono 8 razy 4

  Sprawa jest prosta. Należy sprawdzić, czy decyzja o zabudowie została wydana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przez kogo, kto był zwierzchnikiem. Jeśli papiery są w porządku, koniec tematu poza niesmakiem, że w takim miejscu coś takiego powstaje. Jeśli są wątpliwości, to zaprząc organy ściagania sprawdzając zmianę stanu majątkowego decydentów od momentu decyzji.

 • euthanasiator

  Oceniono 3 razy 3

  Będzie miał 15 kondycji - to jak nasza drużyna piłkarska. 23 osobowa.

 • Hrabia Marek

  Oceniono 3 razy 3

  jezeli jest to obszar chroniony to nikt nie moze wydac zgody na budowe i co kogo obchodzi jakas opinia profesora

 • komentator_2000

  Oceniono 5 razy 3

  Znów wyjdzie, że bronię PiS, ale trudno - wylewacie na nich swoje żale, a w podlinkowanym wpisie czytamy, że inwestycja trwa od co najmniej 2014, a jej planowanie od 2011. Kto to wtedy rządził Polską? Hmm...

 • MACIEKR76

  Oceniono 7 razy 3

  Kraj atrap. Kolejna atrapa po Starówce, Zamku Królewskim, Prezydencie Dudzie, Parlamencie, Premierze, itd., itp. Same bryły

 • jan700

  Oceniono 11 razy 3

  Ekologów nikt nie wynajął.
  Jakoś przy płonących wysypiskach też ich nie widać.
  Mają wakacje?

 • faustxyz

  Oceniono 9 razy 3

  Czasy na budowę zamków dawno minęły, pisiesyny. Jest za to mnóstwo zamków do odbudowy, renowacji.
  Kaczesyny, chodzi wam o to, że chcecie zniszczyć polską przyrodę, zagracić, oszpecić, skiczowacić do cna Polskę. To kolejne wasze zgniłe urojenie powtarzane jak mantra, że UE, świat, Żydzi, lewacy i kogo tam jeszcze pisrańcy nienawidzicie - chcą z Polski zrobić rezerwat. Dlatego wszystko rozpierdzielacie, mordujecie i walicie wszędzie kupy w postaci pomników niziołka PLK.

 • wtyka82

  Oceniono 3 razy 3

  Za chwilę jak ucichnie sprawa zrobią przekop do rzeki i po sprawie co tam prawo jak rozdajemy karty!

 • Piotr Adamczyk

  Oceniono 7 razy 3

  - Tu będzie zamek , tu jest las a tu jezioro.
  - To może ... las będzie tu , jezioro damy tam i w to miejsce damy zamek.
  - Ale jezioro już jest.
  - To zbudujemy na jeziorze.
  Tak jest Panie Towarzyszu.

 • dave1919

  Oceniono 3 razy 3

  .

  .STRASZNE

  .
  .

 • markowski222

  Oceniono 7 razy 3

  Nieprawdopodobna inwestycja, zupełnie absurdalna w tym otoczeniu.Trudno uwierzyć, że ktokolwiek wyraził na nią zgodę.
  Poznaniacy kochają Puszczę Notecką, ale żeby to tego stopnia?

 • dziekuje-za-uwage

  Oceniono 7 razy 3

  A zgodę wydał człowiek który protestował przeciwko wycinki puszczy, widać puszcza puszczy nierówna.

 • aequos

  Oceniono 3 razy 3

  Skoro mamy ciemnogród to i zamki trzeba budować..... a zakutych łbów też tu nigdy nie zabraknie

 • dzaga41

  Oceniono 3 razy 3

  Polskie buraki z rozdętym ego i grubym portfelem.

 • snurfik

  Oceniono 5 razy 3

  No to teraz poszukiwania kto dostal w lape zeby budowa takiego kolosa byla raportowana jak rozbijanie namiotu w lesie.

 • citaobscura

  Oceniono 7 razy 3

  <<><>>
  "Pomimo iż użytkowanie terenu przeznaczonego pod inwestycję potencjalnie wiąże się z ryzykiem niepokojenia i płoszenia ptaków poprzez nadmierną jego penetrację, nie można wykazać negatywnego wpływu na żywotność ich populacji w rozpatrywanym obszarze Natura 2000"

  - czytamy w "Raporcie w oddziaływaniu przedsięwzięcia polegającego na wybudowaniu budynków gospodarczego i mieszkalnego wraz z zapleczem na terenach działek 109/2 i 123/2 w miejscowości Stobnica, gm. Oborniki, na Obszar Natura 2000 Puszcza Notecka".

  Pod dokumentem podpisał się prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - ten sam, który bronił kornika w Puszczy Białowieskiej:
  „[kornik] jest naturalnym elementem, ułatwiającym zmiany lasu, wynikające ze zmian klimatu”. Bo „W Puszczy jest więcej świerków niż być powinno”, a „kornik usuwa ich nadmiar, naprawiając błędy leśników, i zostawia te najlepiej dostosowane”.

 • Oceniono 3 razy 3

  Nie tak dawno temu ludzie powiadali, że ukradł tylko Księżyc, teraz w grę wchodzi juz kolejne ciało niebieskie, Solar? Oj, chyba nastały czasy ciemności...

 • maradona20

  Oceniono 5 razy 3

  Już samo to, ze usypano sztuczna wysle jest rażącym oddziaływaniem na pierwotne środowisku. Ziobro zap....laj. Autorzy raportu zarzuty za poświadczenie nieprawdy,dyrektor RDOŚ za pusty łeb przekroczenie uprawnien i niedopełnienie obowiązków. Kryminal dla wszystkich. Wchodzi GINB i wydaje nakaz rozbiórki i przywrócenia środowiska do stanu poprzedniego. Odechce sie nowobogackim Zamkow Oblężniczych z fosami stawiać. Do roboty lesery!!!!sprawa jest prosta jak budowa gwoździa!

 • mamutus

  Oceniono 3 razy 3

  Ile to kosztowało do kieszeni? Chyba niemało, skoro to obszar Natura 2000.

 • kroliklesny

  Oceniono 11 razy 3

  W Wolsce mnie juz nic nie zdziwi. To stan umyslu!

 • kasiapanowie

  Oceniono 9 razy 3

  Kulczyk żyje i buduje ?....Pod dokumentem podpisał się prof. dr hab. Piotr Tryjanowski który niedawno protestował przeciwko "niszczeniu" Puszczy Białowieskiej , z Fundacji Fauna Polska ?

 • fctheduck

  Oceniono 9 razy 3

  Ciekawe czyją kasę tam piorą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX