W Puszczy Noteckiej trwa budowa zamku. Na sztucznej wyspie i w obszarze Natura 2000

Na sztucznej wyspie, w Puszczy Noteckiej powstaje zamek. Inwestycja obejmuje prawie 2 hektary i dopiero zdjęcia satelitarne pokazują rozmach spółki D.J.T. odpowiedzialnej za budowę. Choć zamek powstaje w obszarze Natura 2000, RDOŚ w Poznaniu nie widziało żadnych przeciwwskazań.

Tajemnicza konstrukcja w Puszczy Noteckiej od kilku dni elektryzuje Polaków. Choć wygląda monumentalnie, dopiero niedawno ktoś zwrócił uwagę na to, że w ogóle powstaje. Zaczęło się od wpisu na serwisie Wykop.pl 6 lipca, gdy pojawiły się kolejne zdjęcia, nie tylko satelitarne, z placu budowy.

Sprawa wygląda jasno: ktoś buduje sobie zamek w Puszczy Noteckiej, przy jeziorze, w gminie Oborniki w Wielkopolsce. Jeśli ktoś nie wierzy, że to dzieje się naprawdę, to wątpliwości rozwiewa spojrzenie nie tylko na Google Maps, ale też na rządowy Geoportal, gdzie jak na dłoni można zobaczyć "zamek w Stobnicy", powstający po części na sztucznej wyspie.

Stobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamekStobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamek Google Maps

Zamek w Puszczy Noteckiej, na obszarze Natura 2000

Dzięki Geoportalowi wiadomo, jaki numer ma działka, na którym powstaje inwestycja. Sprawdziliśmy działkę o numerze 109/2 w Biuletynie Informacji Publicznej. Okazało się, że raport w jej sprawie zleciła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Stobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamekStobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamek Geoportal.gov.pl

RDOŚ raport opublikowała w styczniu 2015 roku i nie widziała żadnych przeciwwskazań co do budowy zamku w Puszczy Noteckiej, choć działka umiejscowiona jest w obszarze chronionym Natura 2000.

Z dostępnych w sieci dokumentów można dowiedzieć się, że budynek ma mieć nawet 15 kondycji (jedną podziemną i 14 naziemnych), a cała inwestycja w Stobnicy zajmie około 2 hektarów, czyli zaledwie 0,001 proc. powierzchni obszaru Natura 2000 Puszcza Notecka. Zaplanowana jest np. wieża mierząca prawie 50 metrów (reszta budynku ma mieć maksymalnie około 15 metrów), a rzeczywiście - cała budowa (jak wynika z raportu) ma nawiązywać do "zamkowej" stylistyki m.in. poprzez niewielkie okna. 

W podsumowaniu raportu dla RDOŚ napisano:

Inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływała na przedmioty ochrony obszarów Natura 2000. Nie przyczyni się do zmniejszenia spójności i integralności sieci Natura 2000. Planowana inwestycja nie jest sprzeczna z planem zadań zadań ochronnych Puszczy Noteckiej. (...) W związku z analizą dostępnych materiałów nie stwierdzono przeciwwskazań do realizacji przedmiotowej inwestycji.

Zamek w Stobnicy buduje spółka D.J.T. 

Z kolei obwieszczenie burmistrza Obornik z lutego 2015 roku wskazuje, że za budowę w Puszczy Noteckiej odpowiedzialna jest spółka D.J.T. z Poznania (wcześniej pojawiały się doniesienia, że za inwestycję odpowiedzialna jest rodzina Kulczyków).

D.J.T. jest wpisana do KRS od 2002 roku, a na skromnej stronie spółki można dowiedzieć się m.in., że to firma rodzinna, która prowadzi "działalność inwestycyjną na rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych i magazynowych". Co więcej, D.J.T. prowadzi "proekologiczną działalność związaną z produkcją leśną oraz ekstensywną hodowlę krajowych ryb słodkowodnych".

Kto stoi za firmą D.J.T.? Z KRS można dowiedzieć się, że są to: Dymitr i Tymoteusz Paweł Nowakowie (mają w niej udziały warte po 1,9 mln zł). Portal money.pl wskazuje, że choć możliwa jest zbieżność nazwisk, ale Michał Paweł Nowak to twórca odzieżowej marki Solar (wycofał się z biznesu w 2013 roku), a jego syn Dymitr (drugie imię Paweł) także wycofał się z rodzinnej firmy. 

Zwróciliśmy się do firmy D.J.T. z pytaniami o tę inwestycję, czekamy na odpowiedź.

A gdyby plastik nie był szkodliwy dla środowiska? Ten powstaje z bakterii i... słońca

Więcej o:
Komentarze (274)
Zamek w Puszczy Noteckiej. Powstaje w obszarze Natura 2000
Zaloguj się
 • pferben

  Oceniono 78 razy 54

  Zniszczono kolejny, piękny kawałek ziemi. Zginęły zwierzęta, wycięto drzewa. Polano betonem po bezcennym skarbie. Kur..A mać!! Nadmierne bogactwo powinno być karane.

 • budyn222

  Oceniono 55 razy 43

  Niech mi ktoś wytłumaczy, czym ci ludzie, którzy budują tę "inwestycję", mentalnie różnią się od talibów niszczących dziedzictwo antycznego świata poprzez wysadzanie w powietrze posągów i budowli. Qwa to jest mentalny plebs...

 • zuzica

  Oceniono 44 razy 42

  za Sto lat planowania: "Co do raportu oddziaływania na środowisko autorami są członkowie Fundacji Fauna Polska w członkiem rady nadzorczej tej fundacji jest inwestor".
  Państwo z papieru trwa.

 • apollo1966

  Oceniono 39 razy 31

  Te całe RDOŚ w całej Polsce to organizacje przestępcze. Dokonuje się tam przestępstw przeciw ochronie środowiska. Jako takie powinny zostać zlikwidowane, ale obecnie w Polsce niszczenie przyrody to narodowy i religijny obowiązek, a to, co narodowe i religijne, jest u nas państwowe, zatem jest to także obowiązek państwowy, więc takie organy jak RDOŚ, które w każdym normalnym kraju zostałyby uznane za przestępcze, będą u nas nadal niszczyć przyrodę.

 • nanabun

  Oceniono 38 razy 28

  No to musiały ciężkie koperty pofrunąć do kieszeni panów urzędników. Czy różne CBA i CBŚ itp. już się tym zainteresowały? Niedawno na terenie Puszczy Noteckiej, też w obszarze Natura 2000 chciałem ustawić zbiornik na gaz,najmniejszy z możliwych, osłonięty ze wszystkich stron krzaczorami. Mimo kilku błagalnych wizyt w urzędach (niestety bez załączników) bardzo uprzejmie mnie informowano, że nie ma szans, bo Nattura 2000, "krajobraz chroniony".

 • 99venus

  Oceniono 31 razy 23

  "Inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływała "
  I te słowa znacząco negatywnie wystarczą za wszystko.

 • yankes1968

  Oceniono 22 razy 22

  Przestępstwa przeciw środowisku w rozkwicie. Polska to prawdziwy raj dla podpalaczy zwożonych milionami ton toksycznych śmieci z całego świata i dla niszczycieli przyrody, nawet w strefach chronionych. 3 świat, gdzie szemrany "biznes" wszystko kupuje i jawnie śmieje się w twarz służbom.

 • farcry3

  Oceniono 20 razy 20

  Musieli posmarować... nie bata, żeby było inaczej. Przecież to pasuje jak pięść do nosa. Szkaradztwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX