W Puszczy Noteckiej trwa budowa zamku. Na sztucznej wyspie i w obszarze Natura 2000

Na sztucznej wyspie, w Puszczy Noteckiej powstaje zamek. Inwestycja obejmuje prawie 2 hektary i dopiero zdjęcia satelitarne pokazują rozmach spółki D.J.T. odpowiedzialnej za budowę. Choć zamek powstaje w obszarze Natura 2000, RDOŚ w Poznaniu nie widziało żadnych przeciwwskazań.

Tajemnicza konstrukcja w Puszczy Noteckiej od kilku dni elektryzuje Polaków. Choć wygląda monumentalnie, dopiero niedawno ktoś zwrócił uwagę na to, że w ogóle powstaje. Zaczęło się od wpisu na serwisie Wykop.pl 6 lipca, gdy pojawiły się kolejne zdjęcia, nie tylko satelitarne, z placu budowy.

Sprawa wygląda jasno: ktoś buduje sobie zamek w Puszczy Noteckiej, przy jeziorze, w gminie Oborniki w Wielkopolsce. Jeśli ktoś nie wierzy, że to dzieje się naprawdę, to wątpliwości rozwiewa spojrzenie nie tylko na Google Maps, ale też na rządowy Geoportal, gdzie jak na dłoni można zobaczyć "zamek w Stobnicy", powstający po części na sztucznej wyspie.

Stobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamekStobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamek Google Maps

Zamek w Puszczy Noteckiej, na obszarze Natura 2000

Dzięki Geoportalowi wiadomo, jaki numer ma działka, na którym powstaje inwestycja. Sprawdziliśmy działkę o numerze 109/2 w Biuletynie Informacji Publicznej. Okazało się, że raport w jej sprawie zleciła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Stobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamekStobnica. W Puszczy Noteckiej powstaje zamek Geoportal.gov.pl

RDOŚ raport opublikowała w styczniu 2015 roku i nie widziała żadnych przeciwwskazań co do budowy zamku w Puszczy Noteckiej, choć działka umiejscowiona jest w obszarze chronionym Natura 2000.

Z dostępnych w sieci dokumentów można dowiedzieć się, że budynek ma mieć nawet 15 kondycji (jedną podziemną i 14 naziemnych), a cała inwestycja w Stobnicy zajmie około 2 hektarów, czyli zaledwie 0,001 proc. powierzchni obszaru Natura 2000 Puszcza Notecka. Zaplanowana jest np. wieża mierząca prawie 50 metrów (reszta budynku ma mieć maksymalnie około 15 metrów), a rzeczywiście - cała budowa (jak wynika z raportu) ma nawiązywać do "zamkowej" stylistyki m.in. poprzez niewielkie okna. 

W podsumowaniu raportu dla RDOŚ napisano:

Inwestycja nie będzie znacząco negatywnie oddziaływała na przedmioty ochrony obszarów Natura 2000. Nie przyczyni się do zmniejszenia spójności i integralności sieci Natura 2000. Planowana inwestycja nie jest sprzeczna z planem zadań zadań ochronnych Puszczy Noteckiej. (...) W związku z analizą dostępnych materiałów nie stwierdzono przeciwwskazań do realizacji przedmiotowej inwestycji.

Zamek w Stobnicy buduje spółka D.J.T. 

Z kolei obwieszczenie burmistrza Obornik z lutego 2015 roku wskazuje, że za budowę w Puszczy Noteckiej odpowiedzialna jest spółka D.J.T. z Poznania (wcześniej pojawiały się doniesienia, że za inwestycję odpowiedzialna jest rodzina Kulczyków).

D.J.T. jest wpisana do KRS od 2002 roku, a na skromnej stronie spółki można dowiedzieć się m.in., że to firma rodzinna, która prowadzi "działalność inwestycyjną na rynku nieruchomości mieszkaniowych, biurowych i magazynowych". Co więcej, D.J.T. prowadzi "proekologiczną działalność związaną z produkcją leśną oraz ekstensywną hodowlę krajowych ryb słodkowodnych".

Kto stoi za firmą D.J.T.? Z KRS można dowiedzieć się, że są to: Dymitr i Tymoteusz Paweł Nowakowie (mają w niej udziały warte po 1,9 mln zł). Portal money.pl wskazuje, że choć możliwa jest zbieżność nazwisk, ale Michał Paweł Nowak to twórca odzieżowej marki Solar (wycofał się z biznesu w 2013 roku), a jego syn Dymitr (drugie imię Paweł) także wycofał się z rodzinnej firmy. 

Zwróciliśmy się do firmy D.J.T. z pytaniami o tę inwestycję, czekamy na odpowiedź.

A gdyby plastik nie był szkodliwy dla środowiska? Ten powstaje z bakterii i... słońca

Więcej o: