Marsz Równości w Częstochowie zakończy się pod Jasną Górą. Narodowcy planują kontrprotesty

W niedzielę 8 lipca odbędzie się pierwszy Marsz Równości w Częstochowie. Następnie jego uczestnicy spotkają się pod Jasną Górą, co bardzo nie spodobało się przedstawicielom prawicy.

W niedzielę 8 lipca środowiska LGBT przejdą w pierwszym w Częstochowie Marszu Równości. Po jego zakończeniu zamierzają demonstrować pod Jasną Górą, gdzie od soboty przebywają również uczestnicy 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Przeciwko Marszowi Równości kontrmanifestacje zapowiedziały katolickie i nacjonalistyczne organizacje, takie jak: Fundacja Pro-Prawo do Życia, Obóz Narodowo-Radykalny Częstochowa, Młodzież Wszechpolska, Prawica Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej.

Łącznie w Częstochowie odbędzie się kilkanaście  kontrmanifestacji - czytamy na stronie częstochowskiego urzędu miasta. Na 8 lipca zgłoszono w sumie ponad 30 zgromadzeń. Odbędzie się 19 z nich.

Wśród zgromadzeń są m.in.: „Śląsk przeciw dewiacji!”, „Obrona tradycyjnego wzorca rodziny”, „Disco-Polo w obronie tradycyjnego modelu rodziny” czy „Wyrażenia zdania na temat promocji homoseksualizmu i innych dewiacji seksualnych oraz sprzeciwu wobec epatowania obrazami i zachowaniami o charakterze erotycznym i/lub pornograficznym w przestrzeni publicznej”.

Marsz Równości w Częstochowie - trasa

I Marsz Równości w Częstochowie odbędzie się zapowiedzianego dnia (8 lipca) i przejdzie planowaną trasą: od placu Daszyńskiego w Częstochowie do końca III Alei Najświętszej Maryi Panny. To nie wszystko! Zaraz po marszu spotykamy się na stacjonarnej manifestacji w Parku Staszica pod Jasną Górą! Jak widać pomimo licznych prób zatrzymania tęczy i tak triumfujemy!

- czytamy na Facebooku Marszu Równości w Częstochowie. Zmieniły się jednak godziny - marsz zamiast w godzinach 16-20 odbędzie się w godzinach 10-14. Początek przemarszu Aleją NMP w stronę Jasnej Góry rozpocznie się o godzinie 11.

Na mapie poniżej czerwonym znacznikiem oznaczono Park Staszica - miejsce, gdzie odbędzie się manifestacja środowisk LGBT. Ramką w kolorze szarym oznaczony jest teren należący do klasztoru na Jasnej Górze.

Prawicowi dziennikarze o Marszu Równości w Częstochowie

Co na to prawicowi dziennikarze? Wojciech Cejrowski na antenie TVP nazwał manifestację „wrednym szatańskim judzeniem, żeby wśród ludzi powstawały konflikty”. Z kolei redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki stwierdził, że pierwszy Marsz Równości w Częstochowie to „forma gwałtu na ważnym dla Polski symbolu” oraz „niebywała forma bluźnierczego barbarzyństwa”.

Pomysł nie spodobał się nie tylko prawicowcom, ale też Romanowi Giertychowi.
- Parada Równości pod Jasną Górą wygląda jak durna prowokacja. I oczywiście w Polsce będzie ona bardzo negatywnie odebrana, nawet wśród ludzi dalekich od Kościoła - napisał mecenas na Twitterze. Dodał, że „jest to tak samo durne, jak naziole na Jasnej Górze”.

 Pomysł nie spodobał się też prawicowej blogerce Katarynie.

Wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak stwierdził na Twitterze, że „Młodzież Wszechpolska zablokowała prawnie” manifestację pod Jasną Górą.

- Warto przypomnieć, że na jutro - w dzień ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę - środowisko LGBT zaplanowało pierwszy marsz afirmacji homoseksualizmu w Częstochowie. I chcieli kończyć pod Jasną Górą. Na szczęście Młodzież Wszechpolska zablokowała im to prawnie - napisał.

- Dziś (w sobotę) jest Marsz Równości w Opolu, w niedzielę będzie Marsz Równości w Częstochowie Panie Krzysztofie. I niby gdzie Młodzież Wszechpolska to zablokowała? Marsz w Częstochowie nadal kończy się pod górą - odpowiedzieli przedstawiciele środowisk LGBT, zaprzeczając doniesieniom Bosaka.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o:
Komentarze (286)
Marsz Równości w Częstochowie zakończy się pod Jasną Górą
Zaloguj się
 • szcz9

  Oceniono 66 razy 16

  Częstochowa to miasto, w którym mieszka ok. 220 tysięcy ludzi i ich życie nie ma nic wspólnego z Jasną Górą - sanktuarium, które na co dzień nie ma nic wspólnego z normalnym życiem miasta. Proszę nie traktować Częstochowy wyłącznie przez pryzmat klasztoru, jako "miasta pod Jasną Górą", bo jest to fałszywy obraz. Mieszkańcy mają oczywiście bardzo różne poglądy, ale mają takie samo prawo je wyrażać - w tym orientację seksualną - jak mieszkańcy innych miast. Nie można ograniczać im praw obywatelskich tylko dlatego, że żyją w mieście, gdzie jest też klasztor.

 • gr_ub_y

  Oceniono 52 razy 14

  "Wszystkie Parady Równości przebiegły niestety spokojnie więc trzeba sprowokować gniew „ciemnogrodu” paradując pod Jasną Górą. Jakie to żałosne. "

  W punkt!

 • yacie

  Oceniono 48 razy 12

  A co ci od kolorowej flagi mają wspólnego z Jasną Górę ??? To jest bluźnierstwo i prowokacja, ale narodowcy nimi się zajmą.... Jak tacy odważni to nich idą na meczet.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 45 razy 11

  Proponuję pielgrzymkę do Mekki trasą przez Libię, Egipt, Arabię Saudyjską. Jednak bez wsparcia "krzyżowców" proponuję nie spodziewać się dotarcia na miejsce.

 • weredyk_pl

  Oceniono 51 razy 11

  Głupkowata, nietolerancyjna wyzywająca prowokacja wobec osób wierzących, która w rezultacie bardzo zaszkodzi uczestnikom i ich wizerunkowi. Częstochowa to symbol, nawet ludzie powiedzmy "średniowierzący" wkurzą się na homo. Tu nie trzeba być w ONR.

 • genia50

  Oceniono 16 razy 8

  Szkoda, że nie ma w Polsce prawdziwej wolności i tolerancji , co stwarza cierpienie wielu niewinnym ludziom.

 • jackmike

  Oceniono 17 razy 7

  Homoseksualność jest normalną prawidłową orientacją seksualną.
  PRAWDA

  W świecie nauki panuje consensus, że homoseksualność jest jednym z prawidłowych wariantów ludzkiej psychoseksualności. Stanowisko to podzielają wszystkie światowe podmioty zajmujące się ludzkim zdrowiem. Jest to również stanowisko obowiązujące w polskiej medycynie.

 • jackmike

  Oceniono 15 razy 7

  Orientację można zmienić.
  FAŁSZ

  Pomimo tzw. "świadectw”, forsowanych przez propagandzistów homofobicznej ideologii (powiązanych z sektami religijnymi), światu nauki jak dotąd nie został przedstawiony ANI JEDEN naukowo zweryfikowany przypadek zmiany orientacji seksualnej z którejkolwiek na jakąkolwiek. Wielu z tych, którzy mówili o "uleczeniu", po latach przyznawali, że to kłamstwo, do którego byli przymuszeni przez przedstawicieli kościoła katolickiego oraz innych sekt.

 • matts06

  Oceniono 35 razy 7

  Jak tam TVN i Wyborcza, wasz autorytet Roman Giertych znowu pokazuje swoją prawdziwą twarz, to teraz ciągle jest jeszcze wasz czy już nie wasz? Żenada, że z takiej osoby zrobiliście przez ostatnie lata jakiś autorytet, na całe szczęście są jeszcze ludzie, którzy pamiętają co robił i mówił lata temu. Ale wy i tak nadal będziecie go popierać, tak samo jak PO z której list startował ostatnio i pewnie wystartuje w przyszłości. I to jest właśnie cała PO, aż dziw, że ludzie na taką PO chcą nadal głosować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX