Najdłuższe całkowite zaćmienie księżyca to nie wszystko. Ciekawy czas dla obserwatorów nieba

Astronomowie zapowiadają, że druga połowa 2018 roku będzie ciekawa dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Pierwszy zjawisko już 27 lipca - wystąpi wtedy całkowite zaćmienie księżyca. Kolejne takie nastąpi już nie za naszego życia.

W drugiej połowie roku na niebie rozegra się prawdziwy spektakl. Nie wszystkie zjawiska astronomiczne będą doskonale widoczne na polskim niebie, ale obserwatorzy na całym świecie już zacierają ręce.

Całkowite zaćmienie księżyca już 27 lipca

Pierwsze warte uwagi zjawisko nastąpi już 27 lipca - wtedy odbędzie się całkowite zaćmienie księżyca. Tego samego dnia Mars znajdzie się najbliżej Ziemi. Jakie inne zjawiska będzie można zaobserwować?

28 lipca czeka nas Deszcz Południowych Delta Akwarydów. Między 11 a 13 sierpnia będzie można z kolei zaobserwować Deszcz Perseidów. 9 września Neptun znajdzie się najbliżej Ziemi. Ci, którzy 22 września zerkną w niebo, zobaczą za to Deszcz Orionidów. Dzień później Uran będzie najbliżej naszej planety. 8 października wystąpi Deszcz Drakonidów. Między 17 a 18 listopada będzie można z kolei zaobserwować Deszcz Leonidów, a w dniach 13-14 grudnia - Deszcz Geminidów. 21 grudnia, jak co roku, przeżyjemy najdłuższą noc w roku. Dzień później zaobserwujemy Deszcz Urysydów.

Kolejne całkowite zaćmienie księżyca w 2123 roku

27 lipca całkowite zaćmienie księżyca będzie widoczne w Polsce od godziny 21:30. Zjawisko potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund - będzie najdłuższym zaćmieniem w XXI wieku. Wszystko dzięki temu, że zbiega się z tzw. apogeum, czyli momentem, kiedy Księżyc jest najdalej oddalony od Ziemi. Kolejne takie całkowite zaćmienie księżyca wystąpi dopiero w 2123 roku.

Zaćmienie Księżyca powstaje wtedy, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem w pełni. Cień Ziemi zasłania wtedy tarczę Księżyca.

Więcej o: