The Rolling Stones w Warszawie. Wałęsa napisał list do Jaggera ws. zmian w Sądzie Najwyższym

"Obecny reżim chce zniszczyć niezależność sądownictwa w Polsce" - pisze w liście do Micka Jaggera i The Rolling Stones Lech Wałęsa. Prosi, by muzycy w czasie niedzielnego koncertu w Warszawie zabrali głos ws. zmian w Sądzie Najwyższym.

W przeddzień koncertu The Rolling Stones, Lech Wałęsa wystosował list otwarty do legendarnej grupy rockowej. Pisze o trwającym kryzysie wokół Sądu Najwyższego. Były prezydent wspomina, że wielu ludzi czeka z niecierpliwością na koncert na Stadionie Narodowym. "Ale w Polsce dzieją się złe rzeczy"- alarmuje. 

"Ludzie poświęcili tu wiele na rzecz wolności słowa. Wolności artystycznej. Rozumieli, że aby bronić tych wartości, sądy muszą być niezależne od rządu. (...) Dziś owoce ich prac są zagrożone"- pisze Wałęsa.  

Obecny reżim chce zniszczyć niezależność sądownictwa w Polsce. W zeszłym roku ubezwłasnowolnił on Trybunał Konstytucyjny. Teraz, z jasnym pogwałceniem konstytucji, zwalnia sędziów Sądu Najwyższego, by na ich miejscu umieścić marionetki. To nie jest wolność

- czytamy w liście. Były prezydent zaznacza, że choć wiele osób protestuje przeciwko temu, to "potrzebują oni wsparcia". Prosi, by w trakcie koncertu The Rolling Stones wykonali gest lub powiedzieli coś w sprawie sądownictwa. "Wiele by to dla nich znaczyło" - pisze Wałęsa. 

Lech Wałęsa na proteście przed SN: "Cały świat wyśmiewa PiS"

W środę Lech Wałęsa przemawiał na proteście przed Sądem Najwyższym w Warszawie. Tego dnia protesty odbyły się też m.in.: w Krakowie, Katowicach, Nowym Sączu i Koszalinie.

- Słuchajcie, ale 100 tys. to was tu nie ma - zażartował na początku przemówienia Lech Wałęsa. - Dziś zagrażają nam nie zewnętrzne siły, a wewnętrzne. Oni są przestępcami - powiedział pod adresem rządzących były prezydent. - Proszę was, dyskutujcie, bądźcie solidarni. Musimy rozliczyć tych ludzi w swoim czasie, bo to zamach na interesy Polski. Cały świat ich wyśmiewa - dodał Wałęsa.

- Trzeba tych przestępców jak najszybciej usunąć, bo szkodzą Polsce - dodał. Tłum skandował "Lech Wałęsa".

The Rolling Stones w Polsce po raz czwarty

Koncert The Rolling Stones wieczorem 8 lipca na Stadionie Narodowym będzie czwartym występem grupy w Polsce. 

Wcześniej Stone'si grali w 2007 roku na warszawskim Służewcu, w 1998 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, oraz w 1967 roku w Sali Kongresowej. 

Zmiana w ustawie o Sądzie Najwyższym. O co chodzi?

Przeforsowana przez PiS ustawa o Sądzie Najwyższym obowiązuje od 3 kwietnia, ale jeden z jej zapisów przypada na noc z 3 i 4 lipca. Chodzi o przepis, który obniża wiek  sędziów SN z 70 do 65 lat, chyba że złożyli wcześniej wniosek do prezydenta z prośbą o przedłużenie prac.

Takich sędziów jest 27, ale 16 złożyło wnioski do prezydenta. Zgodnie z ustawą w nocy z 3 na 4 lipca 11 sędziów Sądu Najwyższego w praktyce kończy swoją kadencję.

Ta zmiana doprowadziła do sporego sporu o konstytucję. Zgodnie z zapisanymi w ustawie zmianami z SN powinna odejść I Prezes prof. Małgorzata Gersdorf, choć jej kadencja powinna trwać sześć lat (2014-2020). Tak, jak głosi art. 183 konstytucji.

Więcej o:
Komentarze (525)
The Rolling Stones w Warszawie. Wałęsa napisał list do Jaggera ws. zmian w Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • lubella69

  Oceniono 66 razy 14

  Bolek, Bolek, Bolek! Arłamów wyremontowany! Wódka się tam mrozi i czeka na ciebie! Weź Stonesów, Michnika i Frasyniuka ze sobą i jedźcie powspominać czasy, jak to Polskę sprzedawaliście wy skur.ysyny!

 • Oceniono 18 razy 6

  Tym wszystkim, którzy pomiataja Wałęsą proponuje wyobrazić sobie, że go nie było. Co by się wtedy stało? Kto poprowadziłby strajkujących? Jeśli Wałęsa był kolaborantem - to ci inni zrobiłby to lepiej, szybciej... tylko czemu ich nie było?

 • fakduck

  Oceniono 80 razy 4

  Popieram. Pewnie nic RS nie zrobi na koncercie, ale fakt, trzeba nagłaśniać to co wyprawia, Erdogano podobna dojna pieprzo.a zmiana!

 • xzyzzy

  Oceniono 17 razy 3

  mobilizacja w pistrollowni, reżym coś się wałęsy bardzo boi. mick i tak pewnie pokaże wam d...ę.

 • zemka

  Oceniono 43 razy 3

  Doskonaly Pomysl To nie bedzie pierwszy raz!!! gwiazdy sie bardzo czesto wypowiadaja na koncertach. Ja bede bardzo zawiedziona jesli Jagger nie chwyci tego wezwania

 • krynolinka

  Oceniono 63 razy 3

  Jakoś tak Jagger ma nosa. Zawsze startuje z koncertem w Polsce gdy komuna rządzi...Wie jak walczyć z tumanami.

 • damtek

  Oceniono 6 razy 2

  Prof. Marcin Matczak:

  - Tak, nie mam żadnych wątpliwości i chciałbym to bardzo jasno podkreślić. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje sześcioletnią kadencję prof. Gersdorf i żadna ustawa nie może tego zmienić.

 • damtek

  Oceniono 6 razy 2

  .@Arlukowicz Przedstawicielem A. Dudy delegowanym do KRS jest sędzia Johann. Ma 79 lat. To obnaża hipokryzję prezydenta Dudy. Prezydent okazał się tchórzem. Próbuje się podczepić pod art. 14, boi się obronić swojej decyzji. Prezydent wie, że czeka go Trybunał Stanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX