Sztormy ods這ni造 kolejn tajemnic Helu. Na dnie Ba速yku mo積a zobaczy... tory

Ostatnie sztormy sprawi造, 瞠 dosz這 do przesuni璚ia si dna w okolicy P馧wyspu Helskiego. Tym samym ods這ni造... tory, kt鏎e mo積a zobaczy w Ba速yku. Jak jednak t逝macz eksperci, nie by豉 to "podwodna w御kotor闚ka".

Grzegorz Elmiś, biegacz, nagrał film, na którym zarejestrował tory, które znajdują się na dnie Bałtyku na Półwyspie Helskim. Zamieszczając nagranie w sieci sam żartował "helska, podwodna, wąskotorówka". Tory "pojawiły" się tam po ostatnich sztormach, które przesunęły piasek na dnie i odsłoniły je. Znajdują się kilka metrów od brzegu.

 

Choć tory znajdujące się w morzu wyglądają kuriozalnie i mogą być obiektem żartów, pozostaje pytanie: co tam robią?

"Podwodne tory" na Helu

Na to pytanie w rozmowie z portalem tvn24.pl odpowiedział Władysław Szarski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Jak opowiedział, odkryte na dnie tory nie są nimi w dokładnym znaczeniu tego słowa.

- To prefabrykowane elementy o długości kilku metrów. Układano je doraźnie, by przetransportować jakieś cięższe elementy i załadować na statki bądź okręty - mówił tvn24.pl Szarski. Nie potrafił jednak określić, z jakiego okresu mogą pochodzić - takie "tory" układali zarówno Polacy przed wojn, jak i później Niemcy.

Wi璚ej o: