Niedziele handlowe 2018. Dziś za późno na zakupy. Kolejna niedziela handlowa dopiero 29 lipca

Czy 8 lipca to niedziela handlowa? Mamy złą wiadomość dla tych, którzy lubią robić zakupy w weekend. Dziś sklepy będą zamknięte. W razie sytuacji awaryjnej musimy wybrać się np. na stację benzynową.

Niedziele handlowe lipiec 2018. Dziś sklepy będą zamknięte

W dniu dzisiejszym nie zrobimy większych zakupów. Galerie handlowe czy popularne sklepy wielkopowierzchniowe będą zamknięte, zgodnie z zasadami z ustawy o zakazie handlu w niedziele. Przypomnijmy, jak wyglądają przepisy obowiązujące w 2018 roku: niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu. Z zasady jest to zawsze pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, chyba że ze względu na wypadające w ich okolicach święta postanowiono inaczej. Dobrym tego przykładem są np. kwiecień i grudzień, gdzie na umiejscowienie niedziel handlowych w kalendarzu wpływ mają święta wielkanocne oraz Boże Narodzenie.

Niedziele handlowe lipiec 2018. Sprawdź KALENDARZ na resztę miesiąca >>>

Niedziele handlowe lipiec 2018. 8 lipca sklepy będą zamknięteNiedziele handlowe lipiec 2018. 8 lipca sklepy będą zamknięte Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Już za kilka miesięcy zmiany

Niedziele handlowe wypadają w 2018 roku dwa razy w miesiącu. Ta zasada zmieni się jednak już z początkiem kolejnego roku. W 2019 roku niedziele handlowe pojawią się w naszych kalendarzach tylko raz w miesiącu. Kolejne zmiany przyjdą wraz z 2020 rokiem, kiedy niedziele handlowe zdarzą się tylko siedem razy w roku. Będą to m.in. dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz jedna niedziela przed Wielkanocą.

Niedziele handlowe nie obowiązują wszystkich

Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie obowiązuje wszystkich. W ustawie o zakazie handlu w niedzielę zostały wymienione aż 32 wyjątki od tej zasady. W związku z tym w każdą niedzielę możemy kupić coś w aptece, na stacji benzynowej czy w placówce pocztowej. Wolne od zakazu handlu w niedzielę są także cukiernie, piekarnie, kwiaciarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami, sklepy z dewocjonaliami oraz instytucje kultury, takie jak muzea, kina czy teatry.

W niedziele bez handlu, tak jak w niedziele handlowe, są czynne niektóre sklepy sieci Biedronka. Jak sklepy Biedronka będą czynne w niedzielę?

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany w kolejnych latach?Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany w kolejnych latach? Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: