Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce możemy mieć pięć nowych miast - podaje portalsamorzadowy.pl. W projekcie rozporządzenia, które znalazło się na stronach Rządowego Centrum Legislacji napisano, że status miasta nadaje się miejscowościom: Koszyce w województwie małopolskim, bo jak napisano w uzasadnieniu, "cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter", a ponadto Koszyce miały już prawa miejskie w latach 1374-1869.
Podobnie jest z Nową Słupią w województwie świętokrzyskim, która także miała już status miasta w latach 1351-1869 r. Jak napisano w uzasadnieniu, Nowa Słupia z racji swojego położenia - u stóp Góry Święty Krzyż, jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych w regionie Gór Świętokrzyskich.
W tym samym województwie postaną także dwa inne miasta: Pierzchnica i Szydłów, które także posiadały prawa miejskie, ale je utraciły po powstaniu styczniowym.
W województwie warmińsko-mazurskim zaproponowano nadanie praw miejskich miejscowości Wielbark, który podobniej jak pozostałe cztery ośrodki, takie prawa miał już wcześniej. Za takim rozwiązaniem przemawia także fakt, że miejscowość ma wyraźnie wyodrębnione centrum z rynkiem.
Przepadły natomiast dwa wnioski o nadanie statusu miasta miejscowości Lubowidz i Skarbimierz-Osiedle. Jak napisano w uzasadnieniu, pierwsza z miejscowości nie wykazuje cech miejskich i nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Natomiast Skarbimierz nie posiada wyodrębnionego centrum, a ponadto miejscowość nigdy nie posiadała praw miejskich.
Są też miasta, które tak jak Rzeszów, powiększą się o grunty przyległych gmin. W przypadku stolicy Podkarpacia chodzi o ziemie gmin Głogów Małopolski i Tyczyn.
Powiększy się także miasto Kościan, Opoczno, Próchnik, Kolbuszowa, Sędziszów Małopolski i Kartuzy.