Katastrofa myśliwca Mig-29 pod Pasłękiem. Nowe informacje. To był lot szkoleniowy

Pod Pasłękiem rozbił się myśliwiec Mig-29. W wypadku zginął pilot. Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że wstrzymane zostaną loty tymi samolotami. Z przekazanych informacji wynika, że do katastrofy doszło podczas lotu szkoleniowego.

Przed godz. 2 w miejscowości Sakówka pod Pasłękiem (woj. warmińsko-mazurskie) rozbił się myśliwiec Mig-29. - Zginął doświadczony pilot, żołnierz Wojska Polskiego, jesteśmy myślami z jego bliskimi, rodziną - powiedział na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, szef MON.

Katastrofa myśliwca Mig-29 pod Pasłękiem. Loty wstrzymane 

Błaszczak poinformował, że miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową. - Do czasu wyjaśnienia katastrofy, wstrzymane zostały loty przy użyciu tego statku powietrznego - powiedział minister. 

To był lot szkolny

Wojskowi obecni na konferencji przyznali, że jest zbyt wcześnie, by mówić o przyczynach. - Mig-29 jest samolotem bardzo bezpiecznym, jest to pierwsze tego typu zdarzenie na tym typie statku powietrznego i bardzo proszę państwa, w tym armię szeroko rozumianych ekspertów lotniczych o niekomentowanie tej sprawy, dopóki komisja powołana do tego celu nie wyjaśni przyczyn zdarzenia - stwierdził pilot płk. Maciej Trelka. - Do katastrofy doszło podczas lotów szkolnych, w trakcie wykonywania zadania lotniczego, polegającego na przechwyceniu dwóch pojedynczych samolotów - dodał.

Katastrofa myśliwca Mig-29. Pilot miał 800 wylatanych godzin

Przed godz. 2 w nocy w miejscowości Sakówko rozbił się myśliwiec Mig-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Maszyna uderzyła w ziemię, a następnie zapaliła się. Jej pilot zdążył się wcześniej katapultować, ale jego ciało znaleziono kilkaset metrów od wraku samolotu.

- Okoliczności wypadku nie są znane. Sprawę wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego - powiedział portalowi polska-zbrojna.pl mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego RSZ. - Nie możemy w tej chwili spekulować. Trzeba poczekać chociażby na przeanalizowanie korespondencji, jaką pilot prowadził z wieżą kontroli lotów - dodaje rzecznik.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że rodzina zmarłego została powiadomiona o wypadku i objęta opieką psychologiczną. Tragicznie zmarły pilot miał ponad 800 wylatanych godzin, w tym ponad 500 na Mig-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach.

Zdjęcie z wypadku Mig-29 uzyskaliśmy dzięki uprzejmości portalu glospasleka.pl

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (241)
Katastrofa Mig-29 pod Pasłękiem. Loty Migiem-29 zostały wstrzymane
Zaloguj się
 • berek-oberek

  Oceniono 85 razy 63

  "Prosimy się o powstrzymanie się od komentarzy"? Osiem lat tuczyliście się, właśnie na komentowaniu katastrofy lotniczej.

 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 51

  Smutny dzień gdy ginie człowiek, żołnierz. Ale prośba o wstrzymanie się od spekulacji wyartykułowana w obecności członka partii, która na spekulacjach smoleńskich zdobyła władzę, brzmi dość dziwacznie.

 • kastoripollux

  Oceniono 53 razy 35

  Już wiadomo, że świadkowie słyszeli dwa wybuchy. Przypadek? Nie sądzę. Antek niuchaj, bo Smoleńsk się już kończy, a wiadomo, że MiG 29 to ruska maszyna. Gdzie była remontowana? Kto otruł pilota? Dlaczego samolot został obezwładniony na niskim pułapie? W jakim celu była ukrywana wada fabryczna tego samolotu? Jak to możliwe, że pilot się katapultował i nie przeżył? Szereg pytań się ciśnie, na które może odpowiedzieć tylko jeden znawca tematu - Antek co ma zespół swojego imienia.

 • antypiss

  Oceniono 52 razy 30

  Wzruszył mnie ten wpis Pana Prezydenta. A przestał Pan już łamać konstytucję?

 • magbyt1

  Oceniono 31 razy 21

  Ciekawe kiedy wycofają BMW z SOP? Tyle miały wypadków ostatnimi czasy. A rozmiar zniszczeń przy niewielkiej prędkości ogromny :)

 • june-of-44

  Oceniono 37 razy 19

  Czyżby znów zabrakło w tym Migu paliwa jako podczas poprzedniej "katastrofy" koło Mińska Mazowieckiego?
  Polskie wojsko wstaje z kolan.

 • beaviso

  Oceniono 22 razy 16

  "Dopóki komisja nie wyjaśni". Wyjaśni! Tyle że nie poda do publicznej wiadomości. Bo co finalnie usłyszeliśmy o przyczynach i okolicznościach grudniowego wypadku mińskiego MiGa? Nic. Zupełnie jak za komuny.

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 14

  "... jesteśmy myślami z jego bliskimi, rodziną - powiedział na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak, szef MON."
  =====================================================================
  Ciekawe czy słyszy co mu rodzina pilota życzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX