Minister środowiska chce odstrzału zwierząt. "Żyjemy w czasach nadmiernej wrażliwości"

- RDOS-ie mają sugestię, by chętnie wyrażać zgody na odstrzały zwierząt chronionych: żubrów, łosi, bobrów, niedługo może wilków - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk pytany przez leśnika, co resort zrobi z "uciążliwymi dla obywateli zwierzętami".

Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się 1 lipca z mieszkańcami Mławy w województwie mazowieckim. Na miejscu byli dziennikarze z portalu naszamlawa.pl, którzy zarejestrowali wypowiedzi członka rządu.

Podczas spotkania leśnik i radny powiatu mławskiego podziękował ministrowi za to, że ten zdjął okres ochronny polowań na dziki, ale zadał też pytania dotyczące odstrzału "innych zwierząt uciążliwych dla obywateli". Wśród nich wymieniał chronione bobry czy łosie, a także wilki, żubry i żurawie.

 

Minister Kowalczyk: Nadmierna wrażliwość w ochronie zwierząt

Na początku Henryk Kowalczyk stwierdził, że to spory problem, jednocześnie trudny do rozwiązania. Wskazał przy tym, że żyjemy obecnie w czasach "nadmiernej wrażliwości w ochronie zwierząt".

Jako przykład takiej postawy przywołał decyzję poprzedniego ministra środowiska Jana Szyszki, który wydał zgodę na odstrzał łosi i musiał ją bardzo szybko odwoływać w związku ze społecznym sprzeciwem.

Na tym jednak nie zakończył. Szef resortu środowiska wskazał, że na razie władza nie chce "zdejmować ochrony gatunkowej", ponieważ może to wywołać konflikt z Europą.

Kowalczyk: RDOS-ie mają chętnie wyrażać zgody na odstrzał żubrów

Znalazł za to inny sposób: "małe kroki, a skutecznie, czyli wyrażając zgodę na każdy wniosek dotyczący redukcji" populacji tych zwierząt.

My wprowadziliśmy taką zasadę. RDOS-ie (Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska – red.) mają wręcz sugestię , żeby bardzo chętnie wyrażać zgody na odstrzały zwierząt chronionych gatunkowo: żubry, łosie, bobry... Żubry też tam sporo szkód robią. Co do wilków, to potrzeby nie są mocno zgłaszane, ale myślę, że zajdzie taka potrzeba

- powiedział Henryk Kowalczyk.

Co zrobić, jeśli spotkasz wilka, dzika lub niedźwiedzia?

Więcej o:
Komentarze (212)
Henryk Kowalczyk mówi o strzelaniu do chronionych gatunków
Zaloguj się
 • paastafarai

  Oceniono 62 razy 48

  Mnie uczono że poszanowanie przyrody poslskiej i ochrona jej to patriotyzm, że gatunki chronione należy chronić a Parki Narodowe sa świątyniami przyrody gdzie człowiek powinien wywierac jak najmniejsze piętno.

  Co to za betonowe dziady z małymi fiutami? Skąd to powychodziło ?

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 34

  Co za zakłamane czopki. Gdyby nie unia to by wycieli w pień lasy, wystrzelali co się tylko rusza. I jaki podstępny pan minister. Powolutku po sztuce. Nie ma co gadom wierzyć, oszustwo pisowska władza ma we krwi.

 • zirke

  Oceniono 42 razy 32

  Skąd te wszystkie karaluchy nagle powypełzały....takiego rabunku chyba nawet ruscy sołdaci nie zrobili

 • jego-wysokosc

  Oceniono 35 razy 23

  Nadmierna wrażliwość wobec zwierząt? Jeśli pies wejdzie ci w drogę kopnij go. Jeśli kot gwizdnie ci plasterek szynki odrąb mu łapkę, a co? Czy dobrze interpretuję przesłanie Pana ministra o nadmiernej wrażliwości?

 • zirke

  Oceniono 28 razy 22

  To chyba jedna z gwiazd pisowskiej ekipy, ale twarz jak u reszty, głębszą myślą nigdy nieskalane...

 • faktami_w_morde

  Oceniono 25 razy 19

  ja pie... gdzie ja żyje. Ten resort jest od ochrony środowiska i żądam by przywrócić pełną nazwę. I faktycznie zwierzęta chronił. Chetnie na ciebie idioto ministerku złożyłabym wniosek o odstrzał!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX