Polak, specjalista od nurkowania w jaskiniach, może pomóc chłopcom uwięzionym w Tajlandii

Tajlandia. Grupa młodych piłkarzy i ich trener tkwią uwięzieni w jaskini Tham Luang Nang Non. Dotarli do nich ratownicy wraz z pożywieniem i kocami. Jednak na razie nie mają jak powrócić na powierzchnię. Na pomoc być może pośpieszą im najlepsi płetwonurkowie jaskiniowi, w tym jeden z naszych rodaków - Krzysztof Starnawski.

Krzysztof Starnawski jest ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzna pobił rekord w głębokości nurkowania w jaskini (w 2016 roku zanurkował na głębokość 278 metrów w albańskiej jaskini Viroit) i jest jednocześnie światowej sławy specjalistą w tej dziedzinie. Teraz znajduje się na liście płetwonurków, którzy zostaną wezwani do ratowania grupy chłopców i ich trenera.

Dzieci odnalezione w jaskini w Tajlandii >>>

Nurek z Polski na pomoc do Tajlandii

Krzysztof Starnawski przyznaje w rozmowie z krakowską "Gazetą Wyborczą", że jest już nawet spakowany i gotowy do udzielenia pomocy. - Jestem gotowy do wyjazdu, czekam tylko na sygnał od prowadzących akcję, którym zgłosiłem swoją pomoc. Jestem na liście rezerwowej i czekam, gdyż tam na miejscu jest wielu wysoko wykwalifikowanych nurków. Jeżeli uznają, ze mogę być pomocny, od razu wyruszam do Tajlandii - mówi mężczyzna. Polak sam zgłosił się do pomocy. Na razie zbiera informacje na temat jaskini, w której uwięzieni są chłopcy. Ze względu na długi dystans pod wodą i bardzo wąskie przejścia czeka go trudne zadanie, choć jak mówi dzieci są w dobrej kondycji - to atut. - To są Tajowie, kiedy dotarli do nich ratownicy po 10 dniach, byli relatywnie w dobrej kondycji psychicznej. Oni świetnie przetrwali ten okres, nie wiedząc, czy ktoś ich poszukuje, czy przyjdą ratownicy - dodaje.

Plan A i plan B

Wezwanie nurków na pomoc wydaje się jednak ostatecznością. Oznaczałoby to bowiem, że chłopcy musieliby wyjść z jaskini pod wodą wraz z nurkami. Nauka nurkowania jaskiniowego zajęłaby im co najmniej kilka miesięcy, a do tego takie przejście byłoby bardzo ryzykowne. Dlatego plan A zakłada wydrążenie w skale szybu, przez który poprowadzona zostanie winda. Na razie trwa ocena geologiczna, która pozwoli zadecydować, czy w trakcie prac nie dojdzie do oberwania się skały.