CBŚP przejęło 3 tony haszyszu, DEA chwali akcję. "Rekordowe zabezpieczenie narkotyków"

CBŚP przejęła ponad 3 tony haszyszu i 517 kilogramów APAA. Policjanci rozbili też grupę handlującą narkotykami. Akcja była międzynarodowa: zaangażowane w nią były też ANF i DEA.

Policjanci na trop handlarzy narkotyków wpadli w lutym tego roku, gdy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zabezpieczyli dwie palety z substancją chemiczną o nazwie APAA. Przesyłka była skierowana z Chin do Polski, samej substancji było 517 kilogramów.

Z APAA można uzyskać 310 litrów płynnego BMK (fenyloaceton, z którego korzysta się przy syntetycznej produkcji amfetaminy). Wówczas zatrzymano 2 osoby, u których znaleziono substancje chemiczne, wyceniane na 1,2 mln zł.

3 tony haszyszu w opakowaniach z pościelą

Następnie do policjantów CBŚP z Wrocławia dołączyli funkcjonariusze z Łodzi i wspólnie z nimi ustalili, że z Pakistanu do portu w Gdyni ma wpłynąć wielotonowa przesyłka haszyszu. Te informacje się potwierdziły i w maju 2018 roku na jednym z kontenerowców znaleziono ponad 3 tony haszyszu.

Narkotyki popakowane były w foliowe pakiety, ułożone w 100 kartonach, a te ukryte w kontenerze za opakowaniami z pościelą. Funkcjonariusze oszacowali czarnorynkową wartość haszyszu na około 60 mln zł.

DEA: Rekordowe zabezpieczenie narkotyków

W czasie tej akcji CBŚP współpracowało z amerykańską Drug Enforcement Administration (DEA) oraz pakistańską Pakistan Anti - Narcotics Force (ANF). W ostatni poniedziałek i wtorek (2-3 lipca) policjanci CBŚP zatrzymali cztery osoby, powiązane ze sprawą przemytu narkotyków.

Szef oddziału DEA w Warszawie Jason Schumacher stwierdził, że to "rekordowe zabezpieczenie narkotyków". - Operacja ta jest doskonałym przykładem wspólnego działania organów ścigania różnych krajów - skwitował.

Łącznie do sprawy zatrzymano 6 osób z czego pięć zostało tymczasowo aresztowanych przez Sąd na wniosek prokuratora, a wobec jednej zastosowano środki wolnościowe. Wszystkie osoby podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o przestępstwa narkotykowe.

Miałeś wypadek samochodowy? Nie uciekaj z miejsca zdarzenia