Niedziele handlowe. Czy jutro (8 lipca) sklepy będą otwarte?

Mamy złą wiadomość dla osób, które lubią lub muszą robić zakupy w weekend - najbliższa niedziela nie jest niedzielą handlową.

Niedziele handlowe 2018. 8 lipca to niedziela wolna od handlu

8 lipca nie zrobimy zakupów w galerii handlowej czy w wielkopowierzchniowym sklepie wielobranżowym – jutrzejsza niedziela to niedziela bez handlu. Jeżeli nasza lodówka świeci pustkami, warto wybrać się do sklepu już dziś, jednocześnie przygotowując się na to, że zastaniemy tam dość duże kolejki.

Dlaczego ta niedziela nie jest niedzielą handlową? Zasada jest prosta: według ustawy o zakazie handlu w niedzielę do końca 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu – są to zawsze pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, chyba, że ze względu na wypadające w danym miesiącu święta i dni wolne od handlu zadecydowano inaczej. Pozostałe dwie lub trzy (jak to ma miejsce w przypadku lipca, ale też sierpnia) niedziele to niedziele wolne od handlu.

Niedziele handlowe lipiec 2018. Sprawdź KALENDARZ na cały miesiąc >>>

Niedziele handlowe. Czy zakaz handlu w niedziele obowiązuje wszystkie sklepy?

Podział na niedziele handlowe i niedziele bez handlu nie dotyczy wszystkich branż. Ustawa o zakazie handlu wymienia 32 wyjątki od tej zasady, czyli sklepy i placówki, w których możemy kupować bez ograniczeń przez wszystkie niedziele w roku. Do najważniejszych spośród nich należą m.in. apteki, kliniki dla zwierząt, piekarnie, placówki pocztowe czy stacje benzynowe.

Niedziele handlowe. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. instytucji kultury, takich jak muzea czy teatryNiedziele handlowe. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. instytucji kultury, takich jak muzea czy teatry Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

Twórcy ustawy pomyśleli także o branży gastronomicznej – otwarte mogą być restauracje, kawiarnie, lodziarnie czy cukiernie. Ze względu na zakaz handlu w niedzielę nie ucierpią także turyści oraz miłośnicy kultury – instytucje takie jak kina, teatry czy muzea mogą handlować bez ograniczeń, podobnie jak punkty związane z turystyką, np. hotele, sklepy z pamiątkami czy wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Więcej o:
Komentarze (22)
Niedziele handlowe. Czy jutro (8 lipca) sklepy będą otwarte?
Zaloguj się
 • 2801gorski

  Oceniono 14 razy 8

  pierwsza niedziela po upadku "dojnej zmainy.." niech będzie nieidziela handlove'a... niech zołte tarasy otworzy Lech Wałęsa....ile jeszcze tej komuny ile mamy czekac na wolnosc pytam was

 • kat-kk

  Oceniono 9 razy 5

  Niech szlag trafi tą kościelną władzę,ludzie i tak nie pójdą do kościoła a burdel w całej Polsce.

 • Oceniono 9 razy 5

  "Zasada jest prosta: według ustawy o zakazie handlu w niedzielę do końca 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu – są to zawsze pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca, chyba, że ze względu na wypadające w danym miesiącu święta i dni wolne od handlu zadecydowano inaczej". Hola hola. W grudniu jest 5 niedziel, żadna świąteczna, a tylko jedna niehandlowa. Katolicy bądźcie konsekwentni. 2 i 30 grudnia otwarte, a reszta zamknięte. Że co ? Że zakupów na święta nie zrobicie czy na Sylwestra ? A guzik mnie to interesuje. Jest cały tydzień i sobota. Tak tłumaczycie. Jakoś nie wzięliście w lipcu pod uwagę turystów, którym zamknęliście 3 niedziele. A wiadomo, że to są podróże czy na czy z urlopu. Rodziny z dziećmi nie bardzo mają wybór kupić coś po drodze. Żeglarze zrobić/uzupełnić zapasy etc. Ale, żeby kupić karpia, jaja i wódę, to prawie cały grudzień jest handlowy. Hipokryzja

 • dziurowice

  Oceniono 3 razy 3

  Niech szlag trafi "solidarność" dudową.

 • Piotr Szymański

  Oceniono 7 razy 3

  Trzeba będzie tą zakundlona Podła Zmianę wyrwać z Polski do trzeciego pokolenia

 • zawszedak111

  Oceniono 4 razy 2

  "Niedziele handlowe 2018. Czy 8 lipca sklepy będą otwarte bez ograniczeń?"
  i
  Niedziele handlowe. Czy jutro (8 lipca) sklepy będą otwarte?
  Aż dwa "artykuły o niczym! To są wiadomości gazety.pl!

 • zawszedak111

  Oceniono 2 razy 2

  "Czy jutro (8 lipca) sklepy będą otwarte?" - Czyż naprawdę nikt w tej redaCHcji nie wpadł na to, żeby napisać sklepy będą zamknięte!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX