Wikipedia wyłączona na 24 godziny. Wikipedyści protestują przeciwko dyrektywie UE

Polska edycja Wikipedii została na 24 godziny wyłączona. Wikipedyści w ten sposób protestują przeciwko unijnej dyrektywie, która w ich ocenie zagrozi Wikipedii.

Złośliwi stwierdziliby, że efekty takiego protestu nie będą zbytnio odczuwalne. W końcu Wikipedia zamknęła dostęp do swoich ogromnych zbiorów na 24 godziny w wakacje, gdy uczniowie i studenci raczej wypoczywają, aniżeli poszukują informacji w internecie.

Wikipedia protestuje przez 24h

Ograniczenie obejmuje tylko polską edycję Wikipedii i będzie trwać do 5 lipca. W środę kilka minut po godz. 15 "Wikipedia została zamknięta" na 24 godziny.

Strona główna polskiej Wikipedii 4 lipca. Protest wikipedystówStrona główna polskiej Wikipedii 4 lipca. Protest wikipedystów Wikipedia

Ta decyzja ma związek z unijną dyrektywą dot. ochrony praw autorskich (nazywana potocznie ACTA2, choć to błędne porównanie), przeciwko której w ten sposób protestują polscy wikipedyści. Ich zdaniem jej przyjęcie doprowadzi do tego, że "otwartość internetu będzie poważnie zagrożona".

Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do sieci. (...). Wikipedia także będzie zagrożona

- wskazują wikipedyści, którzy największe zastrzeżenia mają do artykułów 11. i 13. tej dyrektywy.

Wikipedia przeciwko unijnej dyrektywie

W sprzeciwie wobec dalszego procedowania tych przepisów w polskiej Wikipedii "zaciemniono wszystkie strony".

"Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji" - czytamy w ich apelu.

Głosowanie ws. dyrektywy dotyczącej praw autorskich odbędzie się w Parlamencie Europejskim 5 lipca.

Morawiecki w PE: Każdy kraj Unii ma prawo do kształtowania swojego systemu prawnego zgodnie ze swoimi tradycjami

Więcej o: