Wikipedia wyłączona na 24 godziny. Wikipedyści protestują przeciwko dyrektywie UE

Polska edycja Wikipedii została na 24 godziny wyłączona. Wikipedyści w ten sposób protestują przeciwko unijnej dyrektywie, która w ich ocenie zagrozi Wikipedii.

Złośliwi stwierdziliby, że efekty takiego protestu nie będą zbytnio odczuwalne. W końcu Wikipedia zamknęła dostęp do swoich ogromnych zbiorów na 24 godziny w wakacje, gdy uczniowie i studenci raczej wypoczywają, aniżeli poszukują informacji w internecie.

Wikipedia protestuje przez 24h

Ograniczenie obejmuje tylko polską edycję Wikipedii i będzie trwać do 5 lipca. W środę kilka minut po godz. 15 "Wikipedia została zamknięta" na 24 godziny.

Strona główna polskiej Wikipedii 4 lipca. Protest wikipedystówStrona główna polskiej Wikipedii 4 lipca. Protest wikipedystów Wikipedia

Ta decyzja ma związek z unijną dyrektywą dot. ochrony praw autorskich (nazywana potocznie ACTA2, choć to błędne porównanie), przeciwko której w ten sposób protestują polscy wikipedyści. Ich zdaniem jej przyjęcie doprowadzi do tego, że "otwartość internetu będzie poważnie zagrożona".

Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do sieci. (...). Wikipedia także będzie zagrożona

- wskazują wikipedyści, którzy największe zastrzeżenia mają do artykułów 11. i 13. tej dyrektywy.

Wikipedia przeciwko unijnej dyrektywie

W sprzeciwie wobec dalszego procedowania tych przepisów w polskiej Wikipedii "zaciemniono wszystkie strony".

"Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji" - czytamy w ich apelu.

Głosowanie ws. dyrektywy dotyczącej praw autorskich odbędzie się w Parlamencie Europejskim 5 lipca.

Morawiecki w PE: Każdy kraj Unii ma prawo do kształtowania swojego systemu prawnego zgodnie ze swoimi tradycjami

Więcej o:
Komentarze (60)
Dlaczego nie działa Wikipedia? W ramach protestu wyłączono ją na 24h
Zaloguj się
 • duquette

  Oceniono 39 razy 13

  .
  Faszyści z Parlamentu Europejskiego już chcą cenzure wprowadzać jak Putin.

 • Black Swan

  Oceniono 25 razy 11

  bardzo dobra inicjatywa... Skorzystajmy z linków, które są umieszczone na aktualnej stronie wikipedii i zobowiążmy naszych ue parlamentarzystów do głosowania przeciwko tej ustawie...
  Pewnie to niewiele wniesie bo ci nasi przedstawiciele to sprzedajne ku... są ale niech mają świadomość, że głosują nie zgodnie z wolą swoich wyborców...

 • bmc3i

  Oceniono 12 razy 10

  Kilka wersji jezykowych zostalo zamkniete, nie tylko polska. Inne Wikipedie podjely inne formy ptotestu. Niemiecka zorganizowala protest na ulicach w Berlinie.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 31 razy 9

  I co teraz "lewaki" z Czerskiej? Jak tam "praworządna" UE? "Praworządnie" jak NSDAP zamknie ludziom usta?

 • jan700

  Oceniono 23 razy 7

  Nie wolno krytykować islamu bo zabiją, Żydów bo antysemityzm, homoseksualistów bo uwarunkowania kulturowe i/ lub genetyczne, sędziów bo 7 paragraf.
  Kogo wolno krytykować dowiecie się z GW i TVN-u.

 • piotr.grd

  Oceniono 10 razy 4

  Popieram w pełni, bo o ile ta i tylko ta dyrektywa sama w sobie być może nie jest aż tak straszna jak ją malują, pewne głosy jej broniące są zasadne, intencje być może i słuszne, jednak spoglądając na wieloletni trend w zmianach prawnych może być ona ważnym krokiem, jednym z wielu, w sposób faktyczny i bardzo poważny ograniczający ludzką wolność. Nie dziś, nie jutro, nie za rok, ale w perspektywie lat kilkudziesięciu, jeśli zmian takich jak ta proponowana pojawi się więcej, z wolnością jednostki będzie źle.

  Na marginesie tylko napiszę, że słabo technicznie to "zaciemnienie" zrobili, bo w starszych przeglądarkach "skrypt zaciemniający" się nie uruchamia i zwyczajna treść jest normalnie widoczna. Ja, jako że korzystam z Firefox 3.6 jako głównej przeglądarki, nawet bym tego nie zauważył.

 • sebada11

  Oceniono 1 raz 1

  Dziękuję redakcji za artykuł. :) Do krytyków GW i gazety.pl: nie lubicie, nie czytajcie.

 • jahodovy

  Oceniono 3 razy 1

  Wikipedyści protestują przeciwko dyrektywie UE karząc swoich użytkowników. Nice!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX