"Fakty" TVN: Małgorzata Gersdorf spotka się z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim

Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf dostała zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy - informują "Fakty" TVN. Prezes Sądu Najwyższego przyjęła zaproszenie.

Małgorzata Gersdorf, według ustaleń dziennikarzy "Faktów" TVN, dostała od Andrzeja Dudy zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego. Spotkanie miałoby się odbyć dzisiaj po godzinie 16.

Małgorzata Gersdorf: Czuje się prezesem do 2020 r.

W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską Małgorzata Gersdorf poinformowała, że przyjmie zaproszenie. - Prezydentowi się nie odmawia - powiedziała, zaznaczając przy tym, że nie przyjmie pisma o przejściu w stan spoczynku. - Czuję się prezesem do 2020 r. 

Przypomnijmy, w ubiegły czwartek Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego podjęło uchwałę o tym, że Małgorzata Gersdorf pozostanie pierwszym prezesem SN do 30 kwietnia 2020 roku. Jednak w myśl ustawy członkowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat i nie wystąpili do prezydenta o zgodę na dalszą pracę przechodzą w stan spoczynku. W Sądzie Najwyższym na chwilę obecną jest 73 sędziów, spośród których 27 ukończyło 65. rok życia. We wtorek prezydent Duda wyda postanowienie o dacie, w której sędziowie ci przejdą w stan spoczynku.

Manifestacje w obronie sędziów SN

W związku ustawą, która nakazuje sędziom przejście w stan spoczynku, 3 i 4 lipca w wielu polskich miastach odbędą się manifestacje przeciwników tego rozwiązania. W Warszawie protestujący będą gromadzić się na pl. Krasińskich, gdzie mieści się siedziba Sądu Najwyższego.

Sądowa ustawa PiS znowu do poprawki. Zmiany mają zadowolić Komisję Europejską, ale opozycja krzyczy: 'niechlujstwo'