W trakcie remontu w Bydgoszczy odkryli malowidło na czarnym tle. Na środku postać Jezusa

Podczas starannego zdrapywania tynku ze ścian Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy pracownicy odkryli malowidło z XVII na czarnym tle. Okazało się, że przedstawia "Ostatnią Wieczerzę"

Remont w muzeum w Bydgoszczy rozpoczął się pod koniec 2017 roku, ale najprawdopodobniej szybko się nie skończy. I to nie za sprawą opieszałości ekipy budowlanej, ale tajemnic, jakie skrywa budynek. 

"Podczas badań historyczno-architektonicznych, w jednej z okrywek wykonanej w tynkach ściany wschodniej skrzydła południowego, stwierdzono możliwość występowania malarstwa figuratywnego" - czytamy na stronie muzeum. Okazało się, że malowidła przedstawiają postaci na "ciemnym, jednolitym, nieokreślonym tle". 

Odkrycie w Bydgoszczy: "Ostatnia Wieczerza" 

W centralnej części znajduje się postać Jezusa. "Dotychczas udało się zinterpretować tylko jedno przedstawienie znajdujące się na ścianie wschodniej. Jest to Ostania Wieczerza. Wizerunek postaci Chrystusa pojawia się jeszcze na filarze międzyokiennym ściany południowej, w nieokreślonej jak na razie scenie" - wyjaśnia muzeum. 

Konserwatorzy planują przeprowadzenie szeregu badań specjalistycznych. Chcą m.in. określić technikę wykonania malowideł, skład zapraw, spoiw i pigmentów.

Nie wypalaj traw. To nie ma sensu

Więcej o:
Komentarze (79)
W trakcie remontu w Bydgoszczy odkryli malowidło na czarnym tle. Na środku postać Jezusa
Zaloguj się
 • pogotowie_ortograficzne

  Oceniono 10 razy 10

  Witam wszystkich forumowiczów.
  Jestem z Bydgoszczy i tak się złożyło, że jestem dość blisko tych odkryć - przynajmniej na tyle blisko, żeby w pełni móc docenić niezwykłą ich wagę.
  A waga ta jest wręcz nie do oszacowania - to prawdziwa historyczna rewelacja!
  Proszę sobie bowiem wyobrazić, że odkryto na wewnętrznych ścianach tego budynku całą serię malowideł (fresków) z początku 17-go wieku, najprawdopodobniej z lat 1615-1617, kiedy to owa budowla była wznoszona i w tym samym czasie na bieżąco przez rozmaitych artystów ozdabiana.
  Krótko mówiąc, to odkrycie jest istną historyczną bombą, choć oczywiście większość Polaków nadal nie docenia faktu, że oprócz takich miast jak Kraków, Gdańsk czy Warszawa mogą w Polsce być jeszcze inne miejsca równie bogate w wysokiej wartości zabytkowe ślady naszych Dziejów, jak właśnie miasto Bydgoszcz, które teraz na tym forum wielu was po prostu lekceważy.
  Ot, wystarczy tylko poczytać poniższe posty, żeby zauważyć, że internauci traktują to z przymrużeniem oka, lub wręcz z niedowierzaniem, że w ogóle "w jakiejś tam Bydgoszczy" może być coś równego znaczeniem z zasobami Krakowa czy innych, już od dziesięcioleci uznawanych za "historyczne" miast w naszym kraju.
  A Bydgoszcz jest przepięknym grodem i o naprawdę bogatej Historii, więc bardzo bym prosił, abyście się nie naśmiewali z jakichkolwiek dokonywanych w nim archeologicznych odkryć (których ostatnio było całe multum - choćby skarb w Katedrze!), tylko dlatego, że te odkrycia nie dotyczą Krakowa, Gdańska czy Wrocławia, które w świadomości Polaków "mają większe prawo" być Naszą Historią niż "te całe Rzeszowy, Lubliny czy Bydgoszcze".
  Wielu z Was Bydgoszczy nie zna w ogóle, nigdy w tym mieście nawet przez krótką chwilę nie było, więc przy tej okazji gorąco Was do nas zapraszam, a szybko przekonacie się, że tutaj Historia też jest Wielka, zapewniam. Kto do nas zawita, na pewno się nie zawiedzie, bo Bydgoszcz to wciąż jeszcze miasto nieodkryte.
  Teraz wreszcie powoli wychodzimy z cienia po wielu dziesięcioleciach bycia "miastem garnizonowym", z którego za wszelką cenę i wszelkimi sposobami każde aktualne władze w przeszłości starały się odganiać turystów, bo... tajemnica państwowa i wojskowa, itd, itp.

 • lonkisz

  Oceniono 21 razy 9

  Czy tylko ja nie mogę nic sensownego tu znaleźć?
  - Co by pasowało do opisu.

 • palo_ma1

  Oceniono 10 razy 8

  > Na środku postać Jezusa

  Ten pan z wiertarką to jakaś alegoria ukrzyżowania?

 • stachkaz47

  Oceniono 7 razy 3

  Budynek z takim malowidłem powinien być przekazany WATYKANOWI.
  Budynki przyległe też.

 • guru133

  Oceniono 5 razy 3

  Takich malowideł w tym czasie powstawało od groma i trochę a o jego wartości estetycznej nie świadczy kogo przedstawia, ale czy jest to bohomaz czy dzieło sztuki.

 • elasp

  Oceniono 11 razy 3

  Pytanie do autora: dlaczego w tytule jest "odkryli", a nie "odkryto"? Co to za mania w "Gazecie" używania 3. osoby liczny mnogiej? Można prosić o wyjaśnienie?

 • gangut

  Oceniono 13 razy 3

  "W Bydgoszczy ODKRYTO..." "Odkryli" to w tym przypadku rusycyzm. Rozumiem wpływ mundialu ale jednak...

 • pollion1

  Oceniono 19 razy 3

  odkryli malowidło na czarnym tle. Na środku postać Jezusa a w tle król Kaczyński na ostatniej wieczerzy....polak potrafi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX