Senator Maciej Grubski oskarżony. Miał ujawniać poufne informacje o wojskowym przetargu

Maciejowi Grubskiemu, senatorowi Platformy Obywatelskiej Prokuratura Krajowa zarzuca cztery przestępstwa - informuje Prokuratura Krajowa. Jedno z nich dotyczy przekazywania tajnych informacji nt. wartego 22 mln zł przetargu na sprzęt wojskowy.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko senatorowi Maciejowi Grubskiemu.
Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zarzuca senatorowi Platformy Obywatelskiej, popełnienie czterech przestępstw.

Senator PO z czterema zarzutami

Jedno związane jest z ujawnieniem znajomemu biznesmenowi tajnych informacji o wartym prawie 22 miliony złotych przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego. Pozostałe dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych. Skierowanie do Sądu Rejonowego dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie to efekt wszczętego w grudniu 2013 roku przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi śledztwa w sprawie przyjęcia przez Macieja Grubskiego korzyści majątkowej w kwocie 91 tysięcy złotych w związku z pełnieniem przez niego funkcji senatora i wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Prokuratura: Senator PO przekazywał informacje o przetargu

Jak informuje PK, w toku postępowania udało się ustalić, że w sierpniu 2013 r. senator namówił podpułkownika Marka D. z Inspektoratu Uzbrojenia MON do przekazywania mu niejawnych informacji nt. przetargu o wartości ok. 22 mln zł. Chodziło o zakup laserowego symulatora, tzw. Wirtualnego Systemu Taktycznego Pola Walk, na którym szkolić się miały siły specjalne. Według prokuratury senator nielegalnie zdobył m.in. opis stawianych przez wojsko wymagań dotyczących symulatora oraz dane na temat możliwości spełnienia tych wymagań przez firmy ubiegające się o udział w przetargu.

Informacje trafiały do Henryka K. - prezesa firmy, która stanęła następnie do przetargu. Po działaniach CBA przetarg unieważniony.

Maciej Grubski tłumaczy

Gdy tylko prokuratura postawiła Grubskiemu zarzuty, senator twierdził, że to "nagonka". Twierdził, jak informowało RMF, że działał w ramach mandatu senatora i nie uzyskał w związku z tym działaniem korzyści majątkowej. Co do oświadczeń majątkowych, Grubski twierdził, że nie zapłacił podatku od pożyczki udzielonej przez teściów z powodu niewiedzy. - Ja zwróciłem te środki, popełniłem jeden błąd: nie zapłaciłem podatku, będąc nieświadomym tego, że ta sytuacja powinna być w taki sposób uregulowana. Myślałem, że to jest tak bliska rodzina, że nie ma problemu - cytuje go RMF.

Morawiecki o zmianach w ustawie o IPN: Nie wycofujemy się, wzmacniamy naszą pozycję

Więcej o:
Komentarze (53)
Senator Maciej Grubski z PO stanie przed sądem. Zarzuty dotyczące wojskowego przetargu
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 42 razy 28

  >>>>Co do oświadczeń majątkowych, Grubski twierdził, że nie zapłacił podatku od pożyczki udzielonej przez teściów z powodu niewiedzy. - Ja zwróciłem te środki, popełniłem jeden błąd: nie zapłaciłem podatku, będąc nieświadomym tego, że ta sytuacja powinna być w taki sposób uregulowana. Myślałem, że to jest tak bliska rodzina, że nie ma problemu - cytuje go RMF.<<<

  Czy pamięta ktoś czy "zwykły poseł" zapłacił podatek od długu jaki zaciągnął bynajmniej nie bliskiej rodziny (tu defacto mamy dług od rodziców) a od obcej osoby? Czy nie ma znów problemu zegarek versus "stodoła"?

 • stefan-50

  Oceniono 29 razy 23

  Kiedy zarzuty wobec Antoniego M. panie Prokuratorze Generalny (duże litery celowo) ? Jasno widać że grillowania opozycji ciąg dalszy. Proces dmuchania w palenisko niewątpliwie wraz ze zbliżającymi się wyborami nabierze tempa.

 • hen-live

  Oceniono 29 razy 21

  A kiedy w końcu prokuratura czy inne służby zajmą się Antonim Smoleńskim świrem zwanym?

 • bronek77

  Oceniono 19 razy 15

  Warunki przetargu tajne? Kogoś powaliło - jak firmy miałyby wtedy przystępować nie znając ich? "dane na temat możliwości spełnienia tych wymagań przez firmy ubiegające się o udział w przetargu." - inaczej mówiąc ktoś mu opisał produkty tych firm obecne na rynku. I powiedział np. "ci mają dobry sprzęt, ci musieliby przerobić". Analiza rynku, żadne tajemnice. Nie opisał ich ofert przetargowych (bo ich jeszcze nie było).

  Sprawa dęta i bez sensu.

 • felucjan

  Oceniono 20 razy 14

  Wybory za rok. Potem będą 4 lata na oczyszczenie prokuratury z elementów politycznych i wyegzekwowanie sprawiedliwości w stosunku tych, którzy łamią Konstytucję oraz inne przepisy od niepublikowania wyroków TK począwszy.

 • tadjan

  Oceniono 26 razy 12

  widzę, że pisiuary wysyłają już na forum GW przedszkolaki po kursie katechezy........ ani pół zdania sklecić nie potrafią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX