Nie żyje Irena Szewińska. Pożegnał ją Mateusz Morawiecki: Legenda, inspiracja, bohaterka

Irena Szewińska nie żyje. Wielokrotnie nagradzaną lekkoatletkę żegnają polscy politycy. "Była inspiracją dla pokoleń polskich sportowców i bohaterem dla nas - kibiców" - napisał Mateusz Morawiecki.

Irena Szewińska odeszła w wieku 72 lat. Wiadomość o śmierci słynnej lekkoatletki pojawiła się w piątek wieczorem. Irena Szewińska od dłuższego czasu chorowała, zmarła w szpitalu w Warszawie.

Irena Szewińska nie żyje. Żegnają Duda i Morawiecki

W piątek wieczorem wspomniał ją prezydent Andrzej Duda.  - Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci! - napisał prezydent. 

W sobotę siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich pożegnał Mateusz Morawiecki. - Odeszła Irena Szewińska, najwybitniejsza polska lekkoatletka i legenda światowego sportu. Była inspiracją dla pokoleń polskich sportowców i bohaterem dla nas - kibiców. R.I.P - napisał premier.

Minister sportu Witold Bańka napisał z kolei: "Odeszła od Nas najwybitniejsza, wspaniała Pierwsza Dama polskiego sportu Irena Szewińska. Ogromny cios dla nas wszystkich [*] Pani Ireno, dziękuję za każde spotkanie, rozmowę...za wszystko...."

"Dziękujemy za te wszystkie medale i te wszystkie Mazurki Dąbrowskiego słuchane przez Polaków ze łzami w oczach!" - tymi słowami Irenę Szewińską pożegnała natomiast Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Z kolei Borys Budka z PO określił Irenę Szewińską mianem "niedoścignionym wzorem dla pokoleń naszych lekkoatletów".

Irena Szewińska - wielokrotna medalistka

Irena Szewińska zdobyła siedem medali olimpijskich: 3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Była też dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Po zakończeniu kariery sportowej działała w sportowych organizacjach, m.in. w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, MKOl i Polskim Komitecie Olimpijskim. Urodziła się w 1946 r. w Leningradzie.

Więcej o: