Nie żyje Irena Szewińska. Pożegnał ją Mateusz Morawiecki: Legenda, inspiracja, bohaterka

Irena Szewińska nie żyje. Wielokrotnie nagradzaną lekkoatletkę żegnają polscy politycy. "Była inspiracją dla pokoleń polskich sportowców i bohaterem dla nas - kibiców" - napisał Mateusz Morawiecki.

Irena Szewińska odeszła w wieku 72 lat. Wiadomość o śmierci słynnej lekkoatletki pojawiła się w piątek wieczorem. Irena Szewińska od dłuższego czasu chorowała, zmarła w szpitalu w Warszawie.

Irena Szewińska nie żyje. Żegnają Duda i Morawiecki

W piątek wieczorem wspomniał ją prezydent Andrzej Duda.  - Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci! - napisał prezydent. 

W sobotę siedmiokrotną medalistkę igrzysk olimpijskich pożegnał Mateusz Morawiecki. - Odeszła Irena Szewińska, najwybitniejsza polska lekkoatletka i legenda światowego sportu. Była inspiracją dla pokoleń polskich sportowców i bohaterem dla nas - kibiców. R.I.P - napisał premier.

Minister sportu Witold Bańka napisał z kolei: "Odeszła od Nas najwybitniejsza, wspaniała Pierwsza Dama polskiego sportu Irena Szewińska. Ogromny cios dla nas wszystkich [*] Pani Ireno, dziękuję za każde spotkanie, rozmowę...za wszystko...."

"Dziękujemy za te wszystkie medale i te wszystkie Mazurki Dąbrowskiego słuchane przez Polaków ze łzami w oczach!" - tymi słowami Irenę Szewińską pożegnała natomiast Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Z kolei Borys Budka z PO określił Irenę Szewińską mianem "niedoścignionym wzorem dla pokoleń naszych lekkoatletów".

Irena Szewińska - wielokrotna medalistka

Irena Szewińska zdobyła siedem medali olimpijskich: 3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Była też dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Po zakończeniu kariery sportowej działała w sportowych organizacjach, m.in. w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, MKOl i Polskim Komitecie Olimpijskim. Urodziła się w 1946 r. w Leningradzie.

Więcej o:
Komentarze (48)
Irena Szewińska nie żyje. Politycy żegnają lekkoatletkę
Zaloguj się
 • taunus68

  Oceniono 34 razy 26

  Co pan plecie panie Morawiecki,dla kogo była inspiracją? Sam żeś pan mówił,że Polski wtedy nie było...

 • zarliwy

  Oceniono 30 razy 24

  < najwybitniejsza polska lekkoatletka>
  morawiecki matołuszu! Jak każdy pisior znów coś popiedroliłeś. Przecież to ty, krzyczałeś, że wtedy nie było Państwa Polskiego, Przecież to twoja sekta twierdzi, że nie było patriotów tylko komuchy, ruskie pachołki, że Ci którzy wtedy cokolwiek robili to wysługiwali się Kremlowi. To jak to jest z tobą?

 • zero-cin

  Oceniono 24 razy 22

  P. o. premiera ma tupet. Tylko co twierdził, że sportowcy reprezentowali państwo, którego nie było.

 • safelogica

  Oceniono 23 razy 19

  Bardzo żałuję odejścia wybitnej, światowej klasy kobiety i sporsmenki.
  Ale nie życzę sobie ogrzewania się w blasku Pani Ireny przez bydlaków polityków. Morawiecki twierdzi, że przed 1989 Polski nie było. A ten okres przypada kariera Pani Ireny.

 • 20portal

  Oceniono 16 razy 16

  Cynicy z PiS "podwiązują się" teraz chętnie pod Szewińską (z Morawieckim na czele), A przecież -według ich kryteriów - p. Irena była ... obrzydliwym komuchem. Łajdactwo i hipokryzja nie mają granic. A może jeszcze wybitny prawnik Piotrowicz i sławny prezyd(ę)t długopis dołączą do chóru "żałobników"?
  Wyrazy współczucia rodzinie przekazuję z obydwu powodów. Odeszła WIELKA DAMA polskiego sportu, której kariera przypadła na lata kiedy nikt jeszcze nie słyszał o PiS, a Bajkopisarz Morawiecki jeszcze się nie narodził.

 • amuzc

  Oceniono 13 razy 13

  Dawała nam radość i dumę swoimi zwycięstwami i postawą.
  Piękna Pani, taka pozostanie w mojej pamięci.

 • kastoripollux

  Oceniono 14 razy 12

  Jak ci obłudnicy PiSowscy mogą ją tak żegnać? Przecież ona reprezentowała PRL, a to nie była Polska. Widać hipokryzję tej swołoczy, ale to u nich tradycja wykorzystywać czyjąś śmierć. Na trupach PiSowi polityka najlepiej wychodzi. Obrzydliwe skunksy. Cześć pamięci pani Ireny Szewińskiej.

 • musklucki

  Oceniono 14 razy 10

  Duda i Morawiecki?
  Obłudnicy do potęgi.
  Przecież wtedy, gdy pani Irena Kirszenstein Szewinska odnosiła swe wielkie sukcesy sportowe, to Polski nie było!
  Łajzy przeklęte, gdy "wolski" sport zbiera baty, podpinacie się pod PRLowski.
  Honoru za grosz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX