Niedziele handlowe 2018. Czy w dniu jutrzejszym będziemy mogli zrobić zakupy?

Niedziela 5 sierpnia to niedziela handlowa. Otwarte będą niewielkie, osiedlowe sklepiki, ale także galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, np. Biedronka, Auchan, Lidl i Tesco.

Niedziele handlowe 2018. 5 sierpnia będzie niedzielą handlową

Podobnie jak w zeszłym tygodniu, także w tym mamy niedzielę handlową. Dlaczego? Dzieje się tak z uwagi na zasady zapisane w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, która mówi, że w roku 2018 w każdym miesiącu niedzielami handlowymi są pierwsza oraz ostatnia niedziela. Pozostałe dwie lub trzy – w zależności od tego, jak długi jest dany miesiąc – to niedziele, w którym handel jest ograniczony. Wyjątkami od tej reguły mogą być miesiące, w których wypadają ważne święta, takie jak Boże Narodzenie, które mogą zmienić kolejność niedziel handlowych i niehandlowych. Z zasady tej wynika, że dzień 5 sierpnia to niedziela handlowa, w czasie której sklepy takie jak Biedronka, Lidl i Auchan będą otwarte.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Już w następnym roku czekają nas zmiany

Opisana powyżej zasada zmieni się już z nadejściem nowego roku. W 2019 roku w każdym miesiącu będzie zaledwie jedna niedziela handlowa. Handel w ostatni dzień tygodnia zostanie ograniczony jeszcze bardziej w roku 2020. Za dwa lata w ciągu roku będzie zaledwie siedem niedziel handlowych. Będą to m.in. dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz jedna przed świętami wielkanocnymi.

Niedziele handlowe do poprawki? Projekt nowelizacji tuż po wakacjach

Zgodnie z zapisem w ustawie o zakazie handlu w niedzielę, taki system na obowiązywać nie tylko w roku 2020, ale także w latach kolejnych. Warto jednak pamiętać, że rząd planuje nowelizację ustawy o niedzielach handlowych. Choć na chwilę obecną nie mówi się o zmianie zasad ustalania niedziel handlowych, nie jest to wykluczony. Projekt będący inicjatywą poselską ma trafić pod obrady tuż po wakacjach. 

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: