Polska była gotowa zerwać szczyt. Kulisy spotkania unijnych przywódców w Brukseli

Polska była gotowa zerwać czwartkowy szczyt dotyczący migracji - ustaliła korespondentka RMF FM. Mogłoby do tego dojść, gdyby nie osiągnięto kompromisu ws. relokacji.

W czwartek w Brukseli odbył się unijny szczyt dotyczący migracji. Jak informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borignion w trakcie spotkania Polska była gotowa zerwać szczyt. Miało to być spowodowane początkowym brakiem kompromisu w sprawie zasad relokacji uchodźców.

RMF FM: Polska była gotowa zerwać szczyt

Choć, jak podaje RMF FM, prezydent Francji Emmanuel Macron na początkowym spotkaniu z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej miał stwierdzić, że przymusowa relokacja "jest martwa", podczas samego szczytu przychylał się tej koncepcji. Następnie swoją propozycję przedstawił szef Rady Europejskiej Donald Tusk, ale ta również nie podobała się polskiej delegacji.

Nie było mowy o dobrowolności

Jak informuje dziennikarka RMF FM w akapicie nt. "kontrolowanych centrów" dla uchodźców, była mowa o przyjmowaniu przez kraje UE osób, które wymagają ochrony międzynarodowej. W tym fragmencie nie zawarto informacji o dobrowolności. Wtedy właśnie Polska miała rozważać zerwanie negocjacji. Ostatecznie, po nałożeniu wielu poprawek, udało się osiągnąć kompromis.

Szczyt ws. migracji

Szczyt dotyczący migracji odbył się w czwartek. Donald Tusk informował, że negocjacje miały trudny przebieg i trwały całą noc. Podczas szczytu podjęto m.in. decyzję o tym, że nie będzie przymusowej relokacji migrantów. Kraje UE będą mogły przyjmować ich dobrowolnie.

Co wojna robi z dziećmi? Taką podróż przebywają dziecięcy uchodźcy

Więcej o:
Komentarze (167)
Szczyt dotyczący migracji. Polska była gotowa zerwać negocjacje
Zaloguj się
 • spostrzegawczy2

  Oceniono 20 razy 10

  Opowiadanie jak to Morawiecki się postawił, a Tusk był przeciwny porozumieniu jest kolejnym propagandowym przekazem dnia który trolle pisowskie powtarzają a ciemny lud to kupuje . Cały problem z imigracją jest w tym, że Polska nie jest solidarna z krajami EU którzy to doświadczają i jeszcze jest z tego dumna . Co świadczy o ogromnym ograniczeniu pisowskich polityków

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 8

  Ubawiłem się setnie. Wolska to mogła ukraść wino ze stołu co najwyżej

 • 55kris

  Oceniono 28 razy 6

  Te tumany zachowują się jak przedszkolaki - łażą bez trzymanki po parapecie 20. piętra. Tylko dlaczego nie na własny rachunek????

 • elenem

  Oceniono 29 razy 5

  To nie jest kompromis. Jak długo jeszcze Europa będzie ulegać szantażom i naciskom PIS? Obawiam się ze kres chamskich popisów PISu jest bliski.

 • guarnica

  Oceniono 16 razy 4

  Unia powinna postępować tak jak PiS i ogłosić : żadne przepisy nie mogą ograniczać sprawiedliwości, będziemy ja realizować według swojego uznania. I w konsekwencji nałożyć sankcje pomimo sprzeciwu Węgier, pomimo, że zapisy Traktatu wymagają jednomyślności.

 • eva_bramborova

  Oceniono 24 razy 4

  Jestem w tej chwili na Sycylii .W tutejszych tv szczyt jest przedstawiany JAKO TOTALNA KATASTROFA WOCH!

 • guarnica

  Oceniono 7 razy 3

  Dyzma przy Morawieckim to Einstein. Zastanawiam się co trzeba mieć w głowie żeby dać tak sobą pomiatać, pozwolić by żądano zaprzeczania własnym słowom. Kto uwierzy w bzdury o jego działalności opozycyjnej jeśli to człowiek bez charakteru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX