Irena Szewińska nie żyje. Andrzej Duda złożył kondolencje. "Pani Ireno, dziękujemy!"

Irena Szewińska nie żyje. Kondolencje płyną nie tylko od ludzi świata sportu, lecz także polityki. Hołd wielkiej lekkoatletce złożył już Andrzej Duda.

Irena Szewińska nie żyje. Wiadomość o jej śmierci nadeszła w piątek późnym wieczorem. Słynna lekkoatletka zmarła w warszawskim szpitalu, po długiej chorobie. Irena Szewińska miała 72 lata.

Irena Szewińska nie żyje. Kondolencje

- Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci! - napisał prezydent Andrzej Duda krótko po tym, jak pojawiła się informacja o śmierci Szewińskiej.

Irenę Szewińską pożegnał także Polski Komitet Olimpijski. Podkreślono, że Polska Rodzina Olimpijska oraz całe środowisko sportowe "z niewyobrażalnym żalem" odebrały informację o śmierci Ireny Szewińskiej, najwybitniejszej polskiej lekkoatletki w historii.

Irena Szewińska - medalistka olimpijska, Dama Orderu Orła Białego

Irena Szewińska urodziła się w 1946 roku w Leningradzie. Zdobyła siedem medali olimpijskich. Była dziesięciokrotna medalistką mistrzostw Europy. Po zakończeniu kariery sportowej działała w sportowych organizacjach, m.in. w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, MKOl i Polskim Komitecie Olimpijskim.

W 2016 roku prezydent odznaczył ją Orderem Orła Białego. Andrzej Duda odznaczył Irenę Szewińską "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i promowania kultury fizycznej i sportu oraz krzewienia idei olimpijskiej w Polsce i na świecie".

Prezydent Andrzej Duda podczas wręczania Orderu Orła Białego Irenie Kirszensztajn-SzewińskiejPrezydent Andrzej Duda podczas wręczania Orderu Orła Białego Irenie Kirszensztajn-Szewińskiej Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej.

Więcej o: