Irena Szewińska nie żyje. Wybitna lekkoatletka, odznaczona Orderem Orła Białego

Irena Szewińska nie żyje. Utytułowana lekkoatletka miała 72 lata.

Irena Szewińska nie żyje. O śmierci lekkoatletki poinformował PAP jej mąż, Janusz Szewiński. Szewińska zmarła po długiej chorobie. Miała 72 lata.

Kondolencje po śmierci Ireny Szewińskiej złożył już Andrzej Duda. Nazwał ją "Pierwszą Damą polskiego sportu". - Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci! - napisał prezydent.

Irena Szewińska - kariera sportowa i osiągnięcia

Irena Szewińska specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców, a przy tym jedną z najwybitniejszych lekkoatletek w historii. Na igrzyskach olimpijskich zdobyła 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale.

Dziesięciokrotnie była medalistką na Mistrzostwach Europy. Irena Szewińska zdobyła również 24 medale Mistrzostw Polski w biegu na 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, a także w sztafecie 4x100 metrów oraz w skoku w dal. Po zakończeniu kariery sportowej była działaczką krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych.

Irena Szewińska była damą Orderu Orła Białego. Odznaczona została

w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i promowania kultury fizycznej i sportu oraz krzewienia idei olimpijskiej w Polsce i na świecie.
Więcej o: