29 czerwca w obrządku Kościoła katolickiego obchodzona jest Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, upamiętniająca dwie bardzo ważne dla historii Kościoła postaci. Z tej okazji w Watykanie obchodzona jest specjalna msza, a antyczna rzeźba św. Piotra w Bazylice św. Piotra w Watykanie jest nakrywana czerwoną szatą oraz papieską tiarą.
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła jest szczególnie ważna dla katolików, ponieważ według tradycji Kościoła święty Piotr był pierwszym papieżem. Według Ewangelii, był on jednym z dwunastu apostołów, uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Święty Paweł nazywany jest często apostołem narodów. Po nawróceniu stał się wielkim zwolennikiem Chrystusa (którego nigdy nie poznał) i zajmował się krzewieniem słowa Chrystusa oraz zakładaniem kolejnych wspólnot, które łączyła wiara w słowa i czyny Jezusa Chrystusa. Upamiętnienie świętych Piotra i Pawła obchodzone jest tego samego dnia, ponieważ w ten sposób podkreśla się, że obaj są równie ważnymi współzałożycielami rzymskiej gminy chrześcijańskiej.
Choć wierni Kościoła katolickiego w Polsce są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki, w czasie takich uroczystości jak dzień świętych Piotra i Pawła zgodnie z prawem kanonicznym zostaje udzielona dyspensa. Nie inaczej jest w przypadku tegorocznych obchodów uroczystości św. Piotra i Pawła. Z tej okazji 29 czerwca w całej Polsce organizowane są różnego rodzaju festyny, ale przede wszystkim uroczyste msze.
29 czerwca wiele osób obchodzi imieniny - dzięki kościelnej dyspensie mogą oni łączyć imieninowe spotkania z rodziną z religijną celebracją jednego z ważniejszych świąt Kościoła katolickiego.