Polacy coraz bardziej przychylni uchodźcom. Woleliby przyjąć przybyszów niż opuścić UE

Ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Badani przyznają jednak, że zmieniliby zdanie, gdyby nieprzyjęcie uchodźców groziło wyrzuceniem z Unii Europejskiej.

53 proc. Polaków jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców przez nasz kraj - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". To spadek, bo w ubiegłorocznym sondażu "nie" uchodźcom mówiło 60,4 proc. badanych.

Za przyjęciem uchodźców opowiada się 45 proc. uczestników sondażu.

Jednak gdyby nieprzyjęcie uchodźców wiązało się z wyrzuceniem Polski z Unii Europejskiej, "tak" uchodźcom powiedziałoby 56 proc. respondentów. 36 proc. wolałoby wyjść z UE niż przyjąć przybyszów z państw muzułmańskich.

W czwartek pisaliśmy o tym, że liczba osób, które ubiegają się o status uchodźcy w Unii Europejskiej spada. Jeszcze w 2016 roku było to 1,3 mln ludzi, w 2017 roku - o 44 proc. mniej (728 tys.).

Coraz mniejsza jest też liczba migrantów, którzy drogą morską dostali się do Europy. Gwałtownie wzrosła w 2015 roku, jednak, jak pokazują dane, później równie gwałtownie spadała do poziomu sprzed szczytu kryzysu.

Unijny szczyt ws. uchodźców

Europejscy przywódcy na czwartkowym szczycie w Brukseli przez 9 godzin negocjowali zapisy wspólnego stanowiska dotyczącego walki z nielegalną migracją i przygotowania na ewentualne kryzysy w przyszłości.

- Osiągnęliśmy to, co sobie założyliśmy. Są zapisy dotyczące relokacji uchodźców na zasadzie dobrowolności i reformy prawa azylowego, która ma być akceptowana na zasadzie jednomyślności - komentował premier Mateusz Morawiecki.

Nowym elementem w dyskusji o migracji jest zgoda na to, by w unijnych krajach utworzyć centra kontroli migrantów, w których sprawdzane będzie, kto może kwalifikować się do przyznania azylu. Ci, którym zostanie przyznana międzynarodowa ochrona i otrzymają status uchodźcy, będą oczekiwali na przyjęcie przez unijne kraje.

Nie będzie jednak ustalonych limitów dla poszczególnych państw. Rozdział uchodźców ma się odbywać na zasadzie dobrowolności. Na takich ustaleniach zależało Polsce i pozostałym krajom Grupy Wyszehradzkiej.

Co wojna robi z dziećmi? Taką podróż przebywają dziecięcy uchodźcy

Więcej o:
Komentarze (345)
Polacy coraz bardziej przychylni uchodźcom. Woleli przyjąć przybyszów niż opuścić UE
Zaloguj się
 • semigetuza

  Oceniono 33 razy 15

  Rany Boskie, ale debilny narod z nas. czyli, jak nam zasola solidnego kopa w dupsko, albo chociaż zagroza, ze realnie dostaniemy w ryja tak, ze trzonowce stracimy to my myk, myk, ogonek pod siebie i potulne miękkie faje. Zero myslenia, totalna biernosc, za to geby pelne piany i frazesow. Ohyda.

 • dziadekjam

  Oceniono 25 razy 13

  "Ponad połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu uchodźców - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Badani przyznają jednak, że zmieniliby zdanie, gdyby nieprzyjęcie uchodźców groziło wyrzuceniem z Unii Europejskiej."
  ===========================================================================
  Czyli przyjmą uchodźców, żeby zapobiec byciu uchodźcami:-)

 • def11

  Oceniono 25 razy 9

  I jak to świadczy o nas ? Gdy interes zagrożony to zmienia się optyka..., a gdzie zwykła przyzwoitość i ludzki odruch niesienia pomocy ?

 • 31.februarius

  Oceniono 27 razy 9

  "Polacy coraz bardziej przychylni uchodźcom."

  Nie mówcie!
  Ale pocieszę wszystkich;
  absolutnie NIKT nie chce "uchodzić" do Polski!
  Za żadne złotówki!!!

 • elemir

  Oceniono 41 razy 9

  Polska zawsze była gościnna. Po II wojnie światowej przyjęliśmy przybyszów z Grecji, Czeczenii, a teraz mnóstwo osób z trapionej wojną i biedą Ukrainy. Problem wywołała pani Kanclerz i jej koledzy z bogatych krajów zachodu, gdy zaczęli przyjmować miliony ludzi niemal bez kontroli. Tego się nie da utrzymać na dłuższą metę i sami już się dawno z tego wycofali. Postawa Węgier, Słowacji, czy Polski okazał się słuszna.

  Jest jedną sprawą przyjąć nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową, czy uciekających przed wojną, a drugą otworzyć granice na oścież dla milionów spragnionych lepszego życia na Zachodzie.

 • fagusp

  Oceniono 23 razy 7

  Ciekawe, jak wyglądałaby różnica procentowa gdyby w ankiecie znalazłyby się dwa pytania:
  1/ Czy jesteś przeciwny przyjmowaniu uchodźców muzułmańskich?
  2/ Czy jesteś przeciwny przyjmowaniu uchodźców NIE BĘDĄCYCH muzułmanami?
  Pozostaje nam tylko gdybać - do tej pory nikt takiej ankiety nie zrobił, i trudno przypuszczać, aby ktoś się tego podjął w dającej się przewidzieć przyszłości. Problem jest bowiem taki, że żaden macher od pływania w morzu politycznej poprawności nie chce zostać postawiony przed faktem dokonanym - jakim byłoby zdefiniowanie, że problemem nie jest imigracja jako taka, tylko imigracja muzułmańska.

 • invest_pl

  Oceniono 12 razy 6

  dalej polskojęzyczne media wrednie wrzucają do jednego wora z napisem "uchodźcy" 99% imigrantów socjalnych z 1% uchodźców wojennych

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 16 razy 6

  Tego typu zależności nazywa się: szantażem:
  mam nadzieję, że większość rozsądnych Polaków nie da się szantażować. Tym bardzie, że coraz więcej narodów głośno mówi iz droga Polski i jej decyzje były słuszne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX