Mundial 2018. Dlaczego Senegal nie wyszedł z grupy? Zdecydowało Fair play, a nie wyniki na boisku

Dlaczego Senegal nie wyszedł z grupy H na mundialu? Decydującą rolę w tej kwestii miały zasady Fair play - o wyjściu z grupy rozstrzygnęły żółte kartki piłkarzy.

Po wszystkich meczach w grupie H na mundialu (Polska, Kolumbia, Senegal i Japonia) pierwsze miejsce przypadło Kolumbii, która uzbierała 6 punktów - to dało jej awans do 1/8 mistrzostw świata.

Mniej oczywista jest sytuacja Japonii i Senegalu. Obydwa zespoły uzbierały po cztery punkty i miały identyczny bilans bramkowy: 4 strzelone i 4 stracone gole. W dodatku mecz tych drużyn zakończył się remisem 2:2.

Dlaczego Senegal nie wyszedł z grupy H?

Dlaczego więc Senegal nie wyszedł z grupy, a Japonia tak? W grupie H i w tym układzie wyczerpały się wszystkie zasady FIFA co do premiowania - ten sam bilans, remis w spotkaniu, taka sama liczba strzelonych bramek, dlatego sięgnięto po Fair play.

Według tych zasad w grupie premiowana jest drużyna, której zawodnicy zobaczyli mniej kartek. Wtedy przyznaje się punkty ujemne za żółtą kartkę (minus 1), za czerwoną po dwóch żółtych (minus 3) i za czerwoną od razu po żółtej (minus 5).

Fair Play zdecydowało w grupie H

Przed ostatnią kolejką w grupie H Japończycy mieli na koncie dwie żółte kartki, a Senegalczycy pięć. Podczas spotkań 28 czerwca na mundialu żółte kartki zobaczył jeden Japończyk i jeden Senegalczyk. W ten właśnie sposób, stosunkiem 3:6 w żółtych kartkach, to Japonia wyszła z grupy.

Więcej o: