Ogólnopolski strajk w policji. Od 10 lipca policjanci nie będą dawać mandatów

Policyjni związkowcy rozpoczynają ogólnopolski strajk. Od 10 lipca zamiast mandatów będą wystawiać pouczenia - później mają rozważać także wprowadzanie innych form protestu. MSWiA zabrało już głos ws. zapowiedzi związkowców.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów 27 czerwca zdecydował o rozpoczęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Decyzję w tej sprawie podjęli jednogłośnie przedstawiciele wszystkich zarządów wojewódzkich w Polsce. W referendum w tej sprawie przesłano około 30 tys. ankiet, a w 99 proc. z nich związkowcy opowiedzieli się za protestem.

Pierwszy punkt "strajkowego harmonogramu" policji przypada na 10 lipca. Zarząd Główny NSZZ Policjantów od tego dnia ma "uruchomić działania", zgodnie z którymi policjanci będą wystawiali pouczenia, a nie mandaty karne - ma to dotyczyć głównie funkcjonariuszy prewencji i drogówki.

Protest policjantów. Manifestacja we wrześniu

Na wrzesień zaplanowana jest natomiast manifestacja policjantów w Warszawie. O innych punktach protestu NSZZ Policjantów ma informować na bieżąco.

Informujemy, że kontynuowanie rozmów ze stroną rządową uważamy za priorytet, a podjętą akcję protestacyjną zakończymy, jeżeli nastąpi podpisanie porozumienia dającego gwarancję realizacji naszych postulatów

- wskazuje NSZZ Policjantów.

Strajk policjantów. Jakie mają postulaty?

Postulaty strajkujących policjantów to:

  • wzrost uposażeń o 650 złotych,
  • powrót do systemu emerytalnego sprzed 2012 roku,
  • pełnopłatne zwolnienia lekarskie,
  • lepsze warunki płacowe za nadgodziny i służbę w dni ustawowo wolne od pracy.

MSWiA o żądaniach związkowców

Do rozmów ze związkowcami odniosło się MSWiA. W komunikacie przesłanym mediom resort przekazał, że odbyły się dotychczas 23 spotkania z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Podczas rozmów strona rządowa wskazywała na wprowadzany nowy program modernizacji służb mundurowych i podwyżki uposażeń funkcjonariuszy.

W komunikacie MSWiA czytamy, że już w styczniu funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 roku. W maju zwiększono uposażenia najmniej zarabiających i podniesiono o 175 złotych brutto dodatek stołeczny, którego wysokość nie była zmieniana od dziewięciu lat.

TVN ujawnił wstrząsające nagranie z policyjnego paralizatora. O torturach w policji ostrzegał RPO

Więcej o: