Timmermans: Konieczne pilne działania ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o odejście sędziów

Frans Timmermans powiedział, że sprawa ustawy o Sądzie Najwyższym wymaga pilnych działań. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wziął udział w posiedzeniu komisji swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego.

Frans Timmermans otrzymał wolną rękę w decyzjach dotyczących Polski o naruszenie unijnego prawa - informowało wczoraj nieoficjalnie Polskie Radio. Dziś wiceprzewodniczący KE oficjalnie potwierdził, że chce jak najszybszych działań ws. Sądu Najwyższego.

Zgodnie z ustawą, 3 lipca część sędziów będzie musiała przejść na emeryturę, jeśli nie poprosi o przedłużenie kadencji prezydenta. Komisja uważa, że to naruszenie niezależności Sądu, argumentuje, że jego sędziowie są nieusuwalni.

- Jeśli chodzi o pilną sprawę dotyczącą przymusowego przejścia na emeryturę znacznej liczby sędziów Sądu Najwyższego 3 lipca, Komisja jest w pełni świadoma, że natychmiastowe decyzje są niezbędne - powiedział Frans Timmermans. Zastrzegł, że Komisja nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.

Europosłowie z różnymi stanowiskami wobec postępowania 

Europosłowie polskiej opozycji oraz część zagranicznych deputowanych apelowała do wiceszefa Komisji Fransa Timmeransa o rozpoczęcie postępowania przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Europosłowie PiS-u zarzucali wiceprzewodniczącemu Komisji brak obiektywizmu w działaniach.

Z apelem o rozpoczęcie postępowania przeciwko Polsce i później o skierowanie ustawy do Trybunału zwrócił się między innymi europoseł Michał Boni z PO. - Najwięksi zwolennicy UE w Polsce protestują na ulicach i krzyczą z nadzieją - Europo nie odpuszczaj. To jest ostatni bastion niezależności sądownictwa w Polsce. Ma pan wszystkie możliwości w ręku, by dalej walczyć o praworządność w Polsce. Nie odpuszczajmy, bo chodzi o zbyt wiele - powiedział europoseł. W podobnym tonie wypowiadała się wiceprzewodnicząca grupy liberałów Sophie in't Veld.

Z kolei polscy europosłowie z grupy konserwatystów krytykowali Komisję za działania przeciwko Polsce, "nierówne traktowanie" i "stosowanie podwójnych standardów". - Kiedy wystąpi pan do Komisji, by wdrożyć procedurę z art. 7 wobec Niemiec, gdzie sędziów Sądu Najwyższego wybiera komisja złożona z posłów do Bundestagu, a w połowie z landowych ministrów sprawiedliwości. Kiedy zwróci się pan do Komisji Europejskiej, aby wdrożyć procedurę w stosunku do Hiszpanii, gdzie tamtejszy odpowiednik Krajowej Rady Sądownictwa jest wybierany w takim samym trybie jak w Polsce? Wtedy będziemy mieli poczucie, że te działania są wyważone - powiedział europoseł Karol Karski z PiS-u.

Nie pomogło wysłuchanie Polski

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans już w środę  informował komisarzy o przebiegu wtorkowego wysłuchania Polski w Luksemburgu. Timmermans stwierdził, że w dialogu z Warszawą nie pojawiły się żadne nowe elementy i że nadal Komisja domaga się korekt w reformie sądownictwa.

W czwartek dziękował za "szeroki i dogłębny" dialog z Polską, ale ocenił, że nie wpłynął on na wątpliwości KE co do praworządności w Polsce - podaje TVN24

Wczoraj wiceprzewodniczący otrzymał wolną rękę i rozpoczął przygotowania do rozpoczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym, które może się zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

Więcej o:
Komentarze (93)
Timmermans: Konieczne pilne działania ws. ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 39 razy 23

  Wczoraj pissdzielstwo musiało się przeczołgać po własnych odchodach ze strachu przed USA, jutro dostaną w zęby od UE i skończy się rumakowanie osła. Ale jedno trzeba oddać - Polskę rozsławili na cały świat, zwłaszcza nasze obozy.

 • siwywaldi

  Oceniono 22 razy 16

  Wczoraj było podwijanie ogona po wytrzaskaniu przez USA i Izrael po pysku autorów ustawy o IPN i przekuwanie tej gorzkiej pigułki na sukces.

  A tu proszę. Niby na tym "wysłuchaniu Polski" było wszystko cacy, a tu raptem Timmermans dostaje wolna rękę i natychmiast wyciąga tę rękę, by na początek wytargać za ucho biednych pisiorków... :-))

  No i znowu trzeba będzie robić Ciemnemu Ludowi ściemę...

 • cmochall

  Oceniono 18 razy 12

  Panie Timmermans niech Pan zacznie dzialac bo czas ucieka.Polacy beda Panu wdzieczni za zmuszenie pisowskiego Rzadu do powrotu na droge praworzadnosci.

 • bob_59

  Oceniono 23 razy 11

  Gdyby nie członkostwo w Unii i w NATO mielibyśmy już u siebie na lata drugą Białoruś pod wodzą kulawego batki...

 • rozsy

  Oceniono 14 razy 10

  wszyscy do wyborów, szczególnie zachęcać młodych by to pisowskie tałatajstwo odsunąć od władzy. Inaczej grozi nam Turcja

 • inz.morszczuk

  Oceniono 13 razy 7

  Panie Kaczyński, ten mecz pan przegrałeś. Unia nie ustąpi.
  Musisz pan wreszcie wstać z kolan i zacząć od nowa.
  Proponuję na początek przeprosić prof. Rzeplińskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX