Wilk w Bieszczadach zaatakował dzieci. Co zrobić, jeśli spotkamy wilka?

Wilki - przed tymi pięknymi, dzikimi zwierzętami często czujemy strach. Czasami nieuzasadniony - wilki, które żyją w watahach, nie zbliżają się do człowieka, a wręcz unikają z nim kontaktu. Co jednak, jeśli napotkany samotny wilk nie odchodzi, lecz się w nas wpatruje? I jak zachować się, jeśli trafimy nie na wilka, lecz na wilczycę i to w dodatku z młodymi?

Spotkanie wilka podczas leśnej wycieczki zdarza się coraz częściej. Tereny, na których żyją wilki, są bowiem intensywnie eksplorowane przez ludzi. Wilki zaczynają czuć się komfortowo w pobliżu człowieka, jak i jego gospodarstw, gdzie dodatkowo mogą liczyć na dobre wyżywienie. 

Jak zachować się, gdy spotkamy wilka? Radzą leśnicy.

Jak unikać wilków? Uniwersalne zasady

Wilki z reguły nie występują w pobliżu szlaków górskich i terenów, jakie są często odwiedzane przez turystów. Żeby uniknąć spotkania z wilkiem, warto po prostu poruszać się dobrze znanymi, oznakowanymi drogami. W szczególności nie powinniśmy zapuszczać się w tereny podmokłe. Nie należy również sprawdzać, co kryje się w dużych norach – bardzo możliwe, że tajemnicza dziura w ziemi to wilcze mieszkanie. Większą ostrożność należy zachować podczas wędrówek od marca do czerwca, kiedy to wadery (samice wilka) wyprowadzają swoje szczenięta na spacer.

Gdy wilk się nam przygląda…

Wpatrzony w nas wilk sprawia niepokojące wrażenie – wygląda, jakby szykował się do ataku. Jednak tak naprawdę słaby wilczy wzrok sprawia, że musi się on dobrze przyjrzeć temu, co widzi. W razie, gdy napotkane stado wilków zacznie się nam przyglądać, należy po prostu spokojnie poczekać. Na co? U wilków monochromatyczne widzenie jest rekompensowane przez doskonały węch. Gdy wataha poczuje zapach człowieka, to szybko opuści dany teren. Nie należy podążać za nimi, ani ich niepokoić – jak często robią osoby chcące nagrać filmik ze spotkania z wilkiem.

Spotkanie z wilczą matką z małymi

Jeśli zdarzyłoby nam się spotkać waderę i jej szczenięta, to przede wszystkim zachowajmy spokój i ostrożność. Wtedy to my musimy się wycofać. Należy zacząć powoli iść do tyłu, tak by nie prowokować wilczycy do ataku w obronie jej potomków. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się, a tym bardziej dotykać, małych szczeniąt, nawet jeśli bawią się same. Są one tylko pozornie pozbawione opieki – czujna wilczyca na pewno znajduje się gdzieś w pobliżu.

Dzieci pogryzione przez wilka

Wilki przestają bać się człowieka. Ostatnio wilk zaatakował dwójkę dzieci w Bieszczadach. Został on odstrzelony. Dlaczego nie bał się ludzi? Specjaliści oceniają, że był to młody, pozbawiony watahy osobnik, który dodatkowo mógł być wcześniej oswojony przez człowieka.

Bieszczady - wilk pogryzł dzieci. Dlaczego się nie bał? >>>

Książka o Puszczy Białowieskiej dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Były myśliwy uratował potrąconego wilka. "Rozjeździliby go na miazgę". Kim jest Marcin z Lasu?

Więcej o: