"Mały ZUS" przyjęty przez rząd. Drobni przedsiębiorcy zapłacą mniejsze składki

Na posiedzeniu rządu 26 czerwca przyjęto projekt tzw. małego ZUS-u. Czym jest mały ZUS i co zmieni w życiu polskich przedsiębiorców?

Mały ZUS. Co zmienia projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii?


Według nowego projektu rządu, nazywanego małym ZUS-em, drobni przedsiębiorcy będą płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Kwota ta spadnie z 1200 zł do 660 zł. Z nowych udogodnień dla przedsiębiorców ma skorzystać około 200 tysięcy polskich firm. Rząd szacuje, że w pierwszym roku przyniesie to łącznie ok. 1,5 miliarda złotych oszczędności, które pozostaną w kieszeniach przedsiębiorców.

Mały ZUS stał się rzeczywistością. Na posiedzeniu rządu przyjęto projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i TechnologiiMały ZUS stał się rzeczywistością. Na posiedzeniu rządu przyjęto projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Wójcik: Małe firmy wcale nie są solą tej ziemi. PiS robi źle, że obniża im podatki >>>

Mały ZUS. Kto skorzysta z nowego sposobu liczenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne?

Według zasad przyjętych wraz z projektem małego ZUS-u, najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych regulacji od 1 stycznia 2019 roku. Kto dokładnie będzie mógł zostać ich beneficjentem? Według nowych przepisów, z małego ZUS-u skorzystają ci przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczy miesięcznie średnio 5250 zł.

ZUS odebrał chorej kobiecie rentę, bo... była aktywna na Facebooku. A ta poszła do sądu

Z tzw. małego ZUS-u skorzystają przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarcząZ tzw. małego ZUS-u skorzystają przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Projekt małego ZUS-u przyjęty. Jak do tej pory wyglądały składki ubezpieczeniowe dla przedsiębiorców?

Według aktualnie obowiązujących przepisów, wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na przychód, płacą takie same składki na ubezpieczenia społeczne. Jak zaznacza Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, twórca projektu obniżenia stawek ubezpieczeniowych dla małych przedsiębiorców, mały ZUS to ukłon przede wszystkim w stronę osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki zmianom w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. renty socjalnej. Ma ona zrównać się z najniższą emeryturą >>>

Więcej o:
Komentarze (15)
"Mały ZUS" przyjęty przez rząd. Drobni przedsiębiorcy zapłacą mniejsze składki
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 9 razy 3

  660 społecznego to ile będzie za cały ZUS przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ta kwota 5260 zł dotyczy:
  - wysokości brutto faktur wystawionych w danym miesiącu?
  - faktycznych przychodów przedsiębiorcy netto, czyli po odliczeniu zaliczek podatkowych od kwot faktycznie otrzymanych?

 • Gość

  Oceniono 3 razy 1

  To w końcu ma być zależne od DOchodu czy PRZYchodu...?

  Puszczacie dwa artykuły na jeden temat, w jednym piszecie że od dochodu, a w drugim - że od przychodu.

 • aktyntasza

  0

  Statystyki tworzone przez ZUS że niby żyjemy coraz dłużej, to mało kto wie że są przekłamane bo tak naprawdę mamy coraz więcej ludzi w zawodach z przywilejami emerytalnymi i dochodzących na wcześniejszą emeryturę i czas emerytury się wydłuża a czas pracy skraca. Statystyki to uśredniają więc trzeba kłamać ciemne społeczeństwo a niech pracują do 70 lat a reszta cwaniaków tylko do 45. Gdyby rzeczywiście było tak źle to w pierwszej kolejności likwidowane były by przywileje emerytalne górników, mundurowych bo właśnie młodzi zdrowi emeryci z wysokimi emeryturami najwięcej biorą z wspólnej kasy ZUS w tym z naszych podatków. Po drugie podwyższenie wieku emerytalnego miał by sens pod warunkiem że była by praca dla pracowników 50+ bo nie wszyscy mają ciepłe posadki w biurach w których mogli by pracować aż do śmierci i jeszcze jeden dzień dłużej. Dużym ograniczeniem jest medycyna pracy która eliminuje z rynku pracy pracowników 50+ bo wzrok lub słuch słabszy i zdrowie już nie dopisuje a z czego taki człowiek ma żyć jeśli zabiorą mu pracę bo niema przywileju emerytalnego ?

 • jahodovy

  0

  Autorze artykułu: dochód/przychód? Ubezpieczenie społeczne, czy cały ZUS?

 • Te Pe

  0

  A co w przypadku karty podatkowej? Tam nie wykazuje się dochodu a tylko np. ilość godzin przepracowanych albo stawki ustalane są w zależności od wielkości miejscowości w której prowadzi się biznes?

 • zarliwy

  0

  Następny sposób na przyciągnięcie wyborców?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX