Mateusz Kijowski, były lider KOD, w sądzie. Twierdzi, że zarzuty są "politycznie motywowane"

Mateusz Kijowski pojawił się w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie. To pierwsza rozprawa byłego lidera KOD i byłego skarbnika Piotra Ch. Obaj są oskarżeni o poświadczanie nieprawdy w fakturach i przywłaszczenie prawie 130 tys. zł ze zbiórek.

Akt oskarżenia trafił do sądu w marcu. Byłemu liderowi Komitetu Obrony Demokracji  Mateuszowi Kijowskiemu i byłemu skarbnikowi KOD Piotrowi Ch. zarzuca się między innymi poświadczenie nieprawdy w 9 fakturach wystawionych przez należącą do byłego lidera KOD i jego żony firmę. Chodzi o usługi informatyczne, które spółka miała wykonać na rzecz KOD.

Według śledczych te usługi nie zostały wykonane, a Kijowski i Piotr Ch. przywłaszczyli pieniądze pochodzące między innymi ze zbiórek Komitetu Obrony Demokracji.

Rozprawa w sądzie ws. Mateusza Kijowskiego

Mateusz Kijowski nie przyznaje się do winy. Jak mówił, - zarzuty wynikają z "politycznych motywacji". - I w związku z tym będą ciągnięte tak długo, aż ostatecznie zostaną obalone bądź uda się mnie w jakiś sposób skazać, wierzę, że sądy w Polsce nie ulegną presji politycznej - powiedział w przerwie rozprawy w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie Mateusz Kijowski.

Prokurator Maciej Kroczak z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział dziennikarzom, jakimi dowodami dysponuje. - Są to zarówno zeznania członków zarządu KOD, którzy byli przesłuchiwani w tej sprawie, osoby, które pracowały jako informatycy, jak również opinia biegłego z zakresu cyberprzestępczości - wymienił.

Zaplanowano 9 rozpraw ws. finansów KOD i Kijowskiego

Podczas śledztwa Mateusz Kijowski wyjaśniał, że zarząd KOD zadecydował o wypłaceniu mu 10 tysięcy złotych miesięcznie plus dodatki.

Mateusz Kijowski będzie składał wyjaśnienia jeszcze na kolejnej rozprawie w poniedziałek. Następnie przed sądem złoży wyjaśnienia drugi z oskarżonych, Piotr Ch. Za zarzucany czyn grozi kara do 8 lat więzienia.

W sumie zaplanowano dziewięć rozpraw w tym procesie, ostatnią na koniec września.

Mateusz Kijowski zrezygnował. KOD ma nowego przewodniczącego

Więcej o: