Trąba powietrzna nad Płockiem, teraz ostrzeżenia przed burzą. Czy pogoda się ustabilizuje?

Pogoda. Trąba powietrzna przeszła wczoraj przez Płock. Groźnie wyglądające zjawisko doprowadziło do zniszczeń mienia. Jedna osoba została niegroźnie ranna. Czy możemy spodziewać się powtórki?

Trąba powietrzna uformowała się nad Płockiem około godz. 15. W poniedziałek pogoda w całej Polsce była wyjątkowo gwałtowna – z nieba obficie padał deszcz i grad, a wiatr stał się wyjątkowo silny.

Skąd wzięła się trąba powietrzna?

Trąba powietrzna nad Płockiem powstała w okolicach rzeki na obszarze wodno-lądowym, a więc pomiędzy podłożami o różnym stopni nagrzania. Zjawiskom tego typu sprzyjają chłodne masy powietrza, które przemieszczają się z wysoką prędkością.

Trąba powietrzna na filmie

Trąba powietrzna w Płocku została uwieczniona przez kilku świadków. Według synoptyków była to trąba, która w skali Fujity (oceniającej poziom intensywności tornad i podobnych zjawisk atmosferycznych) plasuje się najniższym szczeblu F0. Trąba ta mogła wywołać relatywnie lekkie zniszczenia i tak w istocie było – wiatr przewrócił kilka drzew i zerwał dach w markecie. Poza tym lekko ranny został stróż, który siedział w budce. Odniósł on obrażenia w postaci kilku potłuczeń.

Czy jest się czego obawiać?

Pogoda w najbliższych dniach może zacząć nas jeszcze bardziej nękać. Wkrótce znajdziemy się w strefie wtórnego chłodnego frontu. Na horyzoncie pojawią się kłębiaste chmury deszczowe, którym towarzyszyć będą silne prądy wstępujące. Przy takich warunkach pogodowych obfite opady i silne wiatry są niemal pewne. IMGW wydało komunikaty ostrzegawcze na dzisiaj i na jutro. Jednak prawdziwe burzowe apogeum ma nadejść w czwartek.

Pogoda na dzisiaj

Dzisiaj komunikaty ostrzegawcze I stopnia przed burzami I stopnia zostały wydane dla województw takich jak:

  • kujawsko-pomorskie,
  • wielkopolskie,
  • łódzkie,
  • dolnośląskie,
  • opolskie,
  • śląskie,
  • świętokrzyskie,
  • małopolskie,
  • podkarpackie.

Najwyższe temperatury w okolicach 20 st. C. są prognozowane w okolicach w Szczecina. Najzimniej w Zakopanym, gdzie termometry wskażą jedynie 11 stop. C.

Ostrzeżenia IMGW. Sprawdź je koniecznie! >>>

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o: