Pleń. "Wszyscy już po obiedzie? To czas na zagadkę" - leśniczy sfilmował niezwykłe zjawisko

Podleśniczy Roman Pasionek z nadleśnictwa Baligród na Podkarpaciu zarejestrował w jednym z lasów rzadkie zjawisko - pleń, czyli grupę wędrujących larw muchówki.

Na fanpage'u nadleśnictwa Baligród w woj. podkarpackim trafiło nagranie wyjątkowo rzadkiego zjawiska. Filmik zarejestrował podleśniczy Roman Pasionek.

Na nagraniu widać pleń - grupę pełznących larw muchówki, a konkretnie ziemiórki pleniówki. "Pierwszy raz widzę coś takiego", "Fantastyczne", "Gdzie to podąża i za czym?" - reagowali użytkownicy Facebooka.

Czym jest pleń?

Pleń dla naukowców jest wciąż jedną wielką zagadką.

"Charakterystyczne dla plenia jest połączenie się setek lub tysięcy larw w jedną, zwykle wielowarstwową strukturę przypominającą węża, niekiedy rozgałęziającą się. Larwy wykazują dużą synchronizację ruchów" - tak o pleniu pisał w 2013 r. w piśmie przyrodniczym "Wszechświat" Maciej Bonk z Zakładu Entomologii Uniwersytetu Jagiellońskiego".

"Niektóre źródła podają, że długość plenia może przekraczać kilka metrów, a szerokość kilka centymetrów. Zwykle spotyka się je wczesnym latem. Nie są znane przyczyny takiej masowej wędrówki, a ze względu na rzadkość występowania trudno nawet określić okoliczności sprzyjające jego pojawianiu się" - zaznaczył Maciej Bonk.

Nie przykładaj ręki do cierpienia zwierząt. Nie wyrzucaj śmieci do lasu

Więcej o: