Pogoda. Gwałtowne burze we wtorek i czwartek. Co pokazują mapy ostrzeżeń IMGW?

Prognozy pogody na najbliższe dni pokazują, że mogą nas czekać gwałtowne zmiany pogody, takie jak burze czy grady. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń pogodowych na najbliższe trzy dni.

Pogoda na wtorek 26 czerwca  – burze i grad w województwach mazowieckim, lubelskim i dolnośląskim

Jak zapowiada IMGW, we wtorek 26 czerwca najbardziej gwałtowne zmiany pogodowe będą mogli obserwować mieszkańcy województw mazowieckiego, lubelskiego i dolnośląskiego. W województwach mazowieckim i lubelskim będzie obowiązywał pierwszy stopień zagrożenia gwałtownymi burzami, którym towarzyszyć mogą porywiste podmuchy wiatru o prędkości 65 km/h. W województwie dolnośląskim możemy spodziewać się nie tylko intensywnych opadów deszczu, ale także burz z gradem. Alert pogodowy IMGW ma obowiązywać od 7:30 we wtorek do 7:30 we środę.

Pogoda na początku wakacji: zimno i deszczowo

Ostrzeżenia pogodowe IMGW: lokalnie możliwe gwałtowne burze, a nawet burze z grademOstrzeżenia pogodowe IMGW: lokalnie możliwe gwałtowne burze, a nawet burze z gradem Fot. Łukasz Ogrodowczyk / Agenca Gazeta

Pogoda na czwartek 28 czerwca – burzowo i wietrznie na Mazurach, Mazowszu i na Lubelszczyźnie

Pogoda będzie dla nas łaskawsza już w środę, 27 czerwca. Na ten dzień IMGW nie przewiduje żadnych zagrożeń pogodowych. Pogoda popsuje się jednak kolejnego dnia, czyli w czwartek 28 czerwca. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiedział, że w czwartek może ogłosić ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego. We wszystkich tych województwach możliwe są gwałtowne burze, z kolei w województwie kujawsko-pomorskim także silny wiatr osiągający prędkość do 75 km/h.

Burze i trąby powietrzne przeszły nad Polską. W nawałnicy zginął wiceburmistrz Wołomina

Ostrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia. Z powodu burz mogą występować problemy z dostawą prądu, a imprezy plenerowe mogą być odwoływaneOstrzeżenia pogodowe pierwszego stopnia. Z powodu burz mogą występować problemy z dostawą prądu, a imprezy plenerowe mogą być odwoływane Fot . Łukasz Kolewiński / Agencja Wyborcza.pl

Co oznacza pierwszy stopień zagrożenia pogodowego?

IMGW ogłasza pierwszy stopień zagrożenia wtedy, gdy przewiduje, że w danym miejscu mogą wystąpić zjawiska atmosferyczne, które mogą powodować straty materialne, ale także zagrożenie dla życia i zdrowia. Kiedy ogłoszony jest pierwszy stopień zagrożenia, lokalnie możemy spodziewać się różnego rodzaju utrudnień, np. opóźnień w ruchu komunikacji miejskiej, przerw w dostawie prądu czy odwołania plenerowych imprez masowych.

Niebezpieczny początek astronomicznego lata. Burze i trąby powietrzne

Więcej o: