Nie 100, a 70 mln zł. Fundacja o. Tadeusza Rydzyka dostanie jednak dotację. Deklaracja Glińskiego

Jak się okazuje, ministerstwo kultury słusznie nie chciało komentować dla Gazeta.pl sprawy dotacji dla Fundacji Lux Veritatis. Tygodnik "Nie" podał tylko niedokładną kwotę wsparcia dla fundacji związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem. Reszta, po ponad tygodniu, okazała się prawdą.

Okazuje się, że tygodnik "Nie" słusznie opisywał, że związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis otrzyma pieniądze na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Gazeta pisała jednak o 100 mln od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tymczasem resort poinformował, że w latach 2018-2020 będzie to 70 mln zł.

Problem w tym, że gdy pojawiła się publikacja "Nie", Gazeta.pl zwróciła się z pytaniami do MKiDN w tej sprawie, m.in. czy dotacja będzie zrealizowana, czy zapisy umowy zostały utrzymane oraz czy została ona podpisana.

Wówczas, 13 czerwca tego roku, otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Publikacja tygodnika "Nie", do której Pani nawiązuje, zawiera nieprawdziwe informacje. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł.

Umowa z Lux Veritatis jednak zawarta

Dopiero ponad tydzień później, 22 czerwca, na stronie ministerstwa kierowanego przez wicepremiera Piotra Glińskiego poinformowano oficjalnie, że MKiDN przekaże Fundacji Lux Veritatis (reprezentował ją o. Tadeusz Rydzyk) 70 mln zł.

W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Fundacją Lux Veritatis

- czytamy w informacji ministerstwa. Umowa między resortem a Lux Veritatis została podpisana 20 czerwca tego roku.

Czym będzie zajmować się Muzeum "Pamięć i Tożsamość"?

Jak informuje MKiDN, wśród zadań placówki ma być m.in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. Poza tym Muzeum "Pamięć i Tożsamość" ma prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski wraz z uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II.

- Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej - mówił cytowany w komunikacie resortu minister kultury Piotr Gliński.

"Daliście tylko 200 tys.". Tadeusz Rydzyk domaga się pieniędzy od rządu