Nie 100, a 70 mln zł. Fundacja o. Tadeusza Rydzyka dostanie jednak dotację. Deklaracja Glińskiego

Jak się okazuje, ministerstwo kultury słusznie nie chciało komentować dla Gazeta.pl sprawy dotacji dla Fundacji Lux Veritatis. Tygodnik "Nie" podał tylko niedokładną kwotę wsparcia dla fundacji związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem. Reszta, po ponad tygodniu, okazała się prawdą.

Okazuje się, że tygodnik "Nie" słusznie opisywał, że związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis otrzyma pieniądze na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Gazeta pisała jednak o 100 mln od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tymczasem resort poinformował, że w latach 2018-2020 będzie to 70 mln zł.

Problem w tym, że gdy pojawiła się publikacja "Nie", Gazeta.pl zwróciła się z pytaniami do MKiDN w tej sprawie, m.in. czy dotacja będzie zrealizowana, czy zapisy umowy zostały utrzymane oraz czy została ona podpisana.

Wówczas, 13 czerwca tego roku, otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Publikacja tygodnika "Nie", do której Pani nawiązuje, zawiera nieprawdziwe informacje. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł.

Umowa z Lux Veritatis jednak zawarta

Dopiero ponad tydzień później, 22 czerwca, na stronie ministerstwa kierowanego przez wicepremiera Piotra Glińskiego poinformowano oficjalnie, że MKiDN przekaże Fundacji Lux Veritatis (reprezentował ją o. Tadeusz Rydzyk) 70 mln zł.

W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Fundacją Lux Veritatis

- czytamy w informacji ministerstwa. Umowa między resortem a Lux Veritatis została podpisana 20 czerwca tego roku.

Czym będzie zajmować się Muzeum "Pamięć i Tożsamość"?

Jak informuje MKiDN, wśród zadań placówki ma być m.in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. Poza tym Muzeum "Pamięć i Tożsamość" ma prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski wraz z uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II.

- Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej - mówił cytowany w komunikacie resortu minister kultury Piotr Gliński.

"Daliście tylko 200 tys.". Tadeusz Rydzyk domaga się pieniędzy od rządu

Więcej o:
Komentarze (313)
Fundacja ojca Rydzyka dostanie 70 mln zł na Muzeum "Pamięć i Tożsamość"
Zaloguj się
 • szaja25

  Oceniono 45 razy 37

  Przecież bolszewicy z kościółkowymi biznesmenami okradają całe społeczeństwo ,od prawa do lewa i śmieją się wszystkim w twarz. Mało tego, o ni to robią niemalże na nasze życzenie. Szlag człowieka trafia, że i tak ci pisowscy masochiści zagłosują na nich jeszcze nie raz.

 • rozterka47

  Oceniono 48 razy 36

  Tak wyprowadza się kasę z budżetu pastwa na kościelne biznesy , bo przeciez jak wynikało z umowy po 10 latach Muzeum ma przejść całkiem na fundację bez zwracania kasy nawet jak będzie biznesem dochodowym.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 41 razy 31

  A jak nie 100 tylko 70 milionów z moich podatków na katabasa Rydza, to wszystko w porządku, przecież komu jak komu, ale tej obślizłej gliździe, się oczywiście tradycyjnie należało!!!

 • tom_aszek

  Oceniono 42 razy 30

  "W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł."

  A po 2020 r. ile milionów tam popłynie?

 • kl0ss

  Oceniono 20 razy 20

  Na miesięcznicach, tych czarnych mszach nienawiści aż roiło się od funkcjonariusz ePiSkopatu. Kiedy wychodzili po 40 dniach protestu w sejmie o godne życie niepełnosprawni przyszedł tylko ks. Lemański. To jak myślę wyczerpuje temat KK w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX