Wichury i burze nad Polską. Setki interwencji strażaków w związku z pogodą. 331 tys. domów bez prądu

Nad Polską przeszły wichury, a w zachodniej i północnej części także burze. Fatalne warunki pogodowe doprowadziły do tego, że około 331 tys. osób nie ma prądu. Pojawiają się też zdjęcia, jak zła pogoda zniszczyła m.in. ulice w Płocku.

Przed godziną 22:00 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało najbardziej aktualny bilans strat związanych z fatalną pogodą, jaka pojawiła się nad Polską. Nad północną i zachodnią częścią kraju przeszły burze, a wichury i nawałnice występowały w wielu regionach. Kiepska pogoda doprowadziła do opóźnienia startu prezydenckiego samolotu - Andrzej Duda miał w czwartek wieczorem wylecieć do Estonii.

Burze i wichury w Polsce. Tysiące domów bez prądu

W wyniku burz i nawałnic około 331 tysięcy odbiorców w Polsce jest bez prądu - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej w województwach: mazowieckim - 244 tysiące, łódzkim - 31 tysięcy, kujawsko-pomorskim - ponad 20,5 tysiąca i w podlaskim - 17,5 tysiąca. Strażacy interweniowali dotąd co najmniej około pięciuset razy.

Rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że obecnie burze przechodzą nad województwem podlaskim, warmińsko-mazurskim, częścią mazowieckiego, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim, a dane dotyczące liczby odbiorców bez prądu mogą się zmienić.

Ostrzeżenia pogodowe

Wcześniej przed warunkami pogodowymi ostrzegało IMGW, do apeli o ostrożność dołączyło się także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według MSWiA między 19.00 a 22.00 intensywnych porywów wiatru i gwałtownych opadów należy się spodziewać w województwach: mazowieckim, opolskim, łódzkim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim i warmińsko-mazurskim.

Nawałnica w Płocku, wichura w Warszawie

Nad Płockiem i okolicami przeszła ulewa i wichura, a na zdjęciach widać powalone drzewa, złamane konary czy przewrócone znaki drogowe.

Powalone drzewo przy ul. TysiącleciaPowalone drzewo przy ul. Tysiąclecia IRENEUSZ CIEŚLAK

Z kolei w Warszawie, po przejściu wichury, ucierpiał mężczyzna, który został przygnieciony złamanym konarem - informuje TVN Warszawa.

Powalone drzewa, zniszczone dachy

W sieci pojawiają się cały czas zdjęcia z miejsc, gdzie pogoda dała się we znaki mieszkańcom.

Takie obrazki napotykała z kolei straż z powiatu węgrowskiego (woj. mazowieckie).

To już Wrocław:

Nad Warszawą, jeszcze przed burzą, zerwał się porywisty wiatr, który podniósł w powietrze tumany kurzu.

Katarzyna Piekarska z SLD także zamieściła zdjęcia po przejściu nawałnicy, widać na nich m.in. drzewo przewrócone na przyczepkę kempingową.

Więcej o: