Czy prezydent Andrzej Duda łamie Konstytucję? Tak uważa większość badanych

Niemal 40 proc. badanych uważa, że prezydent Andrzej Duda łamie Konstytucję. 31 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a niemal tyle samo nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

Jak informuje "Rzeczpospolita", na której zlecenie powstał sondaż, częściej za tym, że prezydent łamie Konstytucję są mężczyźni (46 proc.) i osoby o wyższym wykształceniu (44 proc.). O tym, że Andrzej Duda łamie  Konstytucję jest też przekonanych około 50 proc. osób z dochodami netto w wysokości 2000-3000 zł, respondenci z największych miast i osoby powyżej 50. roku życia. Wśród najmłodszej grupy, do 24. roku życia, tylko co czwarty pytany był zdania, że prezydent łamie Konstytucję.

Badanie SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 19-20 czerwca 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Przypomnijmy - w przysiędze wygłaszanej po objęciu urzędu, prezydent deklaruje:

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem

Przed kilkoma dniami o prezydencie i łamaniu Konstytucji było głośno w kontekście wypowiedzi jego doradczyni Zofii Romaszewskiej. Była opozycjonistka pośrednio przyznała, że Duda nie jest wierny składanej przysiędze. 

- Prezydent Duda absolutnie nie łamie… - zaczęła zaprzeczać Romaszewska, ale w końcu powiedziała: - Znacznie mniej łamie niż oni [opozycja - red.] łamali, jeśli już mówimy o łamaniu.

PiS chce walczyć z chamstwem w Sejmie. Ale co z nagannym zachowaniem posłów partii rządzącej?

Więcej o: