Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od kilku dni ostrzegał, że 21 czerwca na terenie prawie całej Polski możliwe są burze, a nawet burze z gradem, którym może towarzyszyć porywisty wiatr, osiągający prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Front burzowy przyniósł też drastyczne spadki temperatury, a strażacy od popołudnia usuwają skutki nawałnic. Przed wyjściem z domu, np. na mecz do strefy kibica, warto sprawdzić, gdzie jest burza na jednym z internetowych radarów burz. Przejście frontu burzowego widać np. na Windy:
Nawałnica, która około 19:00 dotarła nad Warszawę, wpłynęła na plany prezydenta Andrzeja Dudy. Wraz z małżonką miał wieczorem udać się do Tallina, by wziąć udział w uroczystościach z okazji stulecia niepodległości Estonii.
Z informacji podanych przez dziennikarza IAR wynika, że start prezydenckiego samolotu z Okęcia został przesunięty o pół godziny.
Na mapie pogodowej dostępnej na stronie IMGW na popołudnie 21 czerwca pokazuje, że możliwe są burze w większości polskich województw: w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.
Ostrzeżenie drugiego stopnia obejmuje w sumie 14 z 16 województw. Pomiędzy godziną 19:00 a 22:00 burzy i gradobicia można spodziewać się przede wszystkim na terenie województw: mazowieckiego, opolskiego, łódzkiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Na radarach opadów można zobaczyć, gdzie aktualnie znajdują się burze i w którą stronę się przesuwają
Burze, grad, nawet trąby powietrzne. IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami w całej Polsce
Gdzie jest burza? Widać już pierwsze skutki dzisiejszych burz. Przed wyjściem z domu warto sprawdzić radar opadów Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Dzisiejsze burze już zbierają swoje żniwo. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało na Twitterze, że bez prądu jest około 3,6 tysięcy odbiorców, z których najwięcej zamieszkuje województwo lubelskie, zachodniopomorskie oraz wielkopolskie. Ze względu na wysoką temperaturę, możliwe są rozładowania atmosferyczne na terenie całego kraju i kolejne problemy z dostawą prądu oraz połamanymi drzewami, blokującymi drogi. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i służby apelują o ostrożność i rozwagę.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach postępowania w przypadku wystąpienia burz i nawałnic. Gdy zostaniemy zaskoczeni przez burzę należy schronić się w najbliższym budynku. Nie należy również szukać schronienia pod drzewami, czy lekkimi konstrukcjami, takimi jak wiaty przystankowe, gdyż mogą one zostać porwane przez wiatr. Jadąc samochodem podczas burzy, warto zjechać na pobocze lub na parking. Powinniśmy także unikać parkowania samochodów pod drzewami
- czytamy w komunikacie ministerstwa. Resort zwrócił się też do organizatorów stref kibica, aby w związku z przechodzącym frontem burzowym wzięli pod uwagę bezpieczeństwo osób przebywających w tych miejscach.