Makabra w Białowieży. Myśliwi strzelali do świń w mini zoo. "Zostały plamy krwi i muchy"

Właściciel prywatnego "Rancza Kupała" opisał i zamieścił nagrania oraz fotografie z działań weterynarzy z Hajnówki. 19 czerwca pojawili się w mini zoo i zamiast usypiać zwierzęta, myśliwi strzelali do nich na miejscu. Sytuacja jest zawiła: sprawę inaczej przedstawia właściciel, a inaczej Inspektor Weterynarii.

Wszystko rozegrało się na "Ranczu Kupała" w Białowieży 19 czerwca. Jak opisuje jego właściciel, Zenobiusz Golonko, był umówiony z weterynarzem z Hajnówki na godzinę 14:00 (planował odwołać się od nakazu zabicia świń), jednak pojawił się on na posesji wcześniej, w asyście myśliwych i policji.

Urzędnicy - jak relacjonuje Golonko - mieli nawet nie przebadać zwierząt w mini zoo, które prowadził, zwłaszcza pod kątem ASF. Następnie zamiast usypiać świniodziki i świnie, myśliwi po prostu strzelali do nich na posesji. 

Golonko nagrał makabrę, jaka rozgrywała się na "Ranczo Kupała". Większość materiałów, ze względu na wstrząsające sceny, nie nadaje się jednak do publikowania.

"Całkowite zdziczenie, to nie mieści się w głowie"

Myśliwi mieli też strzelać niecelnie: wspomniany przez Golonkę podopieczny Knurek Jurek, nie został trafiony śmiertelnie i dopiero kolejny odebrał mu życie.

Właściciel mini zoo opisuje, że to jednak nie był koniec makabry. Po tym, co zrobiono na jego posesji, okazało się, że w aucie do przewożenia martwych zwierząt były już inne i dla tych zabitych na "Ranczo Kupała" zabrakło miejsca. Pozostawiono je więc na jeden dzień w workach - później, czyli w środę 20 czerwca, zostały odebrane.

- Brutalność weterynarzy nie mieści się w głowie. I oni później leczą inne zwierzaki!? Całkowite zdziczenie! Wjechali na moją działkę z innymi, potencjalnie zarażonymi świniami. Jeśli tam był wirus, to właśnie roznieśli go na moim terenie - opowiadał o zajściu w rozmowie z portalem wp.pl Zenobiusz Golonko.

"Zostały tylko brunatne plamy krwi"

Golonko wyliczał też, że pojawienie się policji, weterynarzy i myśliwych na jego posesji było samowolą.

Po 80 godzinach horroru wywołanego działalnością hajnowskiej weterynarii zostały tylko brunatne plamy krwi, chmary much pomimo, że miejsca te były odkażane przez weterynarza. Według mnie te plamy to plamy na honorze hajnowskich weterynarzy i myśliwych

- takie gorzkie podsumowanie zamieszczono na Facebooku "Rancza Kupała".

Lekarz Weterynarii zabiera głos ws. świń z "Rancza Kupała"

Polsat News rozmawiał z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Hajnówce Janem Dynkowskim o tej sprawie. Urzędnik wskazał, że pod pismem z 1 czerwca, dotyczącym nielegalnej hodowli świń, podpisał się Zenobiusz Golonko. Mężczyzna w piśmie kajał się i prosił o to, by nie karać go finansowo za nielegalną hodowlę świń i sam prosi o zlikwidowanie zwierząt (niedaleko jego posesji wykryto ASF).

Z powodu nieznajomości obowiązujących przepisów hodowlę świń prowadziłem, niezgodnie z wymaganiami proszę uprzejmie o zlikwidowanie zwierząt i przeprowadzenie utylizacji

- pada w piśmie przytaczanym przez Dynkowskiego.

Weterynarz doprecyzował, że niezależenie, czy to mini zoo, czy hodowla, świnie powinny być zgłoszone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii wyjaśniał też, że właściciel musiał czekać na odbiór martwych zwierząt, ponieważ "nie wypaliła sprawa odbioru przez firmę utylizacyjną". Z kolei jak ustalił portal wp.pl firma, która miała w humanitarny sposób uśmiercić świnie, odmówiła udziału w akcji.

Więcej o:
Komentarze (71)
Białowieża. Zamiast usypiać myśliwi strzelali do świń w mini zoo
Zaloguj się
 • kali23

  Oceniono 39 razy 35

  To nie weterynarze.To ku....zdziczałe bydlaki pozbawione sumienia.
  Czy można podawać publicznie nazwiska tych urzędników?

 • hanusinamama

  Oceniono 33 razy 29

  NO pan prosił o utylizacje to sobie postrzelali...Znam weterynarzy ktorzy darmo bezpanskie psy leczą, widziałam jak weterynarz ratował szczurka...a tu takie podejscie. Wstyd.

 • felucjan

  Oceniono 32 razy 28

  Skoro hodowla była nielegalna, to można sobie postrzelać. To jest argument na miarę obecnej Polski!!!

 • betik1000

  Oceniono 26 razy 24

  Myśliwi i honor to dwa sprzeczne pojęcia. Kutafony z małymi rozumkami i jeszcze mniejszymi fiutami.

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 26 razy 24

  Jeśli sprawa transportu i usmiercenia nie wypalila, to czemu musieli zrobić to dokładnie tego dnia? Martwe świnie też zarazaja, prawda? Poza tym - można wciąż było zrobić to humanitarne, podając morbital, ale tak jest... dłużej i drozej.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 30 razy 24

  Tak wyglądają PiSie szwadrony śmierci.

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 27 razy 23

  Kochani! Każdy, kto ma znajomego lub w rodzinie jakiegoś myśliwego, starajcie się mu doj...bać przy byle okazji. To są chorzy psychicznie idioci pławiący się we krwi. Jak nie będą mieć zwierzęcia, zabiją każdego człowieka dla zabawy. Dlatego należy ich odstrzelić dla własnego bezpieczeństwa.

 • czegotychcesz

  Oceniono 25 razy 23

  Za chwilę, to my, którym "coś" nie pasuje, będziemy tak utylizowani ! Pany rządzą !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX