Przesilenie letnie 2018. 21 czerwca to pierwszy dzień lata i najdłuższy dzień roku

Przesilenie letnie przypada 21 czerwca. Jest to początek astronomicznego lata i jednocześnie najdłuższy dzień w roku, potrwa niemal 17 godzin. Lato kalendarzowe rozpocznie się dzień później, 22 czerwca.

O godzinie 12.07 Słońce wejdzie w znak Raka i tym samym na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczne lato. Pierwszy dzień lata będzie najdłuższym dniem w roku. Potrwa 16 godzin i 47 minut. Słońce wzejdzie o godzinie 4.14, a zajdzie o 21.01. Od 21 czerwca, nazywanego też momentem przesilenia letniego, dni - choć powoli - będą stawać się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, co trwa aż do przesilenia zimowego (21 lub 22 grudnia).

Przesilenie letnie, a lato kalendarzowe

Na półkuli północnej lato astronomiczne zawsze przychodzi między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. Kończy się natomiast w momencie równonocy jesiennej w drugiej połowie września. Lato, najcieplejsza pora roku, jest w świecie roślin okresem dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt - wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia. Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.

Przesilenie letnie w Google

Z okazji przesilenia letniego Google przygotowało specjalnego Doodle'a:

Przesilenie letniePrzesilenie letnie Google.com

Więcej o: