Trąby powietrzne w pierwszy dzień lata. Później nagłe ochłodzenie [POGODA]

Trąby powietrzne w Polsce? Pogoda w pierwszy dzień lata przyniesie dużo groźnych zjawisk pogodowych. IMGW ostrzega przed intensywnymi burzami w całym kraju.

Pogoda w czwartek to jak na razie ostatni dzień upału. W pierwszy dzień astronomicznego lata pogoda przyniesie intensywne i groźne zjawiska. IMGW wydało ostrzeżenia dla każdego województwa.

Pogoda w czwartek. Burze, lokalnie trąby powietrzne

W województwie zachodniopomorskim niebezpieczny może okazać się bardzo silny wiatr. Dla województw lubuskiego i zachodniopomorskiego IMGW wydało ostrzeżenie 1. stopnia, znacznie gorzej może być w pozostałych częściach kraju. Niemal wszędzie, poza wschodnimi powiatami województwa podlaskiego, obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia. Lokalnie niewykluczone są trąby powietrzne.

Popołudniowe burze nad PolskąPopołudniowe burze nad Polską ventusky.com

Prawdopodobieństwo wystąpienia w większej części kraju intensywnych burz z gradem instytut szacuje na 80 proc.

Jak informuje TVN Meteo, trąby powietrzne mogą wystąpić między innymi na Kujawach, Ziemi Łódzkiej i Śląsku. 

Trąby powietrzne w Polsce

Jak mówi w rozmowie z PAP. Nauka w Polsce dr Mateusz Taszarek, wbrew pozorom trąby powietrzne nie są u nas zupełną nowością. - W Polsce panuje przekonanie, że trąby powietrzne to zjawisko nowe, które zaczęło występować na początku XXI wieku. Analiza zapisków historycznych wskazuje jednak na liczne raporty tego typu zjawisk na przestrzeni ostatnich 200 lat. W XIX i XX wieku wystąpiło kilkanaście silnych trąb powietrznych, które powodowały ciężkie zniszczenia w infrastrukturze, demolowały budynki i powodowały liczne ofiary śmiertelne - mówi dr Taszarek

Naukowiec przyznaje jednak, że z powodu zmian klimatu, częstotliwość występowania silnych burz, w tym także trąb powietrznych będzie rosła. Zima termiczna trwa coraz krócej, a przez wzrost temperatury rośnie prędkość parowania, co z kolei zwiększa wilgotność w atmosferze. To czyni warunki dobre dla powstawania burz.

Pogoda w piątek. Ochłodzenie

Po czwartkowych nawałnicach przyjdzie ochłodzenie. W piątek temperatura w Polsce wyniesie od 16 do 19 st. Celsjusza. W całym kraju możemy spodziewać się deszczu.

Więcej o: