Kraków. Martwe ryby w Wildze. Powodem toksyczne ścieki z miejskiej kanalizacji?

Przepływająca przez Kraków rzeka Wilga została zanieczyszczona. Unoszące się na powierzchni wody martwe ryby zauważyli mieszkańcy pobliskich ulic. Trwają badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Toksyczność rzeki Wilgi spowodowane budową Trasy Łagiewnickiej?

W rzece Wildze, na wysokości ulic Ludwisarzy i Tokarskiej w Krakowie znaleziono nawet kilkaset martwych ryb. Woda w rzece miała dziwny, mleczno-brązowy kolor, a na jej powierzchni unosiła się piana. Unoszące się brzuchem do góry martwe ryby na powierzchni rzeki zauważyli okoliczni mieszkańcy, którzy o zdarzeniu poinformowali odpowiednie służby porządkowe, w tym straż miejską. Pierwszy trop wskazywał w górę rzeki, gdzie rozpoczęto prace związane z budową tzw. Trasy Łagiewnickiej. W jej miejscu stały kiedyś zakłady chemiczne Solvay. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ustalił jednak, że rzeka jest zanieczyszczona powyżej zakresu prowadzonych w ramach budowy Trasy Łagiewnickiej robót.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rekomendował likwidację składowiska śmieci. Spłonęło kilka tygodni później 

Kraków, rzeka Wilga. Na powierzchni wody unosi się biała pianaKraków, rzeka Wilga. Na powierzchni wody unosi się biała piana fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska: woda w Wildze zanieczyszczona ściekami z kanalizacji

Na miejscu śmierci setek ryb staż miejska pojawiła się w środę ok. godziny 7:35. Wezwano także straż pożarną oraz specjalistów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy pobrali próbki wody do badania laboratoryjnego. Ze wstępnych ustaleń WIOŚ wynika, że rzeka została zanieczyszczona tzw. „ściekami bytowymi”, czyli ściekami z kanalizacji miejskiej. Szczegółowe wynik z badań laboratoryjnych będą znane w przyszłym tygodniu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi: Po pożarze śmieci w Zgierzu smog spowija kolejne miejscowości

Kraków. Martwe ryby w rzecze Wildze. Trwają badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ŚrodowiskaKraków. Martwe ryby w rzecze Wildze. Trwają badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: