Zaćmienie Księżyca 2018. Kiedy dojdzie do tego wyjątkowego zjawiska?

Zaćmienie Księżyca 2018 już za niespełna miesiąc. 27 lipca czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, które według astronomów stanowi jedno z najciekawszych widowisk, jakie mogą rozegrać się na niebie. To jednak nie wszystko - w tym samym czasie po raz pierwszy od 15 lat ma dojść również do tzw. wielkiej opozycji Marsa.

Całkowite zaćmienie księżyca w Polsce było widoczne po raz ostatni 28 września 2015 roku. Zaćmienie Księżyca występuje wtedy, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, odcinając w ten sposób źródło światła dla naszego naturalnego satelity. W efekcie przyjmuje on dość niepokojącą brunatno-pomarańczową barwę.

Zaćmienie Księżyca, czyli Super Blood Moon >>>

Wyjątkowe zaćmienie Księżyca 2018

Nadchodzące zaćmienie Księżyca będzie wyjątkowe, bo będzie najdłuższym tego typu zjawiskiem w XXI wieku. Zaćmienie Księżyca 2018 potrwa aż godzinę i 42 minuty. Najlepszym widokiem na podniebne przedstawienie będą cieszyć się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Ich oczom ukaże się również faza poprzedzająca całkowite zaćmienie Księżyca, czyli tzw. zaćmienie częściowe.

Zaćmienie Księżyca lipiec 2018 – godziny

Obserwacji zaćmienia Księżyca będzie sprzyjać data i moment zjawiska. Odbędzie się ono w 27 lipca w piątek tuż po zachodzie słońca. Wschód Księżyca będzie widoczny najwcześniej w Lublinie, bo około godz. 20:11. W Kielcach będzie to godz. 20:18, w Warszawie godz. 20:19, a w Krakowie godz. 20:20. Mieszkańcy Olsztyna powinni zacząć intensywnie wpatrywać się w niebo około godz. 20:24 – tak samo jak mieszkańcy Łodzi i Katowic. W Gdańsku i w Bydgoszczy wschód Księżyca nadejdzie o godz. 20:32. Dla Wrocławia będzie to godz. 20:33, a dla Poznania 20:36. Najdłużej będą musieli czekać mieszkańcy Szczecina, gdzie wschód Księżyca będzie widoczny o godz. 20:46.

Kolejne niezwykłe zjawisko

Zaćmienie Księżyca to niejedyne wyjątkowe zjawisko astronomiczne, jakie wystąpi 27 lipca tego roku. Na niebie pojawi się również wielka opozycja Marsa. Tym samym uzyskamy bardzo dobre warunki do lepszego przyjrzenia się tajemniczej Czerwonej Planecie.

Więcej o: