Dąb Chrobry jest pod "kroplówką". Leśnicy walczą o podpalony pomnik przyrody

O "kroplówce" dla Chrobrego informują na swojej stronie Lasy Państwowe. Podpalony niecałe cztery lata temu 765-letni dąb puszcza liście, ale musi być pod specjalnym nadzorem.

Dąb Chrobry kiełkował ok. 1250 r., choć według legendy sadził go Bolesław Chrobry. Drzewo przeżyło siedem i pół wieku, aż w listopadzie 2015 roku nieznany sprawca wszedł do wnętrza dębu i go podpalił. Drzewo gasiło 13 jednostek straży pożarnej. Leśnicy wtedy mówili, że dopiero wiosna pokaże, jak bardzo ogień zniszczył drzewo.

Wiosną okazało się, że leśnicy mają dobrą wiadomość. Pomimo poważnego zniszczenia dąb zaczął się odradzać. W marcu pojawiły się pierwsze pąki. - Natura ma dużą zdolność przetrwania. Dziadek zdał egzamin - mówił nam wtedy Jerzy Wilanowski, ówczesny zastępca nadleśniczego ze Szprotawy. Chrobry ciężko zniósł zimę, ale w 2016 roku znów puścił nowe liście. 

Chrobry podlewany w czasie upałów

W tym roku już od wczesnej wiosny Chrobremu zagrażały upały. Dlatego - informują Lasy Państwowe - dostaje on "kroplówkę". W czasie upałów był on specjalne podlewany, do tego zraszano glebę wokół dębu. 

Leśnicy podkreślają, że drzewo walczy o przetrwanie i robią, co mogą, aby otrzymało liście na gałęziach. Drzewem zajmuje się zespół specjalistów, którzy monitorują jego stan. W zeszłym roku liście rozwinęły się prawidłowo tylko na ok. 1/4 konarów. Pozostała część korony Chrobrego była martwa. 

Na martwych konarach pojawiają się kuby i inne grzyby, świadczące o martwicy drewna. 

Chrobry ma 10 m w obwodzie

Chrobry to jeden z najstarszych dębów szypułkowych w Polsce. Rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic. Ma ok. 765 lat, co czyni go jednym z najstarszych dębów szypułkowych w Polsce.. Ma 28 m wysokości i ponad 10 m w obwodzie.

Objętość drzewa to ok. 90 m sześc. i jest największa wśród dębów polskich. Pomnikiem przyrody Chrobry jest od 1967 r.

Po pożarze nadleśnictwo powołało specjalny zespół złożony z leśników i naukowców. Zdecydowano, że drzewo dostanie kolczugę - zabezpieczenie z siatki, które ma uniemożliwić wejście do środka pnia (podpalacz podłożył ogień w środku drzewa), jest zamknięte na dwa solidne łańcuchy i kłódki, poza tym teren jest ogrodzony.

Kawa na wynos szkodzi środowisku. Jedynie 1% jednorazowych kubków poddawany jest recyklingowi

Więcej o:
Komentarze (36)
Dąb Chrobry jest pod "kroplówką". Leśnicy walczą o wiekowe drzewo
Zaloguj się
 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 27 razy 25

  Dalej nie jestem w stanie zrozumiec, co komus do glowy strzela, ze wchodzi do srodka drzewa i je podpala. Bo oprocz zadzy bezmyslnej destrukcji nie ma chyba innego wytlumaczenia...

 • dewes

  Oceniono 11 razy 11

  Jeśli chodzi o grzyby to zapewne autor miał na myśli huby, bo nie słyszałem o kubach.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 12 razy 10

  Chłop żywemu nie przepuści...

 • norbertrabarbar

  Oceniono 20 razy 8

  Minister Szyszko inaczej to planował...

 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 7 razy 5

  Trzeba było wyciąc, wyasfaltowac a jesli na dębie zyją jakieś zwierzątka to na kiełabaskę I do sklepu "Lasów" "państwowych". szeszek wyraźnie mówił że trzeba wycinać bo inaczej będzie buba.

 • dar61

  Oceniono 6 razy 4

  Rok niezbyt sprzyja swą suszą staruszkowi...
  Trzym się pionu, Rodaku naszych ostatnich nie do końca wychrzczonych praojców...*
  Jeśli ten dąb ma status relikwii, jaką się mnoży i sadzonki jego potomków zwie się papieskimi, to będzie kurowany wszelakimi dostępnymi kasie LP środkami.

  */ instytucja struktur parafii w powijakach.

  ****
  '...Pomimo poważnego zniszczenia dąb zaczął się...'
  Brawo, pierwsz odznaka zdrowienia, Redaktorze,
  Ortograficznego.
  Tak trzymać!

  '...pojawiają się kuby i inne...'
  A nie przypadkiem sukkuby, Redaktorze? Staruszkowi wolno przecież marzyć...

 • antropoid

  Oceniono 10 razy 4

  Pier...na dzicz "dumna" ze swego pochodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX